| anonim_4396 a întrebat:

Buna am nevoie de ajutor nu am pe nimeni cu cine sa vb lucrurile astea si poate cineva ma intelege si imi raspunde, am o relatie de 7 ani, totul a fost destul de okei primii 2-3 ani de zile, apoi a inceput sa se strice lucrurile, a inceput sa fie tot mai agresiv si mai dur cu mine, mereu cand nu-i convenea ceva, ma acuza de multe lucruri pe nedrept, este foarte gelos, apoi, anul trecut am incercat sa-i explic si sa-i arat cat de mult tin la el, sa il atentionez ca daca nu va inceta ma va pierde insa nici una din rugamintiile mele nu au fost ascultate, nu a reactionat in nici un fel, asa ca mi-am facut bagajele si am plecat, pentru prima oara in viata i-am intors si eu spatele, cum el mi-a facut-o de o gramada de ori. DAR in acest timp, s-a intamplat ceva ce nu pot sa explic daca e adevarat sau nu, dar cred ca m-am indragostit de altcineva, am cunoscut un baiat cu care nu am petrecut decat 5zile dar, mi-a ramas in minte, si poate in suflet? nu stiu, de atunci nu am mai vorbit cu el, pentru ca dupa o scurta perioada de timp m-am impacat la loc cu prietenul meu, pentru ca am vazut ca intr-adevar ma iubea, l-am facut extrem de rau sa sufere, nu asta am vrut insa nu a reactionat niciodata la cele spune de mine, doar atunci, problema e ca el nu vede lucrurile asa ci spune ca l-am inselat, si mi-a fost foarte greu sa-l recuperez, sa-l fac sa creada din nou in mine, mi-a parut si imi pare tare rau ca asa s-au intamplat lucrurile pentru ca e un baiat foarte bun si a avut grija de mine intotdeauna si m-a ajutat cu tot ce a putut insa are si el niste defecte ca oricine pe care nu le-am mai suportat, ideea e ca, poate sunteti confuzi de cele scrise aici, il iubesc foarte mult si nu as vrea sa-l vad ca sufera dar, de ce atunci as vrea sa ma intalnesc si cu acel baiat, de ce ma gandesc la el, de ce as vrea sa-i cer o explicatie pentru ca nu ma mai cautat decat dupa o luna si ceva, cand a fost prea tarziu, de ce desi cu toate ca am acum tot ce vroiam sa am, nu sunt fericita? de ce simt ca in acele zile m-am simtit extrem de bine cu aceea persoana, de ce am simtit atunci ca traiesc?, si oare nu e cam tarziu dupa un an sa repet poate aceeasi greseala?, daca acea persoana nici nu mai stie, daca am fost doar o alta fata care a trecut prin viata lui fara sens, fara sa puna macar putin suflet pentru mine? ce a-ti face voi in locul meu?, cu cine sa vb caci simt ca innebunesc...

Răspuns Câştigător
| luana1 a răspuns:

Dupa 7 ani de stat impreuna cu o persoana, de multe ori iubirea ia forma obisnuintei si asta se datoreaza monotoniei pe care cei doi o lasa sa se strecoare intre ei.Azi e ca ieri s. a. m. d. Elementul surpriza pentru tine a fost cel cu care ai petrecut doar cateva zile si care ti-a oferit altceva. Un altceva de care aveai nevoie si pe care ti l-ai fi dorit foarte mult. Evident ca ai ramas cu gandul la acea persoana, de aceea nu te mai simti vinovata, nu ai pentru ce.Actualul se poate spune ca are o mare parte din vina.Vezi tu, noi femeile luam asupra noastra mereu si culpa barbatilor de langa noi, adica ne asumam si greselile lor fata de noi.Si atunci te simti din ce in ce mai vinovata si incerci sa refaci o relatie in care tu esti si vei fi in dezavantaj mereu.
Acum depinde de tine daca vei avea curajul de a obtine in viata lucrurile pe care ti le doresti, pe care le meriti. Daca consideri ca esti destul de puternica sa duci in spate o casatorie cu o persoana de care nu esti 100% sigura ca iti poate oferi macar o parte din ceea ce ai tu nevoie, atunci nu-mi ramane decat sa iti urez succes!

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Faptul ca te-ai intalnit cu acel baiat cand erai despartita de prietenul tau nu inseamna ca l-ai inselat. Erati despartiti, e aiurea ca in astfel de momente sa ti se pretinda fidelitate.
In schimb ai inceput sa il inseli ulterior, dupa ce te-ai intors la el, intrucat l-ai asigurat probabil de fidelitatea ta, dar gandul iti era si iti este in continuare la acel baiat, de care te leaga o relatie de 5 zile.
Calea usoara este sa il suni, sa va intalniti pe ascuns, sperand ca prietenul tau si partenera lui sa nu afle.
Calea mai dificila este sa iei o decizie definitiva - il iubesti pe A sau il iubesti pe B, urmand sa renunti la cel pe care nu il iubesti.
Alegerea caii usoare sau a celei mai dificile depinde de ceea ce tu vrei de la viata.

| siwel a răspuns:

Poate te ajuta ce urmeaza:
Crezi ca dragostea inseamna sa simti mult si atunci pentru cine simti mai mult e mai iubit?
Crezi ca daca esti cu cineva 7 ani de zile si el nu te-a cerut in casatorie, el te iubeste in mod real?
Crezi ca dragostea adevarata reproseaza si e lipsita de incredere?
Ce ar face baiatul daca i-ai spune ca daca nu vrea o relatie de casatorie nu mai vrei sa ai de-a face cu el?
Ce garantie ai ca baiatul cu care ai fost 5 zile ar fi mai serios dupa ce ar trece anii?
Poate un baiat care se culca cu o fata fara sa se gandeasca serios la casatorie sa spuna ca ii pasa intr-adevar de fata respectiva?
Tu vrei sa te casatoresti?
In ce fel crezi ca relatia care o ai cu baietii acestia te ajuta sau nu la a avea o casatorie fericita, serioada, de o viata cu cineva?
Sper sa te ajute!

