| Tmcn a întrebat:

Am o nouă nelămurire,dau fundă. Cum faci deosebirea dintre sentimentul de iubire şi cel de ataşare? El îmi spune că mă iubeşte, dar părerea mea e că la băieţi cuvintele astea nu sunt ce ar trebui să fie, adică un adevăr spus când e cu adevărat aşa. E atent, i-am cunoscut părinţii, îmi face cadouri, şi e, probabil, puţin gelos, adică face glume care sunt oarecum nişte apropo-uri. Însă nu ştiu ce să cred, s-a ataşat de mine sau e mai profund? Povestea noastră a început cu plăcutul din vedere, nu pot să spun că ne-am cunoscut mai profund înainte să fim împreună, pur şi simplu s-a întâmplat. Ce ar trebui să cred?

6 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

In loc sa te indoiest, sa crezi in el!
Apreciaza cee ce face si spune, cred ca o face din toata inima!
Iubire sau atasare? iubire!
Cine crezi ca il obliga sa iasa cu tine si sa vorbeasca asa frumos cu tine! din ceea ce editezi are doar calitati!

| stef87 a răspuns:

Atasamentul il avem si fata de rude, prieteni, domenii... este un sens larg.
Iubirea practic e acel atasement special fata de o persoana cu care vrem sa ne impartim tot restul vietii.
Pentru a iubi, trebuie sa cunosti atat de bine persoana incat sa-ti doresti sa ramai pentru totdeauna alaturi de ea, sa simti ca ea e persoana care te va ajuta mereu, ca va fi parte din tine, va fi familia ta.
Este un sentiment reciproc. Deci atat timp cat din partea ta nu vine un feed-back pe masura, el e doar atras de tine, de ceva din tine (si, de ce nu, pe o perioada limitata).
Asta nu inseamna ca nu va putea apare candva ceva din partea ta. Cunoste-l cat mai bine si vei constata daca vrei sau sa-i ramai alaturi.

| Holocaust a răspuns:

Si pana la urma ce-i iubirea, daca nu un sentiment de atasare?
Pari putin cam misandra.Si o fata daca spune "te iubesc", nu inseamna c-o si simte cu adevarat.Eu zic s-astepti si sa vezi la ce nivel va ajunge relatia voastra.Nu cred ca merita suturi doar din cauza ca tu vezi mari diferente intre "iubire" si sentimentul de atasare.Pana la urma, situatia ta care e? Il iubesti sau esti doar atasata de el? Da-i macar o sansa.

| Tmcn explică (pentru Holocaust):

Să-i dau o şansă la ce anume? Avem o relaţie. Da, recunosc că am făcut o discriminare, sunt si fel.

| Holocaust a răspuns (pentru Tmcn):

O sansa sa fie cu tine(faptul ca sunteti intr-o relatie...pare doar ceva de fatada).E clar ca-i pui "sentimentele" la indoiala, cand el pare sa tina destul la tine, in propriul sau mod.
Cum crezi tu ca ar putea el, ca baiat, sa-ti arate ca te iubeste? Stii sa-ti raspunzi la asta? Probabil nici tu nu stii ce vrei...

| SisMusic a răspuns:

Sa nu uiti niciodata: "Nu exista dragoste doar senzatie de atasare!"
Acum depinde si ce varste aveti si voii!big grin
Bafta in continuare!winking