| Mbnrd a întrebat:

Buna, va rog sa imi aprobati întrebarea, suntem speriați. Prietenei mele i-a venit menstruatia pe data 16 februarie, iar în ultima zi de menstruatie a avut loc un mic accident. De frica a luat o pastilă escapelle iar la 6 zile a avut niste sangerari abundente, iar luna trecută nu i-a mai venit. Cat poate sa ii întârzie de la escapelle?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Menstruatia si ovulatia sunt dereglate total pe o perioada de 6-12 luni, dupa ce fata a luat Escapelle, sau alta pastila de a doua zi. pacat ca nu ati citit despre efectele negative serioase ale acestei "bombe hormonale" care explodeaza practic un ovul fecundat, inainte sa ia pastila.

Cum o alta pastila nu mai poate lua in viata asta si nu se poate estima cand vine urmatorul ciclu ca sa se cunoasca ovulatia, sexul este recomandat sa fie facut numai cu prezrevativul de acum inainte.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

A luat pastila aia fix degeaba; acum trage ponoasele. Cam 6 luni ciclul ei va fi total dereglat. Pe urmă... cum i-o fi norocu'.

| dullcat a răspuns:

De citit aici experientele altor fete/femei :

https://www.sfatulmedicului.ro/......enta_26231

| Robert2526 a răspuns:

Viorica habar nu are de viata ei, pastila aia nu afecteaza ovule deja fecundate, ai dat funda fix cui nu merita, are probleme serioase fetita aia.

Daca are ciclul menstrual regulat, probabil o sa ii vina menstruatia in perioada 19-25 aprilie.Dar nu trebuie sa se sperie nici daca intarzie pana pe la mijlocul lunii mai. Eu sunt sigur insa ca vine in perioada estimata de mine.

Pastila aia nu e deloc periculoasa asacum sustin unii dar ca orice pastila, este recomandat sa fie folosita doar cand este nevoie de ea.

| Paendeo12 a răspuns (pentru Robert2526):

Total de acord. E oarecum enervant cand cineva vorbeste neinformat. Nici o pastila de a doua zi nu afecteaza un ovul fecundat sau explodează mai stiu eu ce. In sfarsit un raspuns realist, am mai citit răspunsuri de ale doamnei si am ramas perplexa, baga spaima aiurea in oameni care totusi au nevoie de o informatie concreta.

| Mbnrd explică (pentru Robert2526):

Dar nu poate fi vorba despre vreo sarcina, nu?