| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de o parere. Am luat anticonceptionale Diane35 pentru cateva mici chisturi timp de aproape un an. Le luam corect, in fiecare seara si aproximativ la aceeasi ora. In timpul tratamentului am avut contacte sexuale neprotejate cu terminare in interior. Am hotarat sa iau o mica pauza (fara controlul ginecologului deoarece nu sunt in tara). Le-am intrerupt in data de 30 octombrie si mi-a venit menstruatia in 3 noiembrie. Apoi trebuia sa imi vina in luna decembrie in data de 1 dar a venit mai repede cu 2 zile, in data de 29 noiembrie. Acum trebuia sa imi vina a2-a menstruatie de cand am renuntat sa mai iau AC, in data de 26 si inca nu mi-a venit. Au trecut 2 saptamani de cand trebuia sa apara. Intrebarea mea este (desi par paranoica putin) daca pot fi insarcinata in urma contactelor sexuale neprotejate de cand luam AC. Am inceput sa ma simt balonata si sa am mari pofte de mancare. Multumesc frumos de raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Exista 2 posibilitati si anume 1. ) sa fii insarcinata in urma unui contact sexual neprotejat intretinut mai "neatent" 2.) Ciclul tau menstrual sa-si fi reluat caracterul NEREGULAT avut inainte de a incepe sa folosesti pastilele AC Diane35 si in acest moment ciclul menstrual actual sa fie unul mult mai lung decat cel normal de 28 de zile. Se considera ca de obicei dupa incetarea folosirii pastilelor AC fertilitatea femeii devine mult marita si probabilitatea de a se forma o sarcina creste foarte mult. Fiindca rezultatul testului de sarcina va fi valabil si corect, s-ar putea ca doar efectuarea unui test de sarcina sa-ti dea raspunsul corect. Multa sanatate!

1 răspuns:
| vocea a răspuns:

Trebuie un test de sarcina facut, pentru a nu exista dubii.