| Andrei00033 a întrebat:

Bună,am nevoie de ajutor! Am 15 ani și sunt purtător de herpes.Cred ca virusul l-am luat de la prietenii mei, prin impartirea mancarii sau a apei, deoarece pana la varsta asta nu am avut un sarut din cauza faptului ca mi-era frica sa nu infectez si pe altcineva.Am ajuns la varsta la care imi doresc sa am o relatie dar mi-e teama ca atunci cand voi saruta o fata sa nu faca herpes si sa ma fac de ras.Am o intrebarebig grinaca nu am herpesul activ, am o igiena bucala buna(ma spal pe dinti zilnic) poate sa faca herpes sau s-o infectez? Vreau raspunsuri concrete si sa raspunda doar cei care sunt siguri.

Răspuns Câştigător
| deliacg a răspuns:

Stiu ca herpesul se ia atunci cand ai acele vezicule cu lichid.Eu nu am dat nimanui virusul desi m-am sarutat cu cineva inainte de a mi aparea acele vezicule(mi se umflase buza si era destul de rosie, adica virusul incepuse sa se manifeste).

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Dacă are imunitatea buna, nu infectezi o infectezi, stai linistit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am herpes și știi care e partea proasta... Un corp odata infestat cu virusul herpes, acesta nu mai iese niciodată din corp. Trăim cu acesta toată viata, iar virusul va continua sa activeze ocazional ( adica la gura, unde apare el de obicei).

Asa ca, bucură-te.

| Andrei00033 explică (pentru anonim_4396):

Da,stiu asta dar totusi nu asta era intrebarea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei00033):

Toți luam herpes, atunci când bem din aceeași cană, acceasi sticla, prin sărut.