| An89 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Sunt împreună cu iubitul meu de peste un an, iar el este plecat de 4 luni in altă țară, faza e că noi nu ne mai înțelegem că înainte. Ne certam mai mereu din lucruri stupide, e foarte gelos. Chiar și posesiv, nu pot face unele lucruri fără acordul lui, nu pot merge undeva de asemenea fără acordul lui. Iar el făcând așa cu mine, am început și eu să fac la fel... De când a plecat nu mai e la fel, în perioada asta totul a scârțâit. Ne-am certat de o sumedenie de ori și eu i-am trădat oarecum încrederea ascunzându-i ceva, nu foarte grav. Tot timpul e nervos, orice aș zice și orice aș face se enervează foarte tare, nu pot discuta cu el. Dacă am ceva de spus ce nu îmi convine spune că am greșit și trebuie să suport. Așa e de fiecare dată, cand ne certăm. Când nu ne certăm e foarte bine, nu am nimic de reproșat e totul ok. Eu îl iubesc foarte mult, iar el mie îmi spune că și el. Simt că undeva greșeala e la mine, în ultimul timp a devenit și sec, poate e că îi este greu la muncă și eu nu știu ce să fac. Ce e mai bine pentru mine să fac. Eu sunt o persoana foarte vulnerabilă și mă consum foarte tare. Mă îndepărtează de el și face unele faze care îmi provoacă nu anumit sentiment nașpa. Iar când ne certăm mă obosește psihic. Pare o relație toxică, ne-am despărțit de multe ori, dar nu am putut să o facem până la capăt. Am încercat să îi spun că nu e bine, iar el îmi spunea că nu poate, nu vrea să se schimbe, vrea să fie așa cum e el și îmi mai reproșează că e vina mea că el e așa pentru că am facut anumite faze. Credeți că aș putea cumva să îl iau să nu mai fie așa, poate eu nu procedez corect? Nu știu

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Despartire te halesc. Aia e solutia voastra si nu trebuia sa dai detalii de o viata intreaga

| corbulalbrosu a răspuns:

,, Pare o relație toxică, ne-am despărțit de multe ori, dar nu am putut să o facem până la capăt. Am încercat să îi spun că nu e bine, iar el îmi spunea că nu poate, nu vrea să se schimbe, vrea să fie așa cum e el și îmi mai reproșează că e vina mea că el e așa pentru că am facut anumite faze. ''
Doar toxica? Pare a fi mai degraba o situatie imposibila de a mai fi suportata si continuata. Pentru binele tau viitor, incerca sa faci tot posibilul sa scapi cat mai urgent de acest individ extrem de... malefic.

| Andreeush a răspuns:

Mai bine renunță la această relație.

| Adrian7art a răspuns:

Nu știu cum puteți sta in relații de genul, evident că e toxică și fără viitor.
El e băiețel imatur(gelos, obsesiv) nesigur că te-ar putea pierde sau l-ai putea inșela... și tu la fel, ideal ar fi exact invers să ii dai libertatea de a alege orice oricând iar dacă te alege tot pe tine atunci poți fi sigură ca te iubește și puteți să vă gândiți la un viitor împreună.
In cazul vostru No Future...dar nu e rău că ai trecut printr-o relație genul...pe viitor vei stii mai bine să alegi. happy
Succes!

| An89 explică:

Chiar vreau

| Tolby a răspuns:

Vorbești că și cum aștepți un răspuns pozitiv de la cineva. Tu ai vrea să rămâi împreună cu el din obișnuință probabil. Că altfel nu ai avea de ce să mai continui relația asta. Sfatul meu este să-l lași în treabă lui. Să-ți cauți pe cineva pe gustul tau. Care să-ți respecte deciziile și care să te poate face să-ți păstrezi încrederea în el și să nu ai motive să-i dai să nu aibă încredere în tine. Cineva care să-ți fie aproape. Totuși, fă ce-a ce crezi tu că ar fi bine.

| Mariaaaaaaa1234 a răspuns:

Bună draga mea. Am trecut și eu prin o astfel de relație și îți spun sigur ca m-am ales cu un gust amar în ceea ce privește bărbații. Asta pana am dat de actualul meu iubit care ma făcut sa înțeleg ca nu toți sunt la fel, dar asta e alta poveste. Exact ca tine nu aveam voie nici sa vorbesc cu prietena mea cea mai buna. Iubita mea, asta nu se mai cheamă gelozie, asta e BOALA. Fugi cât de repede poți. Stai liniștita ca dacă nu pleci acum, cu timpul o sa înțelegi ca asta nu se mai numește relație și ușor ușor o sa te îndepărtezi. Sfatul meu e sa îl lași, chiar dacă e greu, dar cel mai bine e sa fugi de astfel de bărbați. Îți imaginezi doar ce ți-ar putea face dacă ar fi lângă tine? Cum îți spuneam eu am trecut prin asa ceva și crede-mă iubita mea, e în stare de multe. Fugi cât de departe de el. Explica-i ca nu se mai poate asa. Ca ori face ceva ori tu pui punct. Și punctul ala trebuie sa fie definitiv. Te pup draga mea și aștept răspuns sa vad ce hotărâre ai luat

| An89 explică (pentru Mariaaaaaaa1234):

Mulțumesc mult pentru sfat, draga mea! Pup!