| exicodili a întrebat:

Am o nedumerire.Ciclul il am mereu regulat(26 zile) luna trecuta mi-a venit pe data de 17 aprilie, iar luna asta trebuia sa apara pe 12 cum a si aparut,insa nu e ca de obicei, e inchis la culoare (maroniu) si curge incet, niciodata nu a fost asa....deobicei e abundent si tine cate 4-5 zile,am avut contacte sexuale neprotjate si de fiecare data a ejaculat in mine,cum credeti poate sa fie o sarcina? Mi-am facut azi un test dar a iesit negativ,nu stiu sa mai incerc altul dupa vreo sapt sau nu, tin sa mentionez ca mereu ma insoteste o senzatie de greatia, dar ma gandesc ca e doar o autosugesti.Cei care au avut ceva asemanator rog mult sa-si scrie experienta....mersi

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este POSIBIL să fi însărcinată şi să fie vorba despre "ciclu peste sarcină"!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici" atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge atunci NU cred să fi însărcinată.

NU ai precizat când/cum ai făcut testul de sarcină, la cât timp după ultimul act sexual neprotejat, etc.

E posibil ca să NU fie concludent!

Vezi cum se face un test CORECT în precizările pe care ţi le-am dat în răspunsul anterior.

Toate cele bune.

| exicodili explică (pentru bursuc001):

Pai menstra mea a durat 3 zile si a fost de tot slab cantitativa, cu exceptia primei zile cand a curs putin mai mult... testul l-am facut chiar cand aveam aceasta scurgere undeva dupa o saptamana dupa actul sexual si a iesit negativ, deci nu stiu ce sa cred....niciodata n-am patit asa ceva

| bursuc001 a răspuns (pentru exicodili):

Pare să fi fost vorba de "ciclu peste sarcină"...

Iar testul de sarcină făcut NU este concludent deoarece l-ai făcut prea devreme!

Un test CONCLUDENT se face la cel puţin 21 de zile DUPĂ actul sexual!

Eventual, să REFACI 2 teste corecte, aşa cum explicam anterior - vezi răspunsurile pe care ţi le-am dat la întrebările anterioare.

O zi frumoasă.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu pare sarcina, ci mai degraba dereglare menstruala. Mi se pare ciudat, fiindca incercand sa ramai gravida, inseamna ca esti cu absoplut toate analizele in regula din punctul asta de vedere (si ca ti-ai facut analize complete foarte de curand). Mai repeta testul de sarcina si apoi du-te si la ginecologul tau.

| s3byk91 a răspuns:

Buna...nu am avut ceva asemanator dar prietena a avut... poate fi si o sarcina si sa te insele testul, mai fa-l si peste 2-3 zile sau poate fii o raceala jos. ovarele sa fie racite, din cate stiu eu.

| exicodili explică (pentru s3byk91):

Mersi de raspuns))) voi tine cont, desi nu prea cred sa fie vorba de raceala, eu am grija mereu in privinta asta si ma pazesc, sper sa fie a doua varianta)))

| s3byk91 a răspuns (pentru exicodili):

winking

| s3byk91 a răspuns:

Apropo, daca e raceala poate fii din cauza ca ai stat jos sau ai facut prostioare afara si inca e frig...happy