| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica poveste. Am o prietenă... Sa zicem ceea mai bună... Dar de la un timp încoace s-a schimbat. Are o relație și de când are acea relație mereu vine vorba despre ea. Și eu am prieten de un an jumate și dacă îi povestesc ceva și ea imediat e la fel. Dacă eu vorbeam despre căsătorie sau alte lucruri și ea. Când am nevoie de ea, mereu evita. Când e prietenul ei la ea sau ea la el nici nu mă cauta doar dacă ii scriu eu mesaj sau dacă nu e el acasă.
Mereu dacă încep sa ii spun ceva ce ma doare, mereu nu apuc să zic ceva că și ea.
Dacă prietenul meu mi-a luat o floare sau mai știu ce ei, și ei, dacă eu am ceva de spus și ea. De parcă ar fi mereu în fața mea. Eu nu concurez cu ea legat de relație. Eu nici nu discut atât de mult când ma întâlnesc cu ea de prietenul meu. Parcă nici nu mai avem alte discuții. Ea mereu îmi povestește de prietenul meu. Și ii spun că aș vrea să mai schimb și subiectul.
Ne-am certat odată și a zis că eu trebuie să mă calmez că eu nu știu ce.
Ce părere aveți?
Când ii spun părerea mea se supăra sau nu ii cade bine.
Dacă are o problema mă sună și ii spun părerea mea dar tot cum vrea ea face.
Și chiar mă doare pentru că eu chiar țin la ea dar ea mă îndepărtează.
Ce pot sa fac?
Este o prietena buna sau doar mi se pare?
Când nu avea iubit, eram mereu amândouă și acum când are uita de mine și după ce nu mai e el cu ea, imi scrie, vrea sa ne vedem...
Mă simt foarte prost și chiar nu vreau să mă cert cu ea.
Și acum e plecata la el și vorbim dar asa parca m-am îndepărtat de ea... Pentru că și cât e acolo tot de el îmi spune.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Avea dreptate mare cineva când zicea că prietenia dintre doua femei nu poate fi niciodată la fel, cum e prietenia dintre doi barbati.
Și eu am prieteni, dar nu mă aștept și nu mă plang că acei tipi își pun pe primul loc relația, e și normal. Wtf

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu înțeleg ce vrei să zici.

| Valentina8 a răspuns:

Nu e o prietenie adevarata aceasta si ti-ai dat si tu seama doar ca iti e greu sa renunti! Permite ti sa vezi clar adevarul despre ea si renunta la persoana ei! Daca tie iti convine o prietenie falsa, bine, dar daca nu, las o balta! Nu iti zice nimeni sa te certi cu ea, doar evit o! Si daca va avea argumente/te va judeca, las o asa, nu iti bate tu capul! Un geniu evita problemele de genul!

| anonim_4396 explică (pentru Valentina8):

Știu. Nu a fost până acum așa. Mă simt aiurea când noi nu avem astfel de discuții doar de iubitul ei. Și astăzi am vorbit cu ea și deja m-a zis de el. Nu se poate abține măcar odată. Câteodată îmi vine să nu mai mă văd cu ea. Parcă alte discuții nici nu mai avem. Și chiar mă doare acest lucru că mă indepartez de ea. Când are o problema sunt bună. Într-o zi-a sunat plângând de nu mai știu ce și i-am explicat și tot cum a vrut ea să facă a făcut. Atunci pentru ce ma mai sunat?
Că tot cum vrea ea face. Și după când iarăși e cu iubitul ei, iar uita de prietenia noastră și după când iar are probleme iar sunt eu.

| Valentina8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Data viitoare spune i sa se duca la biserica sa se planga de tot si gata. Las o balta nu pierzi nimic

| anonim_4396 explică (pentru Valentina8):

Ea atunci când vede că îi sunt alături vai ce prietene bune suntem și după iar e diferită. Și acum a plecat la iubitul ei în Germania și parca tot mai diferita e. Normal când vine acasă, vine sa ne vedem. Prietenul meu e plecat în altă țară și nu mă plâng atât de mult că mi-e dor de el. Pentru că știu că nu rezolv nimic. Eldar ea deja se plângea că îi este dor de el și el venea peste 2 zile. Ce mă deranjează e ca tot despre el aduce în discuții. Parcă noi alte discuții nu mia avem. De când sta cu el, parca e mai schimbata. Și acum a mers la el și e zilnic și la lucru cu ea. Ea crede că așa e mai bine, sa fie lipita de el și prietenia noastră se duce pe apa sâmbetei. Când își va da seama, va fi prea târziu.
Oricum de povestit nu îi mai povestesc nimic dacă as avea ceva. Doar discuții de genul ce faci și cam atât. Pentru că dacă îi povestesc ceva, repede face ca mine. Deja se lauda că i-a cumpărat iubitul ei inel și ei sunt împreună de 10 luni. Și ca eu sunt împreună cu prietenul meu de 1 an si 6 luni și nu mi-o dat. Doar într-o zi mi-a spus că nu sunt în situația ei că pe mine nu m-o cerut. Dar nici pe ea...Dar mi-a picat prost.

