| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de un sfat, si fiindca n-am cu cine vorbi despre asta va scriu voua. Aseara am facut sex cu prietenul meu, el are 21 si eu 19, a fost pentru prima oara la ambii, a fost dureros cu toate ca el a fost ft atent, dar nu asta ma framanta: dupa ce am facut-o deodata m-am simtit vinovata, si azi toata ziua...numai la asta si m-am gindit, ma simt vinovata in primul rand fata de Dumnezeu, ma siimt vinovata fata de parinti, de viitorul meu sot, indiferent cine va fi, el sau nu, fata de viitorii mei copii, fata de mine in cele din urma. Ma gandeam ca de abia am 19 dar la casatorie inca nu ma ginddesc,prietenul meu a vazut ca sunt ingandurata si isi face griji, eu desigur i-am zis ca totu e bine, ma iau si eu cu gandu ca toate prietenele mele demult au facut-o si traim intr-un secol unde asta e practic inevitabil, dar totusi asa e, nu sunt o fire credincioasa sa nu credeti, adica cred in dumnezeu dar nu sunt genu care sa mearga zi de zi a biserica...si totusi imi dau seama ca am facut un mare pacat! Cum credeti ce ar trebui sa fac ca sa scap de starea asta?

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Asta dovedește că nu ai fost suficient de pregătită să faci pasul, te-ai uitat peste gard la altele care au făcut-o de mult și acum ai remușcări!
Asta este, te vei obișnui cu gândul iar intimitatea ta nu este de pus pe tapet!
Ai grijă de tine.
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Stai liniştită, nu ai de ce să te frămânţi şi să te simţi vinovată.

Iar o oarecare nelinişte este normală imediat după începerea vieţii sexuale - e ceva nou pentru tine - dar nu te îngrijora, nu va dura mult, e doar o stare de moment. Trebuie să te împaci cu ideea şi să te accepţi.
Felicitări, Irina, şi bun venit în lumea adulţilor. : )

P.S. Nu asculta fanaticii religioşi. Ei trăiesc în altă lume.

| lolly a răspuns:

Daca el ar fi alesul tau? Te-ai intrebat? De ce te simti vinovata?

| iubesc a răspuns:

Buna. Pai in primul rand cred ca nu ai fost destul de pregatita pentru acest pas si oarecum iti pare rau ce ai facut. Nu te mai gandi la asta si nu te invinovati mai ales ca ai langa tine un iubit grijuliu. Ai grija de tine si fii mai increzatoare in tine, in relatia voastra. Adica sa crezi in relatia voastra si ca el poate deveni in cele din urma sotul tau deci nu ai facut nimic urat doar ti-ai exprimat sentimetele si e foarte ok. Insa mai important e ca are grija de tine si ca il interesezi insa e important si de cand sunteti impreuna... daca e o relatie lunga se merita.

| ywar a răspuns (pentru iubesc):

Ca de obicei raspunsurile tale draga iubesc ma fascineaza - faci ce faci si ne surprinzi placut! multumim!

| iubesc a răspuns (pentru ywar):

Faci misto?

| ywar a răspuns (pentru iubesc):

Nu! nu fac misto! chiar te apreciez pentru raspunsurile tale! imi place ca esti matura si scrii f frumos!

| iubesc a răspuns (pentru ywar):

Atunci multumesc.

| iubesc a răspuns:

AAA si naspa ca ai precizat ca ati facut sex... Ma intreb a fost sex sau dragoste?

| neutrino a răspuns:

Ceea ce ai facut tu acum este un mizilic. Pana la maritis vor mai fi probabil multi baieti care se vor infrupta din bunatatile tale si candva, vei pasi mandra in fata altarului si al lui Dumnezeu, alaturi de cel iubit. Acestuia nu-i vei oferi decat minciuna vietii tale, neavand curajul sa-i spui niciodata numarul real al fostilor tai iubiti. Cat despre parinti... ei se vor bucura ca fata lor este sanatoasa...

| h3r a răspuns:

Ori n-ai fost pregătită ori vrei să faci pe cumințica.
Vorbești despre sex prea ușor.
Și ce treabă ai tu cu celelalte? Le vei băga cu tine în pat în noaptea nunții?

Totuși, prietenul tău are grijă de tine și ar trebui să te bucure asta.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Vinovata fata de dumnezeu? pai daca nu ar fi fost pacat sa faci sex, dumnezeu nu var mai fi dat gaura
Vinovata fata de parinti? dc, esti matura, relatiile, inplica si sex
vinovata fata viitorul tau sot, pai sexul dupa nunta e o prostie, nu poti face nunta cu o femeie, sau barbat, pe care nu il cunosti cum e la pat, ce faci, te legi cu el toata viata ca sa regreti? nunta nu e loterie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
De ce te-ai luat dupa prietene?
Daca prietenele tale stau in limba, trebuie sa stai si tu? NU, draga mea!
Normal ca este un pacat, relatiile sexuale inainte de casatorie se considera pacat inaintea lui Dumnezeu.
Acuma s-a intamplat si asta este!
Obisnuieste-te cu ideea!
Te pup!

| RetardedRacoons a răspuns:

Sa-ti fie rusine! Dumnezeu a vazut totul!

| WarriorInReserve a răspuns:

Te-ai fu. tut o dată şi o dai în depresii?

| AddaRosee a răspuns:

Stai linistita.Esti majora, daca te-ai simtit bine e perfect.Din cate vad, partenerul ti-e alaturi deci e si mai bine.Chestia cu Dumnezeu e aiureala...iar de parinti etc etc etc nu ai de ce sa te simti prost...pana la urma e ceva normal si placut sa faci dragostewinking
Daca aveai 14-15 ani iti intelegeam stresul...dar ai 19... Wake up!

| BrUnEthaThaDeViS a răspuns:

Este atmirabil ca ai reusit sa fii virgina pana la varsta asta altele la 11 ani...sunt deja uzate..stai linitita ca nu este nici o problema este normal sa iti incepi viata sexuala! dar u lucru e sigur nu erea pregatita psihic. poate ca in legatura cu asta trebuia sa mai astepti dar deja faptul este consumat stai linistita ca este ceva normal! o seara frumoasa:*