| EvaTramell a întrebat:

Am o intrebare. Aseara eu si prietenul meu am facut din nou dragoste.De aceasta data ne-am protejat.Prima data a fost doar cateva incercari. Oricum am fost pe ciclu acum 2 saptamani, si am incercat atunci dar m-a durut si am continuat aseara.Oricum ce vreau sa zic e : Sunt sanse sa raman? Ne-am protejat. E ok daca am facut acum cand nu sunt bolnava ( ciclu). Lasati scris! In ce perioada e bine sa faci dragoste? Va rog dati-mi raspunsuri. Sunt sanse sa raman?kiss.Va roghappy ajutati-ma

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista contact sexual fara risc de sarcina. daca esti activa sexual, iti asumi din start posibilitatea de a deveni mama si discuti asta cu partenerul tau.
daca folositi prezervativ corect de fiecare data, riscul de sarcina este foarte foarte mic (0, 2%) dar niciodata zero.
Sa faci dragoste este bine intotdeauna, mai putin in timpul menstruatiei. Nu e interzis sexul la menstruatie, dar trebuie sa folositi obligatoriu prezervativ, sa va spalati foarte foarte bine inainte, iar tu sa folosesti un irigator cu o solutie dezinfectanta imediat dupa contactul sexual (ceva gen Tantum Rosa). Cum utilizarea spalaturilor vaginale trebuie eviatta cat mai mult, e bine sa nu faceti sex la menstra prea des (cel mult o data la 3-4 luni), ca sa nu iti dai peste cap flora vaginala folosind in exces irigatorul.
Nu uita ca in prima luna de la inceperea vietii sexuale este obligatoriu primul consult ginecologic.

| IMC90 a răspuns:

''Sunt sanse sa raman?''
Ce? repetenta? ca la cum faci acordul, eu nu te-as trece la romana laughing

| Bbyblue16 a răspuns:

Pei daca prina data nu a ejaculat, si a doua oara zici ca v-ati protejat at nu sunt sanse sa ramai stai linistita :* Eu stiu ca puteti face dragoste neprotejati primele 10 zile de la menstruatie, dar niciodata nu se stie, asa ca mai bine protejeazate mereu nu ca dupa aia sa nu mai poti dormi linistita big grin Te puuppp :*

| mariorene a răspuns:

Daca te-ai protejat, nu ar trebui sa fie nicio problema! ..ideal ar fi sa nu mai faceti nimic in perioada menstruala,deoarece organismul femeii elimina ceea ce nu trebuie sa ramana in organism, mai exact, in aceea perioada esti mai expusa la microbi si altele de acest gen! Daca ai o menstruatie fixa, respectiv sa vina aprox la aceeasi data, cu o marja de 1 zi sau doua, atunci ar trebui sa stii ca in a 4 sau a 5 a zi de menstruatie se elimina ovulele(ovulatia), deci perioada de concepere! ..Asa ca ai mare grija!
Sper sa-ti fie de folos raspunsul meu!