| anamaradanut a întrebat:

In urma cu o luna m.am jucat putin cu prietenul meu si el a ejaculat lângă vaginul meu (menționez ca contactul sexual in sine nu a avut loc). Dupa 5 zile mi.a venit si ciclul (care de obicei nu este regulat, era abundent si avea cheaguri, ca de obicei, a tinut 3 zile ) dar luna aceasta nu mi.a mai venit, este posibil sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Inceperea menstruatiei se datoreaza faptului ca ovulul NU a fost fecundat si din acest motiv NU a fost folosit ENDOMETRUL care ar fi urmat sa devina,, domiciliul'' sarcinii. Din acest motiv acel endometru degenereaza si organismul femeii il elimina din corp sub forma de sange menstrual. De regula menstruatia reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior NU s-a format o sarcina. Din descrierea ta reiese foarte clar ca sexul/joaca amintita a fost intretinuta cu 5 zile inainte de a incepe menstruatia, adica in perioada ultimelor 9-10 zile ale ciclului menstrual, care sunt 100% nefertile. In aceste ultime 9-10 zile situate inainte de data de incepere a urmatoarei menstruatii este determinat stiintific si medical ca este IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina chiar si in cazul in care sperma este ejaculata intentionat in vagin de fiecare data. Te poti linisti complet si sa nu-ti mai faci griji in privinta sarcinii fiindca ingrijorarea ta este inutila. Daca ai fi avut informatiile necesare si corecte, ai fi stiut foarte PRECIS si SIGUR ca in aceste ultime zile partenerul POATE ejacula sperma in vagin de fiecare data si fara retinere fiindca este ABSOLUT IMPOSIBILA formarea unei sarcini in acest moment al ciclului menstrual. Daca dupa ultima menstruatie NU ai intretinut contacte sexuale neprotejate si NU a existat posibilitatea de a ajunge sperma in vagin, inseamna ca NU exista o sarcina nici macar ipotetica in acest moment si urmeaza ca in zilele urmatoare sa inceapa menstruatia asteptata. Multa sanatate!

| anamaradanut explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc din tot sufletul.

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca nu te-a penetrat si nu a ejaculat in vagin, nu poti fi gravida.

| OMFGConrad a răspuns:

Nu, sunt doar nişte dereglări hormonale, după cum spuneai şi tu, ciclul tău menstrual nu este regulat, deci poate să apară oricand. Însărcinată nu ai cum să fii pentru că ai avut deja o menstruaţie după acea "joacă".

| anamaradanut explică (pentru OMFGConrad):

Mulțumesc foarte multtt

| Andrei8488 a răspuns:

Daca a ejaculat langa..nu e stress

| anamaradanut explică (pentru Andrei8488):

Multumesc multtt pentru răspuns!