| LoredanaLL a întrebat:

Am nevoie de ajutor și de aceea am o rugaminte. Daca esti mistocar, pur si simplu ignora intrebarea. Acum 10 luni am cunoscut un baiat. Am avut 20 de ani. Eu de la 16 ani imi ingrijesc mama care din cauza unui accident a ramas la pat. Tata ne-a parasit si desi ne trimite bani, eu nu vreau sa ii accept, caci consider ca ne-a tradat, mai ales pe mine. La 20 de ani am cunoscut acest baiat. Am iesit timp de o luna cu el, de la prima intalnire ne-am si sarutat.( era primul meu sarut) Stiu ca e ciudat ca era primul sarut la 20, dar eu pana atunci nu aveam niciun iubit. M-am dedicat mamei mele, scolii si mai ieseam cu prietenii, dar rar apucam sa o fac si pe asta. El punea de la a doua intalnire presiune pe mine sa facem sex si i-am zis dupa un anumit timp ca eu nu am avut pana acum prieten, sunt virgina si el a fost si primul meu sarut. Dupa chestia asta a devenit rece. M-a mai sunat o data si indirect m-a intrebat daca e vreo sansa sa ma culc cu el intr-un viitor apropiat si am zis ca nu sunt pregatita. De asemenea am spus ca nu e vina lui, dar eu am avut ceva probleme( nu am zis de mama nimic) si de aceea nu am experienta. Am spus asta sa nu creada ca il resping. Nu era intalnire( inclusiv prima) in care sa nu puna mana pe mine si sa nu imi zica ca vrea..mai mult. Ei bine, dupa acea conversatie, a disparut total din peisaj. Au trecut 10 luni si eu inca ma gandesc la el si sufar. Am grija de mama, am intrat la medicina anul acesta, stau ceva mai des cu prietenii mei, dar nu l-am uitat. Recent ne-am intalnit si l-am strigat, dintr-o prostie. El imediat a venit la mine, m-a pupat pe obraji a inceput sa ma intrebe de cum imi merge, ca si cu am fi fost prieteni vechi, dar dupa aceea, a inceput sa ma evite. Desi abia venise in locul acela, a si plecat. Nu stiu, poate a fost o coincidenta. Ma rog, ce sa fac? E normal sa ma mai gandesc la el? E singurul baiat cu care am iesit, cu care m-am tinut de mana si sarutat, iar el m-a lasat cand i-am zis ca sunt virgina si ca nu o fac cu el...inca. Ce sa fac si ce sa cred? El nu m-a mai cautat niciodata dupa ce i-am zis ca nu o fac cu el inca si nu imi raspundea la telefon si acum era asa bucuros sa ma vada, sau asa parea. Dar dupa...m-a evitat si se prefacea ca vorbeste la telefon si imediat s-a carat de acolo. Nici nu si-a terminat sucul.

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista baieti care nu isi doresc relatii stabile, ci doar relatii bazate pe sex. Pentru ei, relatia se desfasoara cam asa: iesim o data sau de doua ori, maxim la a doua intalnire facem sex, apoi ne intalnim pentru sex pana ne plictisim (in medie 3-6 luni) si fiecare merge pe drumul lui, fara resentimente. Genul asta de relatii nu implica deloc sentimente, dor, responsabilitati.
Tu nu ai vrut asta si omul ti-a respectat dorinat si s-a retras (unul fara scrupule ti-ar fi spus ca te iubeste la nebunie si ca e nevoie sa ii demonstrezi iubirea prin sex, pentru ac apoi sa te paraseasca rapid). Este randul tau sa ii respecti decizia, adica sa stai in banca ta daca iti doresti altceva decat isi doreste el. ESte absolut exagerat sa suferi 10 luni dupa un barbat cu care practic nu ai avut nici o relatie. Inteleg ca a fost primul tau sarut, dar nu e vina nimanui ca te-ai lasat sarutata de un barbat necunoscut, cu care nu aveai nici o relatie, inainte sa stii macar daca intre voi poate fi o relatie.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai ai vreo indoiala ca vroia altceva in afara de sex? Nu ai destule probleme incat sa iti mai faci si grija din cauza presiunilor lui?

| LoredanaLL explică (pentru suntserios):

Poate nu voia doar sex, nu stiu. Dar acum era asa dragut cu mine, m-a pupat, mi-a pus tot felul de intrebari si apoi rece din nou si evitant.

| Violleta2022 a răspuns:

