| Broken6Soul a întrebat:

Am nevoie urgent de un sfat! La moment ma aflu intr-o relatie la distanta...prietenul meu aseara a fost la disco si cu toate ca imi era foarte neplacut si dureros i-am spus ca sunt bine si i-am urat distractie plakuta.In timp ce el se distra eu am stat acasa si m-am culcat..Au mai fost asa gen de cazuri.Acum as vrea sa intreb baietiibig grinaca ati avea o prietena la care tine-ti mult ati proceda la fel? ati pleca la disco in timp ce ea nu este linga voi? Rog mult raspuns. urgent!

11 răspunsuri:
| tuGatita a răspuns:

Hei stai linistita. si prietenul meu mai merge la disco singur uneori, ori din cauza ca eu nu pot merge, ori ca nu vreau. dar nu ma supar pentru ca ma mai suna ca sa vad ca se gandeste la mine. daca tine la tine inseamna ca nu are voie sa iasa si singur? nici daca a-ti fi casatoriti nu ar trebui sa gandesti asa, mai ales ca e relatie la distanta. dar iesi si tu cu prietenii tai, de ce sa stai acasa?

| BubblesDoubleS a răspuns:

Ti-am zis de ce un iese. Poate il iubeste prea mult si nu vrea sa-l faca sa-si faca griji?
Nu nu sunt subiectiva, dar voiam sa-ti reamintesc ca si asata e un punct de vedere. Mai ales din experienta mea.

| neutrino a răspuns:

O relatie de la distanta nu e relatie. Incearca loco.

| Azµre a răspuns:

Wtf doar nu ai pus stăpânire pe viața lui, nu ești nevasta lui. La urma urmei, o relație se bazează pe încredere, sinceritate și respect. Tu clar nu ai încredere în el, atunci nu înțeleg de ce îl mai iubești?
Dacă avea încredere în el și îl respectai atunci numai făceai crize de gelozie că se duce să se distreze și el din când în când. Pe deasupra dacă era ceva putea să te mintă nu să îți spună că se duce la discotecă/club. El are încredere în tine și te respectă dacă îți spune adevărul. Acum tu nu trebuie să exagerezi cu treaba asta. Nu îi poți controla viața și nu îi poți impune lucruri. Cum nici el nu îți impune ție nici tu lui. Și oricare ar fi situația tu să impui sau el, atunci asta numai este relație.

| AndyLavy a răspuns:

Buna. Eu sunt fata si am o relatie la distanta de doi ani si 3 luni. Suntem din orase diferite, 100 de km distanta. nu e chiar asa mult, dar asta e. Eu nu prea m-am confruntat cu problema asta pentru ca niciunuia dintre noi nu ne plac cluburile. Dar au fost momente in care el a fost plecat ( in oras de exemplu) si eu nu m-am simtit foarte bine.Insa am vorbit cu el, i-am spus ca ma deranjeaza, si ne-am propus ca de fiecare data cand avem ceva de facut sa ne spunem, sau daca plecam undeva, si afcem compromisuri, el nu se duce, eu nu ma duc, si stam amandoi impreuna vbim la telefon, sau afcem lucruri impreuna, pentru ca nu e imposibil. Acum depinde si de firea prietenului tau, si de stadiul relatiei voastre. Vbeste cu el, si spune-i ce simti. sau spune-i ca atunci cand pleaca undeva sa te tina la curent sa te mai sune din cand in cand, sau sa iti dea mesaje. Daca te iubeste asa va face, daca nu va alege clubul in locul tau. Insa daca asa a fost viata lui si pana acum nu ii poti interzice asta. va trebui sa te obisnuiesti. Comunicati mult, asta este cheia, spune-i ce te derajeaza, nu ezita, si ajungeti la un consesns. Relatiile la distanta nu sunt imposibile si nici rele cum spun altii, dar nu sunt pentru toata lumea. Este nevoie de rabdare, multa rabdare incredere si mai ales comunicare, fara asta nu ajungi nicaieri cu o astfel de relatie. sper ca te-am ajutat happy

| Broken6Soul explică (pentru AndyLavy):

Mersi pentru sfat..chiar m-ai ajutathappy

| Skeez a răspuns:

Daca e relatie la distanta nu va putea merge prea curand cu tine la discoteca...
Chiar daca tu te simti bine si el este la 300 km departare tot nu puteti merge impreuna... Asta daca chiar este o relatie la distanta

| FuckTWorld a răspuns:

Da procedez la fel daca merg in club cu prieteni nu inseamna ca o insel si ma bag in seama cu alte fete, merg sa ma relaxez sa ma distrez tongue, nu sa o insel. Un baiat are si viata lui personala daca tine la tine nu te inseala, sta bea cu prietenii si se distreaza.Trebuie sa-si traiasca omul viata, si eu mai mergeam fara prietena si ea fara mine si impreuna. Fiecare partener trebuie sa isi mentina individualitatea si un gram de independenta intr-o relatie. Daca aflu ca ma inseala ceau si gata fara cale de intoarcere.Is fete si baieti la tot coltul.Numai bine!

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Ai vrea să se teleporteze la tine?
E vina voastră că aveţi o relaţie la distanţă ce are multe consecinţe şi defectă. aiacceptat această relaţie, acceptă şi consecinţele!

| BubblesDoubleS a răspuns (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Hey, nu trebuia sa dai vina pe ei pentru asta! Paote uneori el nu-si da seama ca relatia e distantata si ea doar se preface ca e bine numai sa stea iubitul ei calm si fara griji. Cazul in care uneori prieteniii sunt mai importanti decat ea, sau el a facut ceva care a facut-o sa isi piarda increderea si incearca sa refaca totul.

| Broken6Soul explică (pentru BubblesDoubleS):

Ai dreptate ma prefec ca sunt bine, ii spun ca nu ma supara anumite lucruri pentru ca sa nu-si faca griji.Pareri sunt de toate.Baietzi nu am pus nicidecum stapinire pe viata lui! E liber sa faca ce doreste.Problema e in faptul ca nu se pune in locul meu pentru a vedea cum e sa stai acasa stiind ca iubitul tau ar fi putut veni la tine, dar s-a dus la disco, sub pretextul ca sora sa, care e mai mare ca el nu are cu cine se duce...