| anonim_4396 a întrebat:

Hello. Am si eu o mica, problema..intamplator,pentru primadata mi-s-a intamplat sa am o relatie cu o persoana foarte geloasa si obsesiva,pe mine ma sperie gandul ca e mult mai geloasa ca mine. Asadar,este vorba despre un baiat,care la inceput s-a aratat rezervat,dar usor usor.a inceput sa nu-i convina firea mea zvapaiata, si prea comunicativa, uneori..am inteles,asta si am devenit unpic mai rezervata. Cu toate,astea lucrurile au avansat. Si problema este in felul urmator: nu-i convine daca ma imbrac unpic mai "elegant"sa zic asa,in niciun caz nu dau in vulgaritate,sa nu se inteleaga altceva,insa lui nu-i place,nici machiajul,ma prefera naturala,am inteles.dar totul are o limita! el cam,exagereaza,apoi.a inceput sa nu-i mai convina de contul meu de facebook,am prea multi prietenii pe el,si ca ar trebui sa fiu mai rezervata,la inceput l-am lasat sa comenteze,insa. dupa o perioada,mi-am sters facebook-ul si mi-am facut unul doar pentru prieteni. Dar,povestea continua,iar el numai ma lasa sa ies pe nicaieri singura sau cu alte persoane,se supara,spune ca ar trebui sa ies numai cu el si cu prietenii lui,am incercat,sa-i explic ca nu se poate,ca totusi sunt ultimul an de liceu,ca vreau sa imi petrec acest timp minunat,care mi-a mai ramas cu colegi mei,dar nu intelege,si oricat, m-as imune, el spune ca tot ca el ramane.Inteleg,ca poate vrea sa ma protejeze oarecum, de prietenii falsi..pentru ca stie ca m-am increzut in trecut,in anumite persoane,si mi-am tras teapa,dar totusi,m-am descurcat singura,fara ajutorul nimanui.
Asadar, cum ar trebui sa tratez problema? El, are o varsta..si eu sunt unpic mai mica decat,el. Vreau libertate,nu vreau sa imi pun zgarda de gat. Si poate,acum nu-l ascult,si il mai las,sa se supere,raul o sa vina mai tarziu cand o sa fie ceva mult mai serios,acum suntem la inceput de relatie.
Deci,as avea nevoie de niste, sfaturi, cum sa tratez problema.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Ma tem ca nu prea ai ce face. Baiatul nu are incredere in tine iar lucrurile vor evolua catre mai rau. De cate ori descopera ceva care ii displace va considera acel lucru drept o justificare a temerilor lui. Trebuie intotdeauna sa ii spui dinainte unde esti, cu cine si ce faci chiar daca el nu e de acord.
Problema e cu atat mai mare cu cat el e trecut de 18 ani, genul asta de gelozie se manifesta pe la 14-16 ani.
Daca esti la inceput de relatie, poate nu ar trebui sa investesti prea mult in ea. "Lucreaza-l", incearca sa il faci sa inteleaga ca e absurd, dar sansele sunt mici si imi e teama ca relatia dintre o fata mai comunicativa si un baiat gelos nu duc nicaieri. Am trecut prin asa ceva dn punctual de vedere al baiatului si nu mmi-a fost usor, dar eu am inteles ca trebuie sa folosesc o lesa mai lunga happy

6 răspunsuri:
| XxBlueRosexX a răspuns:

Asa am patit si e la inceputul relatiei cu iubitul...ma cntrola non stop imi imbla in telefon pe facebook pe mess si asa mai departe...am lasat de la el si pana la urma sa potolit si are incredere in mine ma lasa sa ma imbrac cu ce vreau eu si nu ma mai controleaza. Cu timpul o sa se linisteasca si iubitul tauwinking

| corbulalbrosu a răspuns:

Fugi de el cat vezi cu ochii daca nu doresti o viata de chin si calvar alaturi de un om imposibil de inteles. Alegerea doar tu poti s-o faci si inca cat de repede daca nu vrei sa te trezesti ca este prea tarziu.

| neutrino a răspuns:

Tie nu-ti trebuie stapan la varsta aceasta. Traieste-ti tineretea fara el.

| Angelofdemon a răspuns (pentru neutrino):

As putea, sa-l schimb?

| h3r a răspuns:

Dacă e mai mare, tu ai ales asta, deci tot tu va trebui să accepți anumite lucruri, să te descurci cu asta și să înțelegi că nu e un copil ușor de prostit, chiar dacă e posesiv...
Ia-l cu frumosul și dovedește-i încredere, lasă puțin de la tine și vezi dacă se schimbă ceva. Dacă nu, e ok, tu oricum se pare că ai fi pregătită să pui punct. Tu decizi, succes!

| DeutzzaD a răspuns:

Eu cred ca e prea posesiv. Cum sa nu iti dea voie/sa se supere ca iesi cu prietenii tai? Nu mi se pare normal. Daca chestia asta avanseaza/ continua eu spun sa inchei relatia pentru ca nu are rost si s.ar putea sa devina grav. Succes din partea mea si ser sa ramaneti impreuna. Pup