Evident, el nu voia o relatie de dragoste cu tine, el avea nevoie sexuala de tine si cum nu a primit ce voia, te-a parasit. Sunt multi baietid e acest gen, pacat ca esti fata inteligenta si nu poti face diferenta dintre un scambag si un baiat de valoare, unul care nu te voia decat sa-i satisfaci madularul din pantaloni si pentru care inca mai oftezi.
Ai facut o mare greseala cand l-ai strigat de curand, dar daca ai putina mandrie si creier, te sfatuiesc ca mama si ca femeie cu experinta, sa fugi din calea acestui baiat, pentru ca, pentru el nu vei fii decat o bucata de pasarica, cu care sa se satisfaca si atat.
Deschide ochii fetita, uita-te in jur, ai baieti buni, inteligenti imprejur si tu oftezi dupa un fustangiu?
Haide ma, ca poti mai bine de atat, ce dumnezeu?!

| LoredanaLL explică (pentru Violleta2022):

De ce era o greseala? Nu am spus nimic nelalocul sau, ba chair consider ca a fost ok, pentru ca, desi mi-a facut niste chestii destul de nasoale, eu am vorbit frumos cu el, aratandu-i ca nu imi mai pasa( desi imi pasa!) Nu i-am facut „oferte", eu am incheiat conversatia si nu am intrat in discutii profunde. Doar mi s-a parut ciudat ca m-a pupat si imbratisat si apoi se purta ca si cum nu as fi fost acolo. Desi putea sa stea langa mine, el a preferat sa stea singur

| minrest a răspuns:

Loredana, pe barbati ii intereseaza sexul in relatia cu o fata, asta nu e o noutate. El totusi a fost corect, a aratat ca vrea sex de la inceput, si a intrebat direct daca are perspective sa primeasca sex. Marea majoritate nu fac asa, ci profita de faptul ca fata se ataseaza ca obtina sex prin manipulare. Esti o fata inteligenta si demna, cred ca ai sanse sa gasesti un barbat care cauta o relatie corecta. Poate pe la facultate.

| LoredanaLL explică (pentru minrest):

Nu am vrut sa scriu prea multe detalii in intrebarea initiala. Dar da, a incercat si sa ma manipuleze. Imi zicea ca trebuie sa ma las pe mana lui pentru ca e un tip foarte serios si de incredere si nu va ma lasa dupa ce ma voi culca cu el. Sa ma relaxez, sa nu mai gandesc atata etc. Da, stiu ca toti barbtii vor sex, e normal si noi femeile vrem. Dar e o diferenta intre unul care vrea sex si unul care vrea doar sex

| minrest a răspuns (pentru LoredanaLL):

Ai toata dreptatea. Nu are rost sa te mai gandesti la el, se contabilizeaza la experienta de viata. Asteapta unul care merita.

| PersonajFictiv a răspuns:

A vrut sa se culce cu tine.
Ai fost nai.va si ai crezut ca e mai mult, ca tine la tine,dar scenariile astea au fost doar in capul tau.
Il iubesti pentru ca e prima data, si ai amplificat totul,mai ales prin imaginatie, ai dat sens unor chestii ce nu aveau, probabil ai visat prea mult la el cu ochii deschisi, ti-ai creat niste asteptari de la el - iar asteptarile tale au fost inselate, de aia apare si suferinta.
Nu e nimic, omul cat traieste mai si invata.mergi inainte, nu te-a iubit, te-a mintit si a vrut sa te bage in pat.
Nu insemni nimic pentru el, sau extrem de putin.
Nu vrei sa ai in viata ta asa oameni, fa-ti un bine si nu te mai gandi la el.

| LoredanaLL explică (pentru PersonajFictiv):

Aproape ca imi trecuse, dar acum ne-am revazut si na...am zis mai sus cum s-a comportat, iar asta m-a derutat si a aprins niste chestii in mine

| PersonajFictiv a răspuns (pentru LoredanaLL):

A aprins chestii, mda.
De fete nai.ve ai auzit, care viseaza prea mult?
Evident ca ai auzit, e foarte clar ca a vrut sa te.bage doar in pat, pe ce planeta traiesti?
Lasa activatul.
Si nu te supara ca am fost mai direct. big grin

| LoredanaLL explică (pentru PersonajFictiv):

Da, stiu ca asta a vrut, dar regretul meu e ca nu am facut-o pentru ca poate asa ramanea langa mine. Poate zici si acum ca sunt prea...nu stiu cum, dar stiu multi baieti care se culca cu o fata inca la prima sau a doua intalnire si apoi raman cu ea

| PersonajFictiv a răspuns (pentru LoredanaLL):

