| AliNaCrisasna a întrebat:

Buna,am mare nevoie de ajutor! Mi-au aparut ca și niște negi putin mai jos la intrarea in vagin,sunt dureroși și putin galben la suprafața, oare ce ar putea fi? Si dacă merg la medicul ginecolog însoțită de parinti, ce iti face? Le pot spune părinților dacă mai ești virgina sau nu? Ceva legat de chestii de genu, mai multe detalii despre control dacă se poate și dacă se face de fata cu parintii

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti fii negi vaginali - produsi de o boala cu transmitere sexuala a infectiei cu HPV.
Sau poate fii sifilis - o boala grava tot cu transmitere sexuala.

Urgent la Medicul Ginecolog pentru analize si tratament, fiindca esti foarte infectioasa si aceste infectii nu trec de la ele, dar se intind si pot apare si la gura, daca i-ai facut sex oral barbatului.

Aceste infectii grave sunt luate din cauza ca ai facut sex fara prezervativ, cu un barbat care s-a infectata fiindca a fost la prostituate si s-a contaminat de la ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele tulpini HPV pot evolua spre cancer de col uterin așa că trebuie să mergi la medic, chiar sa faci testul Papanicolau. Nu ar mai trebui sa intretii relații sexuale până nu te tratezi nici tu nici partenerul, ar trebui sa vă tratați amândoi. In 2 ani cel mai probabil îl va elimini sistemul imunitar

| Miruna333 a răspuns:

Trebuie sa fii insotita de un adult, insa acesta nu va sta cu tine in camera. Vei fi singura iar acesta va astepta pe hol.
Nu, nu poate vedea daca mai esti sau nu, si chiar daca s-ar fi putut, nu ar fi putut sa divulge astfel de informatii.
Te poti duce si cu o prietena, dar sa fie majora. Du-te urgent, nu mai sta! Lasa inhibitiile.

| AliNaCrisasna explică (pentru Miruna333):

Am sa merg și încă o intrebare, dacă pers care ma însoțeste întreabă ce am și sa spunem ca am hpv, o sa ii spună ca am și ii prin transmitere sexuală?

| Miruna333 a răspuns (pentru AliNaCrisasna):

Nu se discuta. Asta e confidentialitate medic-pacient.

| AliNaCrisasna explică (pentru Miruna333):

Multumesc din tot sufletul, m-am liniștit

| MihaiSpeedster a răspuns:

Mergi la doctor cât mai repede. Nu aștepta că poate trece… Și ai grijă cu cine te culci, neapărat cu protecție, că uite ce poți păți…

| spaimagagiciloriasi a răspuns:

Buna,si eu am nevoie de ajutor, de cateva ore ma gandesc dc p-l-m nu mergeti voi direct la medic

| AliNaCrisasna explică (pentru spaimagagiciloriasi):

Ca sa ne poti raspunde tu!? in,, p-l-t"