| BiancaMB a întrebat:

Bună, am o intrebare, ultima menstruație a fost pe 1 ianuarie, luna aceasta nu mi-a venit, poate fi vorba despre o sarcina?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din moment ce lungimea ciclului menstrual actual a ajuns sa fie de 53 de zile (01.01 - 22.02 = 53 zile) teoretic exista 2 posibilitati si anume :
-- sa fii insarcinata insa numai in cazul in care ai intretinut acte sexuale neprotejate si a ajuns sperma in vagin
-- sau sa fie vorba doar de un ciclu menstrual lung, ca o urmare a unor dereglari de natura hormonala care se produc in organismul tau.
Fiindca NU ai specificat nimic in privinta tipului de manifestare a ciclului tau menstrual : de a fi REGULAT sau NEREGULAT, in astfel de situatii atunci cand lungimea ciclului menstrual trece de 35 de zile, de regula se face un test de sarcina acasa pe baza urinei sau intr-un laborator de analize medicale se face testul de sarcina beta-hCG pe baza analizei de sange.
Numai daca se procedeaza astfel, se poate stabili si determina daca in organismul femeii exista hormonul de sarcina hCG si este insarcinata sau lipseste acest hormon si in acel caz este vorba de o dereglare hormonala care lungeste ciclul menstrual. Fiindca ai mentionat ca ai efectuat testul de sarcina si acesta a avut rezultatul negativ, inseamna ca NU esti insarcinata iar ca raspuns la intrebarea ta : ''de la ce poate fi intarzierea asta?'' citeste raspunsul transmis unei alte fete aflate in situatia ta :
https://www.tpu.ro/......luna-asta/
Multa sanatate!

| BiancaMB explică (pentru corbulalbrosu):

Am avut raport sexul neprotejat

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Fa un test de sarcina noi nu putem ghici in stele ce ai tu... tot ce este posibil

| BiancaMB explică (pentru BuBBlesykeSs):

Am făcut însă nu sunt insarcinata de la ce poate fi întârzierea asta