| Adriana294 a întrebat:

Buna am si eu o plobleme sunt foarte sensibila adica ma supar din orce si plang foarte repede si plus ca dupa ce plang mie rau de la inima nu mai suport sa fiu asa un sfat va rog

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din cauza gramaticii ai ajuns asa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Discuta cu medicul de familie, si fa-ti un set de analize.
Poate nici nu dormi suficient.

| Adriana294 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dorm cam 8.9 ore eu cred ca e suficient

| ALGator a răspuns:

Esti sensibila pentru ca inca nu ai ajuns in preajma unor amenintari adevarate. Atunci cand ajungi la asta si scapi de ele nevatamat incepi sa ai o alta perspectiva.
Nu cred ca exista "mi-e rau la inima". Exista hiperensiune cauzata de emotie de exemplu.
Sensibilitatea mai poate fi un rezultat al unui autocontrol slab din cauza ca nu a fost forma in copilarie. Asta e mai greu de corectat dupa aceea.
Ai facut primul pas, acela ca vrei sa gindesti cum sa scapi de asta.
Eu cred ca ar fi un ansamblu de actiuni.
Inventariaza-ti valorile (la ceeace tii) si incearca sa pui masura pe lucruri in privinta gravitatii lor. Daca clasifici toate reactiile celor din jur ca fiind de gravitate maxima atunci pierzi si le faci si lor viata de cosmar.
E mai mult de discutat. Se poate merge si la un psiholog, care a vazut mai multe cazuri similare si are sfaturi. Asta nu inseamna ca "ai ceva la cap". Trebuie sa inveti sa umbli la setarile tale de baza.

| xSega a răspuns:

Multe plimbări si ieșiri cu prietenii

| valentina2392 a răspuns:

Sfatul meu e ca trebuie sa fii mai realista, mai tare de fire si intelegatoare, ca nu toate sunt pe placul nostru! Si totul se petrece din creier, sensibilitatea, emotiile si socializarea cu lumea! Sa stii ca lumea este mult mai dura si critica orice greseala pe care ti-o vede si chiar te si ataca in punctul sensibil! Cel mai bine e sa te impaci cu gandul si de fiecare data cand ai probleme de genul sa te gandesti la cum reactionezi, daca e bine in felul in care reactionezi si sa te stapanesti! Conflicte de genul o sa ai parte toata viata, si nu faci nimic daca esti emotiva si te apuci de plans repede! Nu stiu cati ani si cred ca poate este si de la varsta, ca fetele sunt mai sensibile si se supara repede happy Dar sfatul meu e sa fii mai tare, mai cruda si sa nu te mai gandesti la asta. Si cand iti vine sa faci ceva de genul spuneti in gand "sunt matura ca sa ma stramb, sunt puternica." Asa iti vei implementa in creier anumite chestii si nu o sa mai ai probleme happy
PS: Totul pleaca din minte, cu cat cedezi mai repede, cu atat nu vei reusi! happy

| miadreamnew a răspuns:

Heyy buna, îți înțeleg problema, și eu sunt super sensibilă și foarte nervoasa când e vorba despre o problema, îți recomand să te calmezi deoarece de la plâns te doare inima, încearcă să te preocupi cu alte chestii când ești stresata, eu mă spăl pe mâini cu apa calda și niște săpun mă relaxează, ai putea sa colorezi, încearcă să te gândești că supărarea îți face și mai rau, și când o sa fii mai mare o sa iti para rău, fii calma nu te mai enerva din orice. Sper că te am ajutat?

| Adriana294 explică (pentru miadreamnew):

Multumesc mult de sfat