| anonim_4396 a întrebat:

am mare nevoie de ajutor: acum 4luni am facut pauza cu pastilele anticonceptionale si in acest timp am fost foarte atenti si protejati sad... acum 3luni mi-a intarziat menstruatia cam 4 zile, insa doar atunci pentru ca pe urma am inceput din nou sa iau pastile anticonceptionale, iar acum imi este foarte teama pentru ca au inceput sa mi se intareasca sanii si alta esplicatie nu am decat ca sunt insarcinata si menstruatia mi-a venit peste in aceste 3luni... mi-am cumparat acum un test de sarcina,, Sure check,, dar am auzit ca dupa 14 zile de la intarzierea menstruatiei se face acest test iar la mine uitatii cum este situatia...va rog sa ma ajutatii cat se poate de repede. Se poate face acest test si in situatia mea(fiind corect rezultatul testului), sunt si alte posibilitatii pentru intarirea sanilor (nu este exagerat de mare diferenta insa eu ii simt ca sunt mai tari si nu m-am ingrasat, sa spun ca din aceasta cauza si sanii s-au intarit). Am sa merg si la medic insa am luat mai intai acest test, si apelez la sfaturile voastre pentru ca imi este mai util... la medic nu prea am timp sa merg de aceea, dar o sa imi fac.
Multumesc foarte mult anticipat si astept raspunsurile voastre!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul de sarcina este concludent la minim 7 zile de intarziere a menstruatiei sau la 21 de zile de la contactul sexual. Asa ca poti face un test de sarcina linistita. Sa stii ca nu e chiar imposibil sa ramai insarcinata pe anticonceptionale, se intampla rar, dar nu degeaba zic producatorii ca au eficienta in jur de 99, 5%. Jumatatea aia de procent inseamna ca una din 200 de femei care iau contraceptive intr-o luna poate ramane insarcinata.
Oricum, e putin probabil si intarirea sanilor se poate datora mai multor cauze: contraceptive nepotrivite, hipersecretie de prolactina. Asadar fa-ti un test de sarcina maine din urina de dimineata si, daca e negativ cum ma astept eu, du-te la ginecolog neaparat.

| pisoias29 a răspuns:

Hmm...asteapta sa vezi rezultatul testului si daca acesta e negativ si tu inca ai nelamuriri sau dubii cred ca cel mai indicat e sa mergi la un ginecolog...nimeni nu iti poate sune daca esti sau nu insarcinata asta e clar... numai tu poti afla. bafta

| marina_7216 a răspuns:

Am facut testul cu urina de dimineata si mi-a iesit negativ happy dupa 48 de ore voi mai face unu si pe urma voi merge si la doctor indiferent care este si cel de-al doilea rezultat. Multumesc mult pentru lamurire! :*