| emilia21 a întrebat:

Buna am o intrebare de ce o sarcina de 16 saptamani se vede la un control ginecologic si la un echograf abdominal nu se vede? care ar fi problema, nimeni nu a stiut sa-mi raspunda, si deja mi se face frica! va rog daca a trecut cineva prin asa ceva sa ma sfatuiasca si pe mine, tocmai acum am venit de la spital! multumesc

Răspuns Câştigător
| scumpikkk a răspuns:

Eu stiu ca de la 2 luni se vede si la ecograf sarcina, te-as sfatuii sa incerci la alt doctor sa faci ecograf, nu stiu care ar fi cauza de care el nu a vazut sarcina, dar daca tu ai spus ca ai burtica, simptome.Iti mai spun ceva nu vreau sa te sperii, mama mea a mers la ginecolog, ea nu avea nici un fel de simptome, dar nu ii venise menstruatia, prima data a mers la o doctorita, i-a spus ca are sarcina extra-uterina, merge la ecograf spune ca nu ar fi sarcina, ar fi un chist, ceva crescut pe uter, a mai mers la un doctor si i-a spus ca are ceva pe uter, si asa a fost un chist, dar ea a scapat doar cu tratament nu a trebuit sa faca operatie, si doctorul acesta care a depistat, ce era de fapt a spus, ca, chistul e carne crescuta pe uter, de aceea unii medici se insala, pentru ca nu se vede bine, si aceea carne pe zi ce trece creste, linistest-te mergi la un alt ecograf, sa vedem ce zice, sper sa mai tinem legatura :*:*

10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Schimba-ti medicul ginecolog REPEDE, e un incapabil! Un ginecolog bun trebuie sa stie sa iti faca el ecografia obstetricala, si sa supravegheze lunar evolutia sarcinii.La 16 saptamani se vede bine bebele la ecograf, e imposibil de omis.Peste 2-3 saptamani ar trebui sa simti si miscarile fetale.

lolita
| lolita a răspuns:

La inceputul sarcinii intotdeauna se face o ecografie vaginala deoarece fatul este foarte mic, asta pana la 12 saptamani. la 16 deja ar fi trebuit sa-ti fac ecografie abdominala, probabil bebele este mai mic decat in mod normal. tu cu medicul tau trebuie sa vorbesti foarte deschis si sa-l intrebi totate nelamuririle pe care le ai.

| emilia21 explică:

Am mers mai intai la doctorul care imi supravegheaza sarcina, acolo mmi-a spus ca totul e ok, si ca am intrat in saptamana 16 de sarcina, si apoi mi-a dat o trimitere la un echograf, iar acolo doctorul mi-a zis ca nu se vede, doar ca as avea ceva pe uter, sa fie sarcina oare? apoi cu rezultatul de la ec, m-am dus inapoi la doctorul meu si mi-a zis sa revin peste doua saptamani, dar mi-a recomandat sa fac o echografie in alta parte! burta deja incepe sa se vada, simptome sunt, dar nu inteleg de ce nu se vede la eco!

| emilia21 explică:

Multumesc la toti chiar acum in dupa-masa asta pe la ora 17 ma duc la unul particular, dar mie teama ca doctorii din acest oras nu sunt buni, nu poate compara caransebesul cu bucuresti! SI daca nu se va vedea chiar nu stiu ce am sa fac! sunt tare descurajata in acelasi timp si fericita pentru ca stiu ca sunt, nu ma pot insela, cand vad ca burta creste sub ochii mei!

Răspuns utilizator avertizat
| scumpikkk a răspuns:

Se vede si la autograf faptul ca esti gravida, doar ca nu se vede sexul copilului, sunt 4 luni deci trebuie sa se vada si la ecograf sarcina, burtica putin, sa inteleg ca ai facut ecograf si nu ti-a gasit sarcina, ai mers la doctor si ti-a spus ca esti gravida sau?

| scumpikkk a răspuns:

Scz...ecograf laughinglaughing inca nu m-am trezit laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna emilia
eu sunt ramona
saptamana trecuta joi am fost la doctor si am facut un ecogaf. m-i s-a spus ca sunt insarcinata in sap 8. dar duminica am inceput sa sangerez putin, luni am mers la doctor, am primit medicamente care ajuta sarcina sa se prinda mai bine.vineri din pacate am mers iarasi la ginecolog si ia-m spus ca tot sangerez dar nu tare numai cand merg la wc si ma sterg ramane pe hartia igienica putin sange, el mi-a spus sa fac un ekograf urgent sa vedem ce probleme sunt.doctorul mi-a spus ca sarcina mea nu mai traieste si ca maine trebuie sa merg sa ma chiureteze. dar nu am dureri de burta. spuneti-mi si mie ce sa fac. emilia incearca sa faci un alt ekograf in alta parte.toate cele bune.adresa mea este.ramona_pheonix@yahoo.com.daca vrea cineva sa-mi raspunda ce sa fac.v-ati mai intalnit cu asa ceva? multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in 16 saptamani dar chiar nu inteleg.normal o sarcina se vede la orice tip de acografie.iti dau un sfat:du-te la alt doctor sau la alt ecograf.stai linistita.nu e nici o problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 12 saptamani ar trebui sa te consulte cu eco abdominal, schimba medicul