| ananstasiaa43 a întrebat:

Bună, am o neclaritate, ultima menstruație am avut-o pe 28 februarie, înainte de asta cu 3 zile am luat escapelle, astăzi mi s-au început careva sângerări... care ar fi motivul? E din cauza pastilei?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea care a aparut dupa trecerea a 3 zile de la data folosirii pastilei contraceptive/de a 2-a zi Escapelle, cel mai probabil NU a reprezentat o sangerare menstruala autentica fiindca in cazul folosirii acestor pastile :
De obicei aproape intotdeauna, cu rare exceptii, in 9 din 10 cazuri, dupa trecerea a ciirca 4 - 7 zile de la data la care a fost folosita pastila contraceptiva (Escapelle, Postinor2 sau EllaOne) se produce o sangerare care cantitativ este slaba de sange rosu, curat, care se poate manifesta in jur de 1-2 zile si foarte rar mai multe zile. Aceasta sangerarea reprezinta in realitate un efect advers, de aparare a organismului fata de ''invazia'' hormonilor sintetici proveniti din pastila contraceptiva care actioneaza si afecteaza cele 2 ovare dar si alte organe reproducatoare si asa se produce efectul de dereglare atat a activitatii hormonale cat si a lungimii ciclului memnstrual. Trebuie cunoscut faptul ca producerea acelei sangerari NU semnifica si faptul ca hormonii proveniti din pastila folosita si-au facut sau nu efectul. Faptul ca efectul contraceptiv al pastilei s-a produs efectiv/a avut loc sau nu, se va adeveri ca fiind sigur in momentul in care va porni menstruatia reala adevarata cu sangerarea bine stiuta/cunoscuta Pana in acel moment al menstruatiei adevarate nimeni nu se poate pronunta in mod concret. Uneori pornirea menstruatie s-ar putea sa se amane cu mai mult de 10 - 14 de zile si in acel caz raspunsul corect si valabil il ofera testul de sarcina.
In cazul tau se poate aprecia/considera ca abia in acest moment a inceput sa se produca sangerarea menstruala autentica.
Multa sanatate!

| ananstasiaa43 explică (pentru corbulalbrosu):

Sâmgerările s-au început la o saptamana după menstruație... pastila am luat-o 2 sap. în urmă, acum o saptamana am început a administra contraceptive la recomandarea medicului, doar că din motiv că vomitam constant de la ele, le-am lăsat... le am administrat 2 zile, poate fi și asta cauza sangerarilor?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ananstasiaa43):

Hmmm, greu de crezut dar nu este cu totul exclus. Intreaga activitate hormonala din organismul tau in acest moment este grav/sever afectata. si din acest motiv procesele fiziologice care genereaza sangerarea pot fi multiple.