| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problemă. Am 20 de ani și sunt virgină. Cel cu care o să mă mărit vrea să știe sigur că sunt virgină. Problema este că eu am citit pe aici că dacă te masturbezi cu degetele e posibil să rupi nu știu ce. Eu am fost masturbată acum 3-4 ani de cineva într-un astfel de mod. Mă durea când introducea degetele. E posibil să nu mai fiu virgină de atâta timp și eu să nu știu? Nu a curs sânge. Am mai înțeles și că dacă cineva ar întreține un act sexual, dar ar trece luni sau ani până la următorul e posibil ca fata să fie iar virgină, să se închidă nu știu cum acololaughing Nu prea înțeleg. Tot viitorul îmi este distrus dacă o să se ajungă la concluzia că nu mai sunt virgină.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

V I R G I N I T A T E A unei fete este perceputa foarte diferit, astfel ca in anumite culturi/comunitati existenta acestei stari reprezinta o stare absolut obligatorie pe cand in alte culturi cu idei mai libertine, virginitatea si-a pierdut practice orice valoare spiritual-moral-etica. Dar chiar si acum in secolul 21 inca foarte multa lume face o confuzie impardonabila fiindca DEFLORAREA este considerata ca fiind sinonima cu DEZVIRGINAREA. Multi NU reusesc sa inteeaga faptul ca VIRGINITATEA femeii reprezinta un concept psihico-mental, adica reprezinta o notiune imateriala, intangibila si INVIZIBILA care EXISTA si este localizata in MINTEA fetei/femeii deci nu la nivelul vaginului/vulvei. Din acest motiv existenta sau lipsa starii de VIRGINITATE nu poate fi determinata de o alta persoana, fiindca un CONCEPT oricare ar fi acesta, NU poate fi vazut cu ochii si NU poate fi nici atins/pipait in mod real, fizic sau material si ca atare rezulta ca nici nu poate fi ''pierduta'' : nici intentionat ori accidental. Rezulta ca niciodata absolut NIMENI in afara fetei/femeii in cauza, nu poate sa se pronunte in privinta VIRGINITATII unei fete/femei. Aceasta starea/notiunea de virginitate dispare/''se pierde'' NUMAI in momentul in care himenul si/sau vaginul fetei/femeii intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui baiat/barbat dar acest lucru il stie/cunoaste insasi ea, cea in cauza si nimeni altcineva. Lezarea, deteriorarea sau ruperea chiar si din greseala ori in mod accidental a HIMENULUI prin MASTURBARE se numeste DEFLORARE si nu DEZVIRGINARE asa cum o considera multa lume in mod cu totul gresit,
Deci reiese foarte clar ca medicul ginecolog NU se poate pronunta in privinta modului de deteriorare a himenului. Deflorarea se poate produce strict ca urmare a unei actiuni fizice asupra himenului prin producerea unei anumite ''agresiuni'' in urma careia ramane o stare vizibila si/sau palpabila. Insa in anumite cazuri acest proces de DEFLORARE se mai poate produce si din mai multe diverse alte motive. Printre aceste motive care pot provoca ruperea sau deteriorarea himenului si producerea deflorarii sunt activitati care n-au absolut nici-o conotatie sexuala. In functie de grosimea, constitutia si elasticitatea himenului, acesta se poate leza/crapa/rupe in momentul in care fata exercita asupra himenului o ''tensionare'' ce rezulta ca urmare a unor miscari ample de deschidere/indepartare a picioarelor, la balet, gimnastica, catarare/escalada, dans sportiv, ciclism, urcarea unei pante abrupte, etc.etc. Este unanim acceptata atat aprecierea cat si considerati portivit caruia este IMPOSIBIL sa se produca AUTOdezvirginarea.
DEFLORAREA Medicul ginecolog poate sa constate vizual doar starea reala si de fapt privind INTEGRITATEA ''pasaricii'' in ansamblul ei. Medicul poate sa constate daca himenul este intact/intreg adica nelezat, sau daca este rupta/deteriorata adica daca este DEFLORAT, insa niciodata niciun medic responsabil, NU se va pronunta asupra modului in care s-a produs deflorarea. Medicul NU se va pronunta datorita faptului ca VIRGINITATEA femeii reprezinta un concept psihico-mental, adica reprezinta o notiune imateriala, intangibila si INVIZIBILA care EXISTA si este localizata in MINTEA fetei/femeii, nu la nivelul vaginului. Din acest motiv existenta sau lipsa starii de VIRGINITATE nu poate fi determinata de o alta persoana, fiindca un CONCEPT oricare ar fi acesta, NU poate fi vazut cu ochii si NU poate fi nici atins/pipait in mod real/fizic/material si ca atare rezulta ca nici nu poate fi ''pierduta'' : nici intentionat ori accidental. Rezulta ca niciodata absolut NIMENI in afara fetei/femeii in cauza, nu poate sa se pronunte in privinta VIRGINITATII unei fete/femei. Aceasta starea/notiunea de virginitate dispare/''se pierde'' NUMAI in momentul in care himenul si/sau vaginul fetei/femeii intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui baiat/barbat dar acest lucru il stie/cunoaste insasi ea, cea in cauza si nimeni altcineva. Lezarea, deteriorarea sau ruperea chiar si din greseala ori in mod accidental a HIMENULUI prin MASTURBARE se numeste DEFLORARE si nu DEZVIRGINARE asa cum o considera multa lume in mod cu totul gresit. In concluzie reiese foarte clar ca acest proces de deteriorare sau chiar de rupere a himenului se poate produce strict ca urmare a unei actiuni fizice asupra himenului prin producerea unei anumite ''agresiuni'' in urma careia ramane o stare vizibila si/sau palpabila. Insa acea rupere a himenului NU inseamna DEZVIRGINARE fiindca acest proces se produce NUMAI/DOAR in momentul in care in vagin este bagat un penis real/adevarat al unui baiat/barbat in momentul in care fata intretine primul ei act sexual din viata ei. Pana in acel moment esti si vei fi in continuare VIRGINA. Multa sanatate!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar viitorul tau sot este virgin?

