| Maria6002 a întrebat:

am o curiozitate, daca o fata face un gest bărbătesc sau face de exemplu flotări ca bărbații, este normal sa i se atragă atentia? Sau sa-i placa gestul ala bărbătesc? Sau e lesbiana?

8 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Sa i se atraga atentia ca ce? Ca face flotari? Fiecare face cum stie si cum poate. Si ce conteaza cum se comporta. Nu definesti sexualitatea unui om doar dupa actiunile pe care le face.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa i se atraga atentia? Face ce vrea si cum vrea, este o persoana inteligenta si faptul ca se comporta diferit de turma de fete, nu o face mai proasta sau lesbiana, ci doar diferita de restul de oi.

| corbulalbrosu a răspuns:

O anumita categorie de baieti pot sa aprecieze anumite calitati, forme sau comportamente mai "barbatesti" ale unor fete mai.....noncomformiste. Dar probabil ca in marea lor majoritate atat baietii cat si barbatii maturi vor aprecia in primul rand gingasia, finetea, sarmul, adica intr-un cuvant spus feminitatea. In nici una dintre situatiile descrise de tine nu poate fi vorba de lesbianism deoarece aceasta reprezinta o orientare sexuala pur feminina. Multa sanatate!

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sunt cazuri în care intr-un cuplu de lesbiene una din partenere sa aibă aspect masculin și sa aibă rol protectiv în relație. Relațiile umane sunt complexe nu judecâți după aparente; tu vorbești dupa percepția ta despre homosexualitate si nu cred ca ai interacționat cu prea multe cupluri din aceasta sfera.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Chiar daca nu prea cred, incerci sa-mi dai de inteles ca tu vorbesti in deplina cunostinta, din proprie experienta? sau rostul explicatiei este doar cel de a te afla in treaba, sa nu te plictisesti mult prea tare?

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dacă as fi lesbiană sau măcar bisexuala nu as avea o problema sa recunosc. Știu cupluri femeie/femeie si barbat/barbat, cunosc oameni din aceasta lume marginalizata social.Homosexualitatea este încă un subiect tabu prin urmare nu multe detalii, caracteristici sunt cunoscute la scara larga. Așa ca pot spune ca nu relatez din povesti.Este opinia mea si daca nu rezonezi cu ea o poți ignora happy nu trebuie sa avem dispute contradictorii...degeaba.

| mihai69 a răspuns:

Să i se atragă atenția pentru ce?!?
Nu e musai să fie lesbiană - nu gesturile definesc orientarea sexuală.

| doctorandus a răspuns:

Lesbiana e o fata care face sex cu fete. Comportamentul mai mult sau mai putin barbatesc nu e acelasi lucru cu cu cine faci sex.