| helly a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi de la voi va rog mult. Am 18 ani si nu cu mult timp in urma mi am inceput viata sexuala. Acum vreo 2 luni, am avut contact sexual cu prietenul meu, dar metoda de contraceptie, s-a rupt... ( era a doua oara cand o faceam, dar el nu isi daduse drumul inca ). Ne-am speriat amandoi foarte tare si am mers la farmacie, unde farmacista ne-a recumandat pastila Escapelle ( dupa o ora maxim am luat-o ). Stiu ca unii dintre voi o sa ma credeti aiurita dar mi a fost foarte frica. Dupa vreo 2-3 zile, a inceput sa imi curga un lichid maro, dar din cate am inteles este normal. Menstruatia mi-a venit cand trebuia, a fost la fel ca mereu. Nu am vomitat deloc, nu mi-a fost rau. Problema mea este insa faptul ca luna asta mi a intarziat in jur de o saptamana menstruatia, si sanii parca nu ma dor ca alta data. Sunt foarte stresata si as vrea daca puteti sa ma ajutati cu un sfat, voi ce credeti? e vreo sansa sa fiu insarcinata? doresc raspunsuri serioase va rog. Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ai luat pastila de care vorbesti, intarzierea ciclului menstrual se datoreaza unei dereglari hormonale care s-a produs in urma inceperii vietii sexuale. Nu fi speriata, nu est gravida.

| Klandestin a răspuns:

Nu te mai speria asa, se mai intampla, incearca mai mult cu durex, eu zic ca sunt cele mai bune, dar mi s-a intamplat si mie sa se rupa, trebuie mai multa grija, si mai usor.
Odata ce ti-a venit menstruatia (stopu) nu ai cum sa fii insarcinata :3

| Vampir007 a răspuns:

De obicei acest tip de pastile de a doua zi cum sunt numite ele au in componenta lor diferite tipuri de hormoni, acesti pot sa iti deregleze ciclul menstrual. Stai linistita totul e ok, pe viitor aveti grija cum puneti prezervativul, cititi mai bine instructiunile de folosire, urmatile in tocmai si totul va fi bine. Recomand prezervativele de la farmacie nu cele de la magazinele de cartier!