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, neavand sex cu penetrare vaginala, deflorarea nu s-a produs, deci, himenul tau este intact, chiar daca te-ai masturbat sau ai bagat cate 1-2 degete. daca era rupt, trebuia sa fii curs sange.
Doar un idot ar putea afirma ca, neatingand vaginul o perioada de vreme permite regenerarea himenului.
Tu ar trebui sa ai mai mult creier, intelegand ca o piele odata rupta, nu se mai lipeste la loc soi nici nu se mai regenerea.
Doar o operatie estetica ar putea sa ajute in acest caz, himenoplastia, unde se coase himenul si arata din nou intact, dar este operatie facuta de un gineoclog sau chirurg, nu de sfantul duh prin miracole.

In orice caz, eu vreau sa stiu daca si baiatul este vorgin?!
Pentru ca este unica pretentie pe care o poate cere unul virgin.
Daca el nu este virgin, dar are pretentie ca tu sa fii, da-i un sut in fund si nu et marita cu un asemena om, ca vei regreta toata viata.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai intretinut acte sexuale cu un baiat si care sa te penetreze esti inca virgina.

| Andreeush a răspuns:

Dacă întreții un act sexual și după trec cateva luni nu devii din nou virgină, să crezi așa ceva e o prostie.
În cazul tău probabil ți s-a rupt himenul în timpul masturbării.
Virginitatea o pierzi în momentul când ai parte de primul contact sexual.

| Emma30555 a răspuns:

In secolul 21 chiar mai conteaza asta? In plus el ar trebui sa aiba incredere

| Goete a răspuns:

Cel care te va *** nu are de unde sa.stie 100% daca ai fost virgina sau nu, pentru ca nupe toate le doare la fel si nici macar nu toate sangereaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viitorul tau nu e distrus odata cu pierderea sau lipsa virginitati, Dimpotriva, abia incepe. Fi sincera cu el, Daca te iubeste cu adevarat, nu te va lasa,

| Subsemnatul123 a răspuns:

*Problema este că eu am citit pe aici că dacă te masturbezi cu degetele e posibil să rupi nu știu ce*

Ai 20 de ani pe naiba. Pana si copilele de 12 ani stiu ce-i ala himen. Ori ii troll ori nici aia 12 ani nu-i ai.

| DanyDav a răspuns:

Eu am abia 18 ani, dar cerinta asta cu virginitatea mi se pare o mare prostie si mai sunt si acele fete care au himenul elastic, deci nu se va rupe decat daca primul ca avea scula prea groasa, si poate doar se va largi si nu se va rupe niciodata.
Eu persona nu mi asi dori sa imi bat capul cu o virgina, prefer fetele mai experimentate.

| Pe_Viata_Anonim_1994 a răspuns:

Buna! Himenul este "foiță protectoare" de bacterii sa zic asa. Daca se rupe, esti considerata dezvirginata.Himenul nu se poate rupe doar cu un deget.Majoritatea fetelor il au foarte elastic si se rupe greu, dar exista si fete care si-au rupt himenul facand sport. Daca nu ti-a curs sange, sunt sanse de 99% sa fi virgina.Te felicit ca te-ai pastrat pana la varsta asta.Multa iubire!

| Alida_Maria_1988 a răspuns:

Nu știu mi se pare ceva banal pentru ca totuși suntem in sec 21 și in generația noastră prea puțin contează virginitatea, alți băieți prefera fete mai experimentate sa nu își bata capul prea tare cu o virgina in fine dacă el are așa pretenții ca tu sa fii fecioara poți sa ii ceri și tu același lucru.