| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, iau Belara din octombrie, iar inainte de asta luam Diane35. Din decembrie, am inceput sa am contacte sexuale neprotejate cu terminare in vagin. Ultimul contact sexual a fost in ianuarie, contact la care am sângerat. Acum de 2-3 zile ma dor sânii groaznic, este posibil sa fi ramas insarcinata? Nu pot merge la un control deocamdata pentru ca sunt plecata din tara. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Anticonceptionalele au efecte secundare majore, unele dau sangerari, modificari hormonale majore, produc chisturi sau chiar cancer, dar singurul lucru care nu-l produc, este o sarcina.
Asadar, nu esti insarcinata, mai ales ca folosesti protectia asta de cateva luni, dar este evident ca se produc schimbari hormonale majore in corpul tau, odata ce ai sangerari intre menstre si dureri de sani.
Sangerarile la contactul sexual pot apare daca este o displazie de col uterin (rana deschisa pe colul uterin) sau chisturi ovariene, ori uterine.
O vizita la un ginecolog ar elucida cazul, iar un tratament corect aplicat, ti-ar putea salva viata, pentru ca o rana deschisa si netratata, poate duce la cancerul de col uterin. Atentie, rana pe colul uterin poate fii produsa de o infectie cu HPV.
Testeaza-te pentru boli cu transmitere sexuala.
Din pacate, anticonceptionalele nu te protejeaza de boli cu transmitere sexuala si nici de modificari hormonale majore. Poate ar fi cazul sa folositi prezervativul, care nu are efecte secundare deloc, in plus confera protectie totala atat impotriva bolilor cu tansmitere sexuala, cat si impotriva schimbarilor hormonale majore, ira folosirea lui nu doare, nu musca, nu irita si nu costa o avere.

PS Oriunde ai fii plecata pe globul asta, sunt ginecologi!
Ca atare, poti intreba pe cineva local, unde gasesti unul si merge acolo. Scuza cu "nu pot" nu exista!

| AliGab a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai uitat sa enumeri moartea ca "efect major" si ai uitat sa te documentezi in legatura cu protectia lor...pe nici un prospect de anticonceptionale nu scrie 100% eficienta, ceea ce inseamna ca poti ramane insarcinata. Sunt cazuri facute publice chiar de vedete. Daca nu ma crezi, cauta si ai sa gasesti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AliGab):

Ai dreptate! Sunt si cazuri mortale din cauza anticonceptionalelor!
Au fost facute publice acum ceva ani, cand Yazz si Jasmin au for scoase de pe piata americana si canadina, din cauza ca murisera foarte multe femei,
Nu am inteles de ce totusi in Romania se prescriu mai departe aceste anticonceptionale... singura explicatie logica fiind, ca americanii aveau stomc masiv de cele 2 mentionate mai sus si le-au aruncat romanilor pe gratis, sa scape de ele, ca la noi, nu exista cultura si fetele/femeile nu-s e intereseaza deloc ce efecte secundare au aceste pastile care le mutileaza si distruge pe dinauntru, lasandu-le sterile (fara posibilitatea sa mai ramana insarcinate) sau modificandu-le hormonal in asa hal, ca ajung bolnave pe la 30-40 de ani, ca sa nu mai mentionez posibilitatea sa faca cancer uterin, sau ovarian.

| AliGab a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos pentru completare

| cristimihailov a răspuns:

Ia si tu un test de sarcina si vei afla mai repede.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca iei anticonceptionale nu ai cum sa ramai insarcinata.

| JackR a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Din estimarile OMS, 9% dintre femeile care folosesc in mod curent anticonceptionale raman insarcinate. Asta ca sa nu vorbim de alti factori (alimentatie, medicamente, cauze psihice etc.) care scad eficienta anticonceptionalelor. Asa ca o afirmatie neta de genul "Daca iei anticonceptionale nu ai cum sa ramai insarcinata." este gresita!

| AliGab a răspuns:

Poti ramane insarcinata si luand anticonceptionale. Nu sunt sigure 100% si mai sunt si cale spre moarte. Am auzit de cateva cazuri de moarte din pricina acestor pastile, deci ai grija cu ele. Sigur ca se vrea placere maxima fara responsabilitati, dar chiar si starea in care murim sau mor pruncii nostri conceputi in astfel de conditii sunt niste responsabilitati. Asuma-ti ce faci si citeste prospectul inainte sa mai iei vreo pastila sau medicament: Ai sa ramai stupefiata de cate scrie acolo (iar o parte din ele, cat ar suna de sumbru, chiar sunt adevarate).
Succes in alegerile bune