| Daiii a întrebat:

Buna. Am o intrebare. Am nascut, prin cezariana, acum 6 luni. Pana acum, eu si sotul meu, foloseam prezervativ la contactul sexual. Aseara am avut contact sexual neprotejat, dar fara ejaculare. Stiu ca medicul ginecolog mi-a spus ca am sanse mai mari sa raman insarcinata, dupa nastere. Intrebarea mea este, oare ar trebui sa iau pastila de a doua zi?
Pe aplicatia pentru menstruatie apare ca azi as fi la ovulatie. Multumesc pentru eventualele raspunsuri

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Nu ai șanse mai mari sa rămâi dupa naștere, mai ales daca si alăptezi, nașterea nu influențează fertilitatea. Dacă zici ca nu a ejaculat in tine, ai șanse foarte mici, spre zero sa rămâi gravidă, dacă vrei sa te simți tu mai bine, mai sigura, poți sa iei si pastila de-a doua zi, dar sa nu faci un obicei din asta, daca nu vrei sa ramai însărcinată din nou mai bine protejați-va, sau măcar faceți neprotejat in afara ovulației, faci cum vrei, poți lua sau nu pastila, cum vrei, cum simți tu așa faci.

| Daiii explică (pentru Madaxo97):

Nu alaptez. Nu stiam exact daca e adevarat ca, cresc sansele de sarcina dupa nastere. Multumesc

| AnonimSoul a răspuns (pentru Daiii):

Odata ce ai ciclu regulat poti sa ramai insarcinata. eu ti-as fi recomandat sa nu ramai insarcinata in urmatorul an, tinand cont de faptul ca ai nascut prin cezariana, sa dai timp uterului sa se refaca.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu erai in perioada fertila nu lua pastila de a doua zi, ca are prea multe efecte negative care iti vor afecata corpul si nu merita sa o iei fara rost.
In ce priveste "ramasul" sansele sunt la fel ca si inainte, nici mai mari si nici mai mici, fiindca se poate ramane gravida numai in perioada fertila, daca o stii foarte bine si numai daca ai un ciclu perfect regulat.

| Daiii explică (pentru Violleta2022):

Sunt in perioada fertila, doar ca nu a fost contact sexual cu ejaculare. M-am gandit la pastila din cauza acelui lichid preejaculator. Noi si inainte de sarcina avem contact sexual neprotejat, folosind metoda retragerii. Doar ca acum mi-a fost '' teama,, tinand cont ca ginecologul a zis ca sansele cresc dupa nastere, sa ramai insarcinata din nou.

| Emilian65 a răspuns:

Dacă nu a ejaculat în tine, șansele de a ramane gravida sunt minime.

| Robert2526 a răspuns:

Nu ai sanse mari sa ramai, e o prostie, sunt la fel sansele. Voi stiti cel mai bine daca trebuie sa iei pastila sau nu ( daca sotul a ejaculat sau daca a avut ejaculari anterioare)

| Daiii explică (pentru Robert2526):

Nu a ejaculat si nici nu a avut ejaculari inainte

| Robert2526 a răspuns (pentru Daiii):

Atunci poti sta linistita

| Anonim240 a răspuns:

După naștere, da, ai șanse mai mari să rămâi insarcinata. E ca și cum ai lua anticoncepționale și le-ai opri. Pentru că atunci cand o femeie e insarcinata, ovulația se opreste pentru 9 luni, pe timpul sarcinii și își dă restart după ce naște, adică automat vei fi mai fertilă, pentru că timp de 9 luni corpul tău nu a mai eliminat ovule, iar când revine ovulația, vine mai puternică

| Andra08032005 a răspuns:

Folosim si noi metoda asta de mult timp si nu am ramas acum na depinde de experienta lui de a o scoate la timp. sa nu fi scapat putin.

| Daiii explică (pentru Andra08032005):

Nu imi fac problema asta
Si noi folosim de 7 ani.

| Andra08032005 a răspuns (pentru Daiii):

Daca stii ca e sigur pe el si nu scapa nimic fai asa. eu mai folosesc crema contreceptiva pharmatex cand vrea sa ejaculeze inauntru. poti incerca

| RazvanEu12 a răspuns:

Dacă soțul nu a făcut o labă înainte, poți să stai fara griji