| Lauraelena3 a întrebat:

Bună,am o întârziere a menstruației de 2 luni, în ianuarie pe data de 27 am avut un contact sexual neprotejat,iar din spusele partenerului nu a ejaculat în interior, eu următoarea zi am luat pastila de a doua zi. Dupa o săptămână am făcut un test care a ieșit negativ.A trecut doua săptămâni și am mai făcut încă unul care a ieșit tot negativ, după testele astea a început sa-mi curgă patru zile foarte puțin sânge, după 3 săptămâni am mai făcut un test care a ieșit pozitiv, oare sunt însărcinată sau am răcit la ovare? Mentionez ca alimentația mea nu este una normala,fumez, stau desculță, am dureri abdominale și am o imunitate scăzută deoarece am răcit de doua ori în timpul asta...

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Daca ai un test pozitiv e destul de probabil sa fii insarcinata. Testele alea mai arata fals negativ dar un fals pozitiv e extrem de rar.

Eu zic sa mai faci un test iar daca si ala e tot pozitiv poti sa incepi sa te gandesti ce vrei sa faci in continuare.

| Lauraelena3 explică (pentru RoCkKiD):

Pai eu am făcut 3 teste dintre care primele doua au ieșit negativ iar ultimul a ieșit pozitiv, dar ultimul nu știu dacă era bun deoarece la am ținut ceva timp la căldură, oricum expirat nu a fost

| RoCkKiD a răspuns (pentru Lauraelena3):

Eu zic sa te duci sa mai iei unul de curiozitate. happy In gneeral testele alea nu prea arata fals pozitiv, daca sunt defecte arata fals negativ.

| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi are o eficacitate de 94-95%, deci ramane o marja de 5-6% cand poate sa nu functioneze pentru tine.
Ca atare nu-ti putem spune daca esti sau nu gravida.

| Floridori a răspuns:

Primele doua teste, deoarece au fost facute prea devreme, au afisat (cel mai probabil), un rezultat fals negativ, deoarece, chiar daca ovulul a fost fecundat, inca nu exista la momentul respectiv o cantitate suficienta de hormon beta-hCG pentru a fi detectata de test in urina.

Un test pozitiv (cu exceptia celor care prezinta un defect din fabrica), este pozitiv indiferent de momentul in care este facut.
Un test cu rezultatul negativ, daca este facut prea devreme, poate afisa un rezultat fals negativ. Facut inainte de trecerea a 21 de zile de la contact, exista sanse, mai mici sau mai mari, in functie de moment, ca testul sa afiseze un astfel de rezultat fals negativ.

Usoara sangerare pe care ai experimentat-o, e posibil sa fi fost o sangerare de implantare.Deci trebuie sa clarifici situatia.E simplu!
Iei si faci alt test acum, sau in orice moment poti si dotesti.Din moment ce a trecut atata timp, 100% rezultatul afisat va fi cel corect.Sau mergi maine dimineata la orice laborator si fa un test beta-hCG cantitativ.

| Lauraelena3 explică (pentru Floridori):

Am făcut un test acum a ieșit negativ oare sunt însărcinată?

| Floridori a răspuns (pentru Lauraelena3):

Testul poate fi luat in calcul ca fiind 100% relevant numai si numai in cazul in care l-ai facut 100% corect.
In orice caz, pastila de a doua zi poate deregla sistemul endocrin, deci ca rezultat, pot exista dereglari majore ale ciclurilor menstruale.

Daca au trecut 8 saptamani de la ultima menstruatie si nu da semne sa apara, mergi la un laborator si fa o analiza beta-hCG cantitativ, macar sa fii sigura daca e vorba de sarcina sau nu.
In cazul in care nu este o sarcina, mergi totusi la medic.

Multa sanatate!