| luana1 a răspuns:

Cand faci dragoste cu actulul te gandesti la celalalt? Ti se pare ca poti trai asa?

| ♥•♫raluks♫•♥ a răspuns:

Eu cred ca poate simti nevoia de o schimbare pe plan sentimental si de aceea te tot gandesti la acel baiat care te'a facut sa te simti minunat in acele zile.ai cunoscut o persoana noua care se comporta diferit cu tine...cat de mult l'ai iubi pe celalalt pote reprosurile spuse de el s'au adunat si s'au adunat si iata ca ai si izbucnit. e mai complicat nu stiu ce sa zic asteapta sa vezi urmatoarele reactii ale prietenului tau si daca se comporta la fel nu cred ca mai merita sa mai stai cu el.chiar daca e dureros pentru el esti si tu om nu poti inghiti la nesfarsit atatea mai ales ca te'ai si intors la el...mult succes:X

| biBBi a răspuns:

Fii atenta. Deci eu cunosc o persoana care a fost cu cineva 8 ani, apoi a cunoscut pe cineva nou si s-au casatorit. acum au o fetita care e foarte ` reusita ` si se iubesc foarte tare. deci ai grija cum vezi lucrurile.

| biBBi a răspuns:

Adica ea a cunoscut pe cineva nou si ea cu ala nou s-au casatorit.

| Grunwaldmantuitorul a răspuns:

Un lucru este cert, Nu asculta pe deplin parerile altora, Ci ascultati instinctul tau, El iti este dat de natura cu scopul de a-ti alege cel mai potrivit partener, Ascultate pe tine insuti. Descopera si pastreaza lucrurile si oameni care te fac fericita. Success

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca si analizeaza lucrurile ce se intimpla intre tine si prietenul tau, ce simti pentru el si ce simti pentru acel baiat...si daca nu vrei sa-l faci pe prietenul tau sa sufere, eu cred ca nu e cauza sati sacrifici toata fiinta ta doar din teama ca cineva sa sufere...asta deja nu mai e dragoste doar mila, crede-ma! Gindeste-te bine ce faci si cum faci! Iar la urma urmei vorbeste cu prietenul si lamureste-i ce vrei, poate cauti ceva nou intre voi, dar lamureste-i intr-un asa fel ca sa nu-ti dea intrebari dezgustatoare, roaga-l sati ofere toata dragostea sa si sa se daruiasca tie cu toata fiinta! sau sa-ti faca diferite surprize! Toata asta ce s-a intamplat cu tine poate fi doar pe un timp, nu cred ca te-ai indragostit, pur si simplu tia oferit ceea ce trebuia sati ofere prietenul tau, iar daca prietenul asta al tau iti va reintoarce tot ce tia luat(dragostea)atunci crede-ma ca vei uita de baiatul ala!
Iar daca tu te vei gindi in continuare la acel baiat, nu cred ca mai are rost sa te intilnesti cu iubitul tau! si daca vei decide sati parasesti prietenul nu-i spune adevarul, gaseste o scuze dar de acel baiat nu-i sune, vei face foarte bine asa...
Nu te intrista, totul va fi bine, o sa vezi! daca ceva scriemi in privat!
Totul se va normaliza...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai stiu ce spuneti. m-am gandit enorm de mult la lucrurile astea dar pur si simplu nu stiu ce sa fac. L-as suna sincer pe acel baiat.as vb cu el.sa vad daca doar in imaginatia mea a fost acea legatura daca doar eu ma mai gandesc la el. dar ma tem ca se va afla apoi cumva ma tem de oameni.parca nu mai am incredere in nimeni.chiar nu stiu ce sa fac. mi-e frica sa nu alerg dupa doi iepuri si in final sa raman singura.si ma mai tem sa nu cumva sa renunt la prietenul meu pentru cineva care poate nu merita. Daca a fost doar o simpla aventura pentru el? de ce mi-a ramas asa in minte? de ce nu mi-l pot scoate din ganduri.asa m-am saturat nu stiu ce sa fac. Mie foarte drag prietenul meu. dar ma gandesc ca poate faptul ca am fost cei mai buni prieteni inainte de a avea o relatie ne-a tinut atat impreuna nu mai simt decat f rar cand mai e si el cateodata spontat sau romantic simt acei fiori cum ii simteam in continuu cu celalalt baiat e ca ma tem si de acel baiat ca arata f bine f frumos. e instarit de ce ar sta tocmai cu mine acum? de ce am dat si eu semne de viata doar dupa un an de zile? daca are pe altcineva/? plus de asta e din alt oras cum as putea sa ma intalnesc cu el.cum l-as putea ruga sa vina sa vorbim e rea viata asta de ce nu ne da raspunsurile ma tem ca tot mai tare imi stric viata parca nu mai am nici un motiv de fericire.plang dupa anii frumosi ai copilariei cand totul era atat de simplu va multumesc pentru raspunsuri si sper daca mai aveti timp sa imi mai scrie-ti va pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vai sunt o persoana groaznica ai dreptate oare ce e in mintea mea cum sa ma gandesc la altcineva mai ales in momentele intime? ce sa ma fac? tu l-ai suna daca ai fi in locul meu? nici nu as stii ce sa spun

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stau cu telefonul in mana am format numarul nu stiu ce sa fac sa sun sau nu? daca raspunde ce sa zic? simt ca innebunesc ma tem si tremur in mine imi vine sa las totul balta sa plec departe de toata lumea...crying((((((