| maxim50 a întrebat:

Buna am o intrebare si va rog cit Mai urgent sa primesc raspund am 18 ani am avut un act sexual pe data de 31 iulie undeva pe la orele 04:00- 05:00 dimineata si s-a rupt prezervativul am baut pastil de a doua zi peste 30 ore am Sansa sa ramin insarcinata? Menstruatia trebuie Sami vina acum citeva zile sint balonata mie Frica... ajutati-ma va rog.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia in care sexul a avut loc in ultima saptamana a ciclului menstrual instalarea unei sarcini teoretic este imposibila mai ales in situatia in care ciclul este considerat ca fiind regulat, stiindu-se data menstruatiei. Ti-ai administrat complet INUTIL si IRESPONSABIL pastila si din cauza acestei comportari gresite vei avea de suferit in lunile urmatoare. Balonarea este doar o impresie sau exista numai in imaginatia ta deoarece in nici un caz nicio sarcina ipotetica nu ar produce acest efect. Lipsa de informare si prostia din pacate se platesc. Sigur este vorba de o dereglare hormonala. Consider ca probabilitatea existentei unei sarcini este infima. Daca ai fi precizat data la care trebuia sa inceapa menstruatia raspunsul era mai concis mai apropiat de adevar, adica unul considerat corect.

| maxim50 explică (pentru corbulalbrosu):

Ultima menstra am avut-o pe 22-25 iulie..actul sexual pe 31 iulie si saptamana asta trebuie sa vina menstra pe 15-18 august.

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Pastila are o rata de success pe la 95% daca e luata in primele 24 de ore (depinde si de care pastila ai luat-o). Dupa asta rata de success scade un pic, dar nu dramatic.
Pastila de a doua zi iti poate provoca dereglari serioase de ciclu pentru pana la un an, deci faptul ca nu ai avut menstruatia nu este un motiv serios de ingrijorare inca.
Balonarea are cu totul alt motiv. Simptomele de sarcina apar abia dupa cam 5 saptamani.
Cum spui ca ar fi trebuit sa iti vina menstruatia acum cateva zile, probabil ca 31 a fost in afara perioadei fertile calculate, ceea ce micsoreaza inca si mai mult sansele de sarcina.
Tot ce poti sa faci acum este sa faci un test de sarcina de laborator. Costa cam 40 de lei si are o acuratete destul de mare. Sau mai poti sa astepti cam 2 saptamani (spun asta pentru ca daca ai ramas, ai avut o ovulatie foarte tarzie) si sa il faci pe cel de la farmacie. Daca testul de farmacie iese negativ, repeta-l dupa 3 zile.

| maxim50 explică (pentru SkyPilot):

Dar sensibilitatea mare de sini spune despre ceva?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru maxim50):

Asa cum am incheiat raspunsul ca posibilitatea unei sarcini este infima, acum ca amintesti de sensibilitatea resimtita in sani asta denota ca inceperea menstruatiei este apropiata. Daca menstruatia trebuia sa- apara cam pana prin data de 6-7 august posibilitatea unei sarcini ar fi fost de sub 5%.

| maxim50 explică:

Ooo doamne sper mult la asta sa nu fie nimic...