| Ariana2999 a întrebat:

Am o întrebare, va rog nu mă judecați. Am făcut dragoste cu prietenul meu, iar după ce s-a terminat, s-a sters(nu a introdus-o în mine) apoi mi-a introdus degetul in vagin.el spune că a fost atent și nu avea nimic pe deget dar îmi fac griji sa nu se întâmple ceva. Va rog ajutați-mă!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Intr-o situatie ca si cea descrisa de tine, posibilitate de a se putea forma o sarcina este extrem de mica spre imposibila chiar si in cazul in care in acel moment ai fost in perioada fertila a actualului ciclu menstrual.
Pentru informarea ta cat mai EXACTA dar mai ales CORECTA, te invit sa citesti cat mai atenta urmatoarele informatii in privinta atat al modului cat si al momentului in care poate fi conceput un copil. Orice fata dar nu doar ea ci la fel si baiatul indiferent de varsta lor, care au ajuns in acel moment al relatiei in care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi foarte bine ca inainte de a intretine contacte sexuale (si mai ales neprotejate), cei 2 sa fie deja bine informati incat sa stie ca pentru a se putea forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa existe si sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa existe in acelasi timp, adica sa se produca simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand orice fata care are deja ciclu menstrual, poate sa ramana insarcinata, insa NUMAI/DOAR daca SEXUL sau chiar si MASTURBAREA (neglijenta) se produce/are loc intuna sau in toate cele 4-5 zile apartinatoare PERIOADEI FERTILE, adica in timpul zilelor care sunt situate inaintea zilei de ovulatie. Sau chiar in ziua ovulatiei cand deja exista un OVUL VIABIL in uter si acesta poata fi fecundat de catre un spermatozoid provenit insa NUMAI din sperma si NU si din din lichidul preejeculator fiindca in continutul acelui lichid NU exista spermatozoizi.
2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga si sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), in una din zilele ce apartin perioadei fertile, fiindca doar atunci spermatozoizi existenti in sperma au posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo sa ajunga pana in cele 2 trompe uterine pentru a fecunda ovulul in vederea formarii unei noi forme de viata.
In situatia descrisa in prezenta intrebare se poate aprecia fara nicio teama de a gresi, ca posibilitatea sa apara o sarcina, este exclusa... in totalitate. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca a fost asa cum spui tu, nu poti fi gravida.

| Plato a răspuns:

Mna pai, cu ce sa te ajutam? Sa vorbim cu Dumnezeu sa vedem daca ai ramas? In 1-2 saptamani o sa afli, cu siguranta. Sansele, in mod normal, sunt mici, foarte mici.
Ce varsta ai?