| anonim_4396 a întrebat:

Buna.

Am o intrebare pentru fete in special. Ati fost in situatia in care sa placeti pe cineva, dar sa renuntati la acea persoana pentru a va focusa pe o chestie importanta pentru voi pe plan personal? (gen un examen important, probleme familiale, sau orice altceva).
Recent am trecut prin asa ceva cu o fata si voiam sa ma asigur daca chiar mi-a spus adevarul sau nu a vrut sa mearga mai departe cu mine mintindu-ma intr-un mod frumos. (desi lucrurile au stat foarte bine intre noi).
As mai fi vrut sa mai incerc o ultima data si nu stiu daca mai are rost sau nu...

Mersi!

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, am fost. Cu un examen important de sustinut, am preferat sa ma focusez pe invatat si stat in casa, decat sa ies si sa ma bucur de o prietenie cu un baiat, care-mi placea.
Bineinteles ca l-am pierdut, fiindca nu a vrut sa ma astepte atunci, dar imediat dupa examene mi-am gasit pe altcineva si nu am regretat deloc.
Prieteniile se leaga foare usor, mai ales vara, cand toti adolescenti sunt liberi si pusi pe veselie si petreceri.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu a fost prea deștept băiatul ce te - a lăsat. Nerăbdător, a fost, cu siguranță! happy

| Emma30555 a răspuns:

Dacă îți place de cineva cu adevărat nu renunti la el fiindcă atunci când placi pe cineva, acea persoana îți oferă energie pozitiva, bucurie, chiar și sprijin in ceea ce vrei sa faci. Mai sunt probabil și situații în care ai prea multe probleme și o relație te sperie sau ți e teama sa nu fii rănit dar de cele mai multe ori nu renunti

| Floridori a răspuns:

Sunt de acord cu @Dintrebare.
Acum, este clar ca fiecare om este si gandeste diferit si nu putem generaliza, dar personal consider ca acestea sunt doar scuze penibile.

| Eireann a răspuns:

Da, am fost intr-o situatie asemanatoare dar nu am renuntat la relatie. Am discutat, am spus ca il inteleg daca nu vrea sa continue dar ca o perioada de cam 4 luni o sa fiu ocupata si ca o sa o rarim cu iesirile si din fericire a acceptat si avea program suficient de flexibil sa ne vedem cand aveam eu timp desi asta era doar o Zi/seara pe saptamana.

| dinaprilie a răspuns:

Salut, eu am trecut prin asa ceva ( baiat fiind ) ca o fata sa renunte la relatie pentru a se "concentra" asupra carierei ( bine, nici nu era cine stie ce relatie de convietuit 16 ore/zi ). Sau cel putin asta a fost "explicatia" oficiala. Crezi ca e la fel si in cazul tau? Poate da poate nu. Timpul iti va spune tie, daca te mai intereseaza ulterior. Eu nu am avut curiozitatea sa "cercetez" ulterior.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, am renunțat la un om pe care îl iubeam pentru a nu îmi pierde nădejdea mântuirii...acesta având o influență foarte negativă asupra prea.

| isemilia a răspuns:

Da, e complet posibil. Daca era ceva grav sau foarte important pentru ea probabil nu a vrut sa te incurce si pe tine cu problemele ei / sa nu petreaca timp cu tine fiindca exista si altceva. E posibil sa fi fost si o scuza, insa e complet posibil sa fi spus adevarul. Mai bine o lasi o perioada sa rezolve ce are de rezolvat. O mai poti intreba din cand in cand ce face, daca se simte bine, daca are nevoie de ceva, ca sa stie ca inca iti pasa, iar cand situatia e mai buna iti poti incerca din nou sansele. (nu imediat dupa, ci la cateva zile, caci altfel ar putea fi ciudat...)

| anonim_4396 explică (pentru isemilia):

Am lasat-o 6-7 luni. Si o mai las un pentru ca inca nu a terminat ce mi-a spus happy

| EcceHomo a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu cât o lași mai mult, cu atât între voi nu va mai exista nimic.happy

| Dintrebare a răspuns:

Nu exista asa ceva. Cand vrei sa fii cu cineva te poti concentra si pe relatie si pe cariera si pe orice altceva, simultan. Exista oameni care au si cariere de mare succes si familie. Nu ca lucrezi la o amarata de corporatie sau ai de dat un amarat de examen. Sunt oameni care conduc lumea si au relatii si familii. La fel si cu "problemele de familie". Daca ai o problema de familie iti pui viata pe stand by sau anulezi orice alt lucru care exista independent de acea problema? Deci da, asta este o minciuna. Este un mod de a evita sa spuna clar ca nu isi doreste sa continue o relatie si atunci invoca motive pentru ca asa pare ca e mai simplu. Eu zic sa te focusezi pe cautarea unei alte partenere cu care sa dezvolti o relatie matura, bazata pe sinceritate.

| AndreeaWTS a răspuns:

Părerea mea e că te minte frumos.
Nimic nu te poate acapara atât de total încât să nu mai ai loc de nimic altceva în viața ta. Pe o periodă mai lungă, zic, nu pentru o zi, două.
Când vrei cu adevărat și ai interesul, te poți descurca chiar cu mai multe lucruri deodată.
Mai ales că o relație e ceva relaxant.
Nu e o lansare de navetă spațială NASA. laughing

| Morbid a răspuns:

Cel Mai bine mergi pe intuitie.
Eu cred ca ti-a spus adevarul, poate nu are chef de relatii sau alte abureli in acest moment. Nu trebuie sa o iei personal.
Recomandarea mea ar fi sa nu Mai incerci, fata aia nu o sa se intoarca la tine indiferent daca ti-a spus adevarul sau te-a mintit. Mai ales daca te-a mintit, e 100constienta de asta si ii pare rau.

Cel mult vrea iertare si sa mergi mai departe cu viata ta.

| Eibogu a răspuns:

Da am fost si doar odată!
Dar viața merge înainte, trebuie sa mergem înainte)