Dar te-a lasat pentru ca nu ai vrut sa faci sex.
Daca te iubea, ramanea langa tine, te intelegea si facea atunci cand erai pregatita.
Am o cunostinta, un amic de al unui amic si stiu ca au fost ala impreuna cu o fata vreo 2 ani, in perioada liceului si inca ceva timp dupa in care ala a asteptat-o si nu a renuntat la ea.
Bine,fata era cu caracter, avea coloana vertebrala, avea un caracter puternic, era gen " daca nu asteapta, nu ma iubeste, nu am de ce sa imi fac griji pentru ca nu merita ".
Asa trebuie sa gandesti si tu.
Tu ai renunta la cineva care te iubeste pentru ca nu e pregatit sa o faca cu tine? laughing
Nu ai de ce sa regreti, daca te iubea ramanea, ai stat o luna, ce doamne ai?
Macar de statea 6 luni si iti era loial.
Un baiat daca vrea ceva serios cu o fata, nu o lasa pentru asta, pentru ca are alte multe motive sa ramana cu ea.
Cu mentalitatea asta o sa ai parte de ceva dezamagiri, dar o sa iti revii tu.
Bafta.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Si ala e inca impreuna cu acea fata, probabil o sa se casatoreasca cu ea, au vreo 4, 5 ani de relatie.

| LoredanaLL explică (pentru PersonajFictiv):

Multumesc. Nu ma deranjeaza cand mi se zice ceva dur. Pai exact asta incerc sa zic, a fost o luna, nu puteam sa am pretentia sa ma iubeasca, nu pot iubi dupa o luna

| minrest a răspuns (pentru LoredanaLL):

Da, dar asta nu ramanea. Se vede clar ce voia. De ce s-a purtat frumos cand v-ati revazut? Ca sa intretina ideea ca a avut sentimente pentru tine; si pentru ca ii cerea efort, a si fugit.

| Necunoscut112 a răspuns:

E evident ca el voia doar sex, nu a simtit absolut nimic pentru tine. Tu te gandesti la el, deoarece e singura prezenta masculina din viata ta intima, dar nu dispera, mai asteapta si vei gasi baiatul care te va aprecia cum meriti. Incearca sa iesi in locuri noi, sa cunosti oameni noi, sau poate chiar te imprietenesti cu un coleg de la medicina. Accepta in viata ta doar un baiat serios, inteligent, ce stie ce vrea de la viata.

| Ara997 a răspuns:

Ai sa fi medic. ai o cariera si o viata in fata, calca-ti pe inima si nu te mai gandi la un. terchea berchea, ai fost desteapta ca nu i-ai cedat.
cauta-ti de carte, traieste rumos viata de student, mediciana e. armata lunga, nu te lega la cap cu unul care nu da 2 lei pe cumintenia ta, n-o sa dea doi bani pe munca si meseria ta si n-o sa accepte vreodata sa ai grija de mama ta,. pentru ca este prea egoist.
si ar trebui sa accepti sprijinul tatalui tau. el are niste obligatii. faptul ca v-a parasit o sa raspunda, nu-l judeca tu ca are cine, dar esti fata lui si trebuie sa te ajute.

| LexiEla a răspuns:

E clar ca dorea doar sex, din moment ce te.a evitat si nu a putut sa astepte. Probabil are si alta iubita acum. 10 luni e cam mult, ar trebui sa incerci sa.l uiti de tot. Nu merita osteneala! Gaseste.ti pe cineva care te merita si te vrea pentru ca tine la tine, nu la corpul tau

| GL757W a răspuns:

A face sex este firesc, dar daca nu esti pregatita nu te panica, oricum tipul nu vrea nimic serios cu tine asa ca nu te mai gandi la el.

| LoredanaLL explică (pentru GL757W):

El imi jura ca vrea relatie cu mine si mereu imi repeta ca sunt speciala si frumoasa si vrea sa imi arate cat de mult tine la mine etc. Imi zicea sa nu gandesc asa mult, sa ma las pe mana lui...

| GL757W a răspuns:

Si inca ceva il apreciez ca nu te-a dus cu zaharelu sa profite de tine iar dupa u sa ramai cu un gust amarwinking

| MaTeOGG a răspuns:

1.Incearca sa iti faci alt iubit. Acela nu te merita.
2. Ala se prefacea ca te iubeste doar pentru sa-si satisfaca nevoia de sex. E bine ca nu ai acceptat.
3. Daca un baiat chiar te place, nu o sa insiste iar intr-o noapte placuta va saruta-ti pasionant si magia vine de la ia! ( Ai grija cum te protejezi, prezervativele sunt cele mai bune. Daca e nevoie de lubrifiant ia unul pe baza de apa. )
4. Ai procedat corect, si imi pare rau pentru familia ta

| LoredanaLL explică (pentru MaTeOGG):

Pai nu ma asteptam sa ma iubeasca dupa o luna, dar acum l-am revazut si s-a comportat tare ciudat. Hot and cold cumva. si a reaprins ceva in mine

| MaTeOGG a răspuns (pentru LoredanaLL):

Stie ca ti-a pla ut de el dar pentru ca l-ai refuzat sa face-ti sex ( din nou, nu merita si ai facut ce trebuie ) iar acum vrea sa te faca intr-un fel "geloasa" ( nu stiu cum sa explic) si sa suferi. Repet, nu te merita!

Răspuns utilizator avertizat