| VanessaMJK a întrebat:

Bună, am o întrebare legata de ginecolog. Vreau doar să știu dacă medicul ginecolog are nevoie să ia legătura în vreun fel sau altul cu medicul de familie. (Medicul de familie cam face parte din familie și nu vreau sa se știe ca am o viata sexuala activa... )

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Medicul ginecolog NU are nicio tangenta cu medicul de familie. Fiecare isi vede pur si simplu de treaba lui : de specialitatea sa medicala. Sanatate!

| VanessaMJK explică (pentru corbulalbrosu):

Mii de mulțumiri! Aveam emoții oricum pentru primul control! Mulțumesc mult!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cum este in tara, dar in occident medicul specialist, are obligatia sa informeze medicul de familie, asupra starii tale de sanatate, cu analize, boli, vizite samd.
Totusi, nu vad de ce nu i-ai spune chiar tu medicului de familie, fiindca in anumite cazuri este vital ca el sa stie totul, pentru a putea sa-ti dea analize generale corecte si ati pune un diagnostic corect.
Nu-ti faprobleme, daca ai peste 16 ani, medicii au obligatia sa pastreze confidentialitatea informatiei pe care o dai lor, deci nu-ti informeaza parintii.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Fara card de sanatate, ca daca foloseste cardul si inscrie in fisa electronica, medicul de familie o sa vada cand mergi la el.

| ywar a răspuns:

Sunt rude de gradul II, de cele mai multe ori. Ce trece prin cabinetul ginecologului este pasat in cabinetul medicului de familie sa se bucure si el de ceva viata post pandemie. E vremuri grele, ca dupa razboi.

| Teo29 a răspuns:

Nu.
Doar ca sper sa o faceti protejat mereu, sa nu ai probleme pe viitor

| Dintrebare a răspuns:

Sa stii ca medicii sunt obligati sa tina secret ce se intampla la consult. Si in special daca nu vrei sa se afle informatiile astea, ii poti spune medicului ca este foarte important pentru tine ca informatiile legate de starea ta de sanatate sa ramana confidentiale. Plus ca fii fara grija, au destule chestii pe cap medicii, nu stau ei sa faca scandal in familiile oamenilor