| Valentina8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Las o balta si gata nu iti mai pierde timpul

| anonim_4396 explică (pentru Valentina8):

Câteodată am impresia că pentru ea această prietenie e doar în folosul ei, nu al meu.
Că ea chiar ține la mine că vezi doamne. Astăzi i-am scris eu mesaj sa vad ce face, că doar ea e cu iubitul ei care e liber și nu are vreme. Miercuri vine acasă și după pleacă în Delta. Sunt curioasa cât ma cauta după ce vine acasă. Am rugat-o dacă vrea să vină cu mine la un medic a zis ca deocamdată nu are nici un program. Dar sunt sigură că la ea, mereu intervine.
Dar ce pot sa spun. Sunt eu prea bună pentru multe persoane.

| Anothergirl22 a răspuns:

Si eu sunt într-o situație aproape identica. Am observat ca cea care ma consideră cea mai buna prietena, mă caută și îmi povestește încontinuu de prietenul ei când se cearta cu el (uneori zilnic), mereu când are o problema eu sunt prima care află, la care se plânge, care trebuie să-i fie alaturi, care o ajuta. Când vine vorba de mine și de viața mea, că am și eu o viață, am impresia că uită. Când e cu prietenul ei, îmi dă seen aproape instant si îmi răspunde peste 4 ore (deși în timpul ăla mai apare activă), când ajunge acasă laughing De o săptămână, am făcut la fel, i-am dat seen, pe la amiază, i-am răspuns seara, chestii de genul. M-a sunat, mă întreabă dacă îs supărată, îi zic că da, își cere scuze de 100 de ori, apoi incepe sa vorbească non stop de ea, din nou. De atunci, am decis sa inchei legătura cu ea, i-am răspuns super sec la ce mi-a scris și nu am continuat conversația. De vineri nu am mai vorbit deloc happy și mă simt excelent... sa nu mai fiu încărcată de problemele ei interminabile. Pot sa ma concentrez pe mine însămi mai mult happy Cu genul asta de oameni, cred că e mai bine sa nu ai legătură, daca ești un om altruist. Poate ar fi mai bine sa te îndepărtezi de ea, dar e doar alegerea ta până la urmă. Mai nou, băieții mi se par o varianta mai buna de a lega o prietenie de calitate (sau mai degrabă tine de caracterul persoanei) happy mult succes sa faci ce este mai bine pentru tine

| anonim_4396 explică (pentru Anothergirl22):

Chiar nu îmi doresc să mă indepartez de ea dar când vad ca doar despre ea discuta îmi vine să nu mă mai întâlnesc cu ea. Eu înțeleg că fiecare. E facem viața dar nu de fiecare dată când ne vedem doar de iubiți vorbim. Eu nu vorbesc atât de mult despre prietenul meu. Da când ma supăr pe sau mă cert, ii povestesc dar în rest eu nu îl aduc în discuție.
Eu înțeleg că e îndrăgostită dar nici să îndepărtezi prietenia. Pentru că dacă se ceartă sau mai știu eu ce, la mine vine. Și chiar nu înțeleg. Pana acum nu a fost asa dar acum zici că e chiar disperată după el.
Eu nu am pus niciodată o relație mai presus de prietenie. Pentru că până la urmă nu toate sunt cum ne dorim. Și acum a plecat la el și nici un mesaj nu mi-a dat. Așteaptă ca eu să îi scriu. Și ea îmi scrie și îmi povestește tot despre el. Sunt zile când nu vreau să aud de alte lucruri. Dacă a venit prietenul ei la ea și m-a chemat la o țigară, ei doi povestesc despre ale lor și eu stau și mă uit pe cer. Nu vreau să mă cert cu ea de fiecare dată dar când astfel de lucruri, simt că mă da la o parte.
Nu pot sa spun ca nu a fost alături de mine. Când am avut o problema a fost lângă mine dar acum dacă o chem la mine, vorbește și la mine cu el. Eu dacă vine la mine ii spun prietenului mei că vorbim mai târziu. Pentru că așa mi se pare frumos, dacă petrec timp cu ea, pai cu ea nu și cu alții.

| anonim_4396 explică (pentru Anothergirl22):

De fiecare dată când mi-a cerut sfatul i-am spus părerea mea, după ea a făcut cum a crezut. Când s-a lovit cu capul sa zic asa, a știut să îmi dea dreptate. Eu nu zic că trebuie să fii nonstop dar dacă mă consideri ceea mai bună prietena, atunci fii. Nu te mai pune mereu prima. De parcă și cu relatia concuram. Pe mine nu ma interesează viata fiecăruia, eu mi-o vad pe a mea. Dar sunt zile când și eu am nevoie dar se pare că sunt doar acolo când au altele nevoie nu și când am eu.