| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Sunt intr-o relatie de 5 ani jumate, iar eu de ceva timp tot sper sa fiu ceruta de sotie. Mai exact, cam dupa 2 ani de relatie, prietenul meu spune ca vrea ceva serios cu mine, dar a trecut atata timp si el nu a facut nimic in privinta asta. Dupa atata timp, el nici macar impreuna nu a vrut sa ne mutam. Tot zice: "ce rau imi pare ca nu avem locul nostru", dar de fiecare data cand i-am propus sa facem ceva in privinta asta, m-a ignorat. De curand, am aflat ca in trecut, el a acceptat sa plateasca singur tot: facturi, chirie, doar ca sa locuiasca cu fosta lui, iar asta m-a distrus. Cam de un an, i-am spus ca eu imi doresc ceva serios, imi doresc o familie, iar daca el nu vrea la fel, propun sa ne despartim. A facut chiar urat si mi-a spus ca el isi doreste la fel ca si mine. Am avut incredere in ce mi-a zis, dar din pacate, timpul a trecut si relatia noastra arata la fel. O prietena buna mi-a zis ca e simplu, daca isi dorea, facea ceva! Astept parerile voastre… Oare prietena mea a are dreptate? Si inca un lucru, care nu e atat de important precum problema de mai sus. El a fost prima mea relatia serioasa, iar eu mereu mi-am dorit sa primesc flori de la partenerul meu. Mereu mi s-a parut un gest foarte frumos si mereu mi-am invidiat prietenele cand primeau buchete de flori. In aceasta relatia, nu am primit nici macar o floare si chiar daca nu pare un lucru important, eu zic ca acest fapt denota ceva… Prietenul meu mereu a fost atent si a daruit flori mamei, bunicii, matusii lui… dar mie nu…in 5 ani jumate… Voi ce spuneti?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun ca tu nu esti femeia cu care el se va casatorii, fiindca tot comportamnetul lui spune asta, ca esti doar o prietena care doar trece prin vaita lui, dar nu femeia pe care si-o doreste de sotie.
Cred ca ai pierdut timp destul cu asta si ti-as recomanda s-a rupt relatia, ca nu va avea viitor oricum.
Cere-l tu in casatorie, ca se poarta in zilele de azi, sa vezi daca se codeste sau vrea.
Sunt convinsa ca te va ametii cu un raspuns evaziv sau va cauta zeci de motive, doar ca sa te refuze.

| dullcat a răspuns:

Buna.Lucrurile acestea nu pot fi grabite. Daca exista iubire, veti ajunge si acolo.Probabil ca el s-a invatat minte dupa experienta cu fost si chiar nu vrea sa repete toata treaba.Plus, de ce era necesar sa plateasca el tot? Fosta lui nu avea loc de munca? In prezent aveti amandoi loc de munca?

Pare logic ca in prezent nu vrei sa abordezi iarasi subiectul cu mutatul daca in atatia ani nu ai indraznit sa ii comunici ceva atat de simplu, preferinta ta pentru flori, astfel incat sa stie sa ti le ofere.Denota ca aveti probleme de comunicare.

| relian a răspuns:

Prietena ta a spus f putin din adevar laughing iar adevarul este ca iubitul tau, te tine asa acolo sa fie ceva, sa nu stea singur, poate poate apare ce cauta el, ori poate tot viseaza la fosta ca o sa revina la el.

Cam asta esti tu pentru iubitu asta ce spui.Itui spun ca pierzi timpul aiurea, o sa fii dezamagita si mai rau cand o sa te lase el pe tine, asa ca trageio, natural, lasa-l tu pe el laughing

Daca nici o floare nu tia adus, pfff e bun si asa rau, asa-i cand te lasi dusa de sentimente, nu merita, cauta sa faci ce faci pentru cineva care intr-adevar merita.

| Eireann a răspuns:

Ok, eu zic ca te iubeste si vrea familie cu tine... asa, intr-un viitor nebulous si incert.
Discutia cu el eu zic ca trebuie sa o abordezi altfel. Ca la un interviu de angajare "Unde te vezi peste 5 ani?". Poti sa ii spui ca tu peste 5 ani te vezi maritata/logodita sau nu, locuind in acel loc sau il altul, cu sau fara copii, in fine - stii tu mai bine ce iti doresti. Vorbeste despre tine fara sa il incluzi si pe el - adica spui ca te vezi casatorita, nu spui ca te vezi casatorita cu el.
Si apoi e randul lui. Daca el o da in colturi, ca nu stie, ca poate maine il calca masina, ca nu face planuri etc atunci e clar ca nu ai ce sa mai astepti.
Daca si el are planuri care coincid cu ale tale atinci poate el chiar isi doreste dar nu stie de unde sa inceapa. Faceti un plan impreuna - de exemplu va stabiliti ca in 6 luni sa va mutati impreuna.
Cat despre flori... spune-i ca vrei un buchet de flori si ca astea sunt florile care iti plac. Simplu.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Rău îmi pare de tine pentru ca și eu am trecut prin ceva asemănător.
Am fost 13 ani intr-o relație, fiecare la casa lui, nu m-a cerut de soție. Chitaia sa ne mutam împreună mai pe la sfarsitul relatiei, dar mi-era frica pentru ca el nu avea serviciu, doar niște bani care ajungeau pentru un timp.Se învățase sa-l țin eu cu bani.
Cat despre situația ta, i-ai spus ca vrei flori? Gen "bai draga, ce mult mi-ar place un buchet de...(florile tale preferate)".
Cat despre o rezolvare, ia nu îl mai cauta.Trebuie multă stăpânire de sine sa nu pui mana pe telefon.
O sa te caute el.Tu ii spui clar ce vrei. Daca chiar nu înțelege după un timp, mergi înainte fără el.Mai sunt barbati pe lume.N-are sens sa-ti închizi viata lângă un insensibil.
Ia gandeste-te, va mutati împreună. Cum va fi viata voastră? Crezi ca atunci îți va aduce flori? Nu.Cu el e doar obișnuința.
Ai curaj și fa ceva pentru tine.

| GeorgeCazan a răspuns:

Cere-l în căsătorie și nu te mai lua după prietenă. Explică-i frumos ca ori vă căsătoriti, ori vă despărțiți. Vezi atunci reactia lui.Totuși 5 ani de relație e mult; trebuia sa fiți căsătoriți de cel puțin un an.

| dullcat a răspuns (pentru GeorgeCazan):

Dupa un an? Dureaza mai mult de atat sa cunosti o persoana cu adevarat, nu doar un an.Asa au facut si multe generatii de adulti din trecut iar acum se injura zilnic.Fiecare face acest pas cand simte nevoia, nu cand se plictisesc babele si intreaba de nunta.

| GeorgeCazan a răspuns (pentru dullcat):

Am zis de un an, nu DUPĂ un an. Adică ultimul an din aia 4 ani și jumătate de relație.

| tunoi88 a răspuns:

Da, este ciudat dar nu este un capat de lume. In general lalaiala nu e buna. Trebuie sa va doriti amandoi, nu doar tu. Am fost intr o relatie de genul in trecut, dar nu s-a finalizat bine. Daca vrei un sfat sincer poti sa imi scrii in privat!