| NimeniAlta123456 a întrebat:

Am nevoie de un sfat...în legătură cu prietenul meu, ţin să va zic că eu am 16 ani iar el 17, ne-am cunoscut acum un an jumătate. Un an totul a fost ok. Până acum 6 luni. El sa schimbat mult..eu fiind mai sensibilă când ne certam îmi vine să plâng,dar lui nu îi pasă,se enervează repede şi are orgoliu... când mă ceartă îmi zice foarte multe cuvinte la nervi la care eu încep şa plâng.Şi el zice:iar plângi? Nu mă mai pupa cum o făcea înainte, şi dacă îi zic că de ce nu mă mai pupa sau de ce nu mă mai alinta zice că sa maturizat şi că nu e obligat să mă pupe.mă doare inima că suport atâteasad. Şi as vrea un sfat în legătură cu asta.Dau funda.Mulţumesc

Răspuns Câştigător
| CraiovAnonim a răspuns:

Buna. Crezi ca ai o parte din vina pentru schimbarea care a avut loc in viata prietenului tau? Se pare ca el incearca sa para un badboy in toata relatia asta. Tu cred ca esti genul de fata care pune "tot" ceea ce aude la suflet si poate ca el s-a saturat de lucrul asta. Toti oameni de pe lumea asta spunem lucruri vrute si nevrute la nervi, asta este cea mai mare greseala a noastra, nu trebuie sa pui chiar tot la suflet atunci, stiu ca este greu cand iti spune anumite lucruri dar trebuie sa fi tare. Sa iti dau un sfat daca tu chiar il iubesti cu adevarat si chiar vrei sa schimbi ceva in relatia asta si ca el sa numai fie asa un badboy. Incearca sa numai fi asa "moale", sa numai plangi defiecare data cand v-a certati, incearca sa fi mai indiferenta, atunci cand el este nervos tu sa incerci sa fii calma. Incearca aceste lucruri si o sa vezi ca din acel badboy o sa il faci un catelus mic si dragalas.
Daca chiar il iubesti cu adevarat fi tu schimbarea pe care o aduci in relatia voastra.
Iti doresc sa ai o relatie placuta si sa va intelegeti din ce in ce mai bine.
Fundita?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte normal sa aveti probleme fiind atat de tineri. Relatiile la 16 ani sunt adesea presarate cu multe suferinte, fiindca partenerii sunt imaturi si nu au sentimente adevarate, prin urmare il ranesc cu usurinta pe celalalt. Tu gresesti foarte mult, fiindca te rasfati aiurea si plangi in fata lui. Nu confunda sensibilitatea cu plandul aiurea, nu sunt acelasi lucru. O femeie sensibila nu ar plange niciodata in fata omului iubit, fiindca s-ar teme ca lacrimile ei il pot rani. Daca plangi in fata lui, inseamna ca esti mai degraba insensibila si egoista, ca iti pasa mai mult de tine decat de el, ca nu iti pasa cum se simte el cand tu plangi. Nici el nu e mai sensibil, vazand ca tu plangi fara sa-ti pese de sentimentele lui, te raneste si el. E o relatie tipica d adolescenti, lipsita de sentimente adevarate, bazata doar pe egoism si dorinta de a te preface ca esti intr-o relatie.
Ai doua posibilitati: sa continuati astfel si sa suferi in continuare, mandrindu-te ca esti mai cu mot decat celelalte fete si tu ai prieten sau sa va despartititi si sa vedeti daca peste un an sau doi, cand cresteti suficient sa faceti fata unei relatii, mai vreti sa fiti impreuna.

| DeeaMarry a răspuns:

Nici tu nu esti obligata sa ramai langa el daca nu e in stare sa te pretuiasca si sa te faca fericita!

| Emilian65 a răspuns:

Daca se comporta asa cu tine, inseamna ca nu te iubeste cu adevarat.

| sofisis a răspuns:

Deci, e simplu...el a evoluat intr-o directie, tu in alta.
Ii e greu si lui sa rupa relatia pentru ca probabil ii esti draga si s-a obisnuit cu tine dar nu te mai doreste, nu te mai iubeste si nu te mai respecta.
Eu in locul tau, in loc sa ma smiorcai, i-as spune asa la urmatoarele lui crize de nervi: foarte bine, nu iti convine la mine aia, aia, aia si ailalta? Perfect. Hai, ia-ti drumul si pleaca. Pana aici ne-a fost. Mi-a parut bine, sa ai o viata frumoasa.
Probabil se va soca si va reactiona din orgoliu si va spune ca e foarte bine si ca oricum asta voia si el. Lasa-l sa plece.
Oricum si daca va veti impaca dupa asta, cel mai probabil dupa un timp va fi iar la fel.
Parerea mea e ca sunteti prea copii ca sa treceti prin traume d'astea...e stupid, inutil si prea devreme.
Recastiga-ti respectul de sine, da-ti doua palme si trezeste-te.

Răspuns utilizator avertizat
| NimeniAlta123456 explică:

Vă mulţumesc din suflet pentru răspunsuri. Dar este din ce în ce mai complicată relaţia meu. Mă compara cu altele întotdeauna, zice că dacă ar fi alta ar fi mai bine. sad nu ştiu ce să mai fac. Nu pot nici să mă despart de el pentru că îl iubesc mult. Apropo astaseara l-am întrebat de ce nu mă mai ia în braţe şi s-a enervat şi mi-a zis că îmi promite că nu mă mai ia niciodată în braţe sau că nu mă mai pupa niciodată. M-am săturat de el, credeţi-mă!

| AnonimăDMR14 a răspuns:

Discuta cu el, dar o discuție serioasa fata în fata, fa-ți curaj sa îi spui tot ce ai pe suflet, pune-I întrebări "ce ai de gând? " gen... hmm. în caz ca nu își da interesul pentru tine, încearcă de devii indiferenta și vezi dacă te caută. Tine minte "Bărbații se întorc, femeile pleacă pentru totdeauna! " și încă ceva, pe bărbați în general îi omoară indiferenta.