| Ririru a întrebat:

Buna!
Am o poveste mai lunga, pe care voi incerca sa o povestesc pe scurt.Am fost impreuna 4 ani dintre care 7 luni am locuit in aceeasi casa(a lui.singuri), ne-am despartit de cateva zile, de la o vreme el era mai rece cu mine dupa parerea mea, la modul ca nu mai comunica atat de mult cu mine, eu tot ii spuneam sa vorbim despre asta pentru ca nu e frumos si ca daca va continua asa eu voi pleca. Ei bine, acum cateva zile i am repetat iar asta iar el mi-a zis sa plec, ca e mai bine asa, ca lui i-au ajuns 4 ani. Am plecat 2 zile la o prietena, cu speranta ca isi revine si o sa fie bine,dar cand m-am intors aveam bagajele deja facute de el. Am incercat sa vorbim, mi-a spus ca nu prea are ce sa-mi spuna, ca nu poate sa mi spuna ca nu ma mai iubeste, dar ca pur si simplu ii s-a luat. Ca e tanar( 23, eu 22 aproape), ca n-o sa mai faca greseala sa se mute cu viitoarea, ca l-am dezamagit ca nu am dat de carnet pentru ca el isi dorea mult asta, ca vrea sa plec cat mai curand pentru a nu ma mai vedea si uita. Apoi am ramas peste seara acolo, am dormit in acelasi pat, plangeam si i-am spus sa se uite la mine iar el nu a vrut "sa te vad ca plangi iar? nu mersi"- in fine, dupa am inceput sa facem dragoste-a fost ca intotdeauna, am dormit imbratisati- dimineata cand ne am trezit ne-am culcat din nou impreuna, iar apoi eu am incercat sa discut cu el iar si el tot mi-a spus ca vrea sa ne despartim, ca sa plec astazi,ca nu stie de ce s-a mai culcat cu mine si m-a tinut in brate nici macar el. Intr-un final, m-a condus cu bagajele la taxiu si am plecat, desi cu o seara inainte plasesem in fata lui mult, am decis sa nu plang acum, nu mi-a spus nimic, decat "pa-pa" iar de atunci n-am auzit nimic de el pana ieri, cand l-am sunat eu si mi-a inchis, apoi la cateva minute m-a sunat el inapoi, iar eu am bagat subiectul "sa vin sa mi iau ce mai am de luat", iar el mi-a spus ca da, mai am niste lucuri acolo, iar cand ma decid si am timp sa vin sa le iau, ca el ma asteapta oricand. Au trecut cam 4 zile de cand i-am plecat din casa,cand il intreaba cineva de mine are raspunsuri diferite: ori schimba subiectul si evita intrebarea sau nu raspunde, ori spune ca nu sunt acasa, ori ca nu e treaba nimanui ce facem noi. Ba chiar unuia i-a spus doar ca eu sunt copila,si atat.
El nu a fost niciodata asa romantic, mi-a mai aruncat despartiti d-astea in trecut, pana sa stam impreuna- si are mi-e frica ca acum e definitiv, dar nu inteleg, de ce s-a mai culcat cu mine? A fost ca intotdeauna. De ce m-a tinut in brate, de ce nu spune ca da, ne-am despartit si evita subiectul? Eu una as mai incerca astazi, as vrea sa ma duc la el cu un cadou(era cel de valentines) si eventual sa-i scriu o scrisoare cu tot ce simt. Chiar nu pot sa fiu puternica,debicei mereu sunt, insa acum chiar daca unii ar spune ca ma injosesc, asta simt sa fac, il iubesc din tot sufletul meu si-mi lipseste enorm. Nu prea pot sa dorm noaptea, plang pe oriunde m-as duce, nu prea mananc, chiar sunt varza. Ce parere aveti? Credeti ca el stie ce vrea si ce simte? Chiar ma bate gandul serios sa ma duc cu cadoul si sa-i scriu o scrisoare, macar sa stie tot ce-am in suflet, chiar daca el a fost mereu o persoana mai rece si mi-a spus ca nu mai conteaza pentru el si ca el stie ca poate trece peste daca nu ma mai vede si ca el e puternic iar eu sunt slaba, dar sunt asa pentru ca-l iubesc sincer. Deci? Ce spuneti? sad

Răspuns Câştigător
| AdelaElena88 a răspuns:

Wow, situația ta e destul de complicata.M a pus pentru câteva momente în locul tău. După modul cum reacționează nici el nu știe ce vrea: pe de o parte vrea sa mai experimenteze, (nu are cum sa își dea seama ca tu ești aleasa având în vedere ca sunteți de atat de mult timp și v-ați cunoscut de tineri plus ca v-ați mutat împreună, pentru ca nu a mai stat cu altcineva sa poată face o diferență) pe de alta parte s-a obișnuit cu tine și nu știe dacă sa rămână în zona de confort cu tine sau sa riște și sa te piardă pentru totdeauna. Tu pe de alta parte ești sigura ca îl iubești, sincer și eu cred ca te iubește doar ca e imatur și nepregătit sa se lege de o persoana în felul acela.Cred ca ati sărit niște etape și v-ați grăbit cu mutatul.Cand doi oameni se muta împreună relația se schimba, și apar foarte multe neînțelegeri, e teoretic testul final al relației, îți dai seama clar dacă poți trai cu persoana aceea și poți forma o căsnicie. El are 23 de ani, simte nevoia sa mai cutreiere, sa mai descopere, nu e de judecat, e alegerea lui și știu ca te doare, însă cred ca cel mai bine ar fi sa ii dai libertatea pe care și-o dorește și sa treci mai departe.A făcut sex cu tine pentru ca 1: ați dormi în același pat; știa ca nu îl vei refuza și nu putea sa scape ocazia sa aibă parte de sex ( logica masculina), 2. încă se simte atras de tine. În concluzie, la modul cum s-a purtat cu tine, cel mai bine ar fi sa rupi pisica în doua cum se zice și sa pleci; Dacă te cauta sa nu ii răspunzi și sa treci mai departe. Dacă ii dai cadoul și scrisoarea, nu vei face decât sa îl îndepărtezi și sa se joace cu sentimentele tale pentru ca ii dai garanția ca tu îl vei iubi indiferent de ce se va întâmpla, și te v a lua de-a gata( Take you for granted - este mai explicita fraza în engleza ). Poți eventual sa ii scrii o scrisoare în care ii mulțumești pentru amintiri, momentele frumoase și poți sa ii spui ca ți a rupt efectiv sufletul în bucăți și ca vrei sa îl uiți, pentru ca doare. Daca nu e hotărât 100 la suta ca mai vrea o relație cu tine, în care sa comunicați și dacă e nesigur de ce simte, spune i sa nu te mai caute vreodată și sa te uite. Sper sa iei cea mai înțeleaptă decizie, meriți sa fii respectata și iubită autentic de un bărbat matur, care nu pleacă când da de greu, care cauta soluții când se întâmplă astfel de lucruri, pentru ca e normal sa mai apară momentele de monotonie și tensiune într-o relație, dar respectul și sentimentele nu ar trebui sa dispară. Succes!

15 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Eu zic sa nu te duci. Ia-ti distanta si nu-l mai cauta niciodata.

| Ririru explică (pentru wildthing):

Cu siguranta e foarte usor de zis, insa eu ma intreb daca el isi auto-sugereaza sa ma uite... daca-i mai pasa, chiar il iubesc din tot sufletul si-mi vine sa lupt

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Ririru):

Intelege ca asta vrei tu sa crezi...el vrea sa scape de tine iar tu te umilesti intr-un hal fara de hal! Tu ai o imagine in cap despre el care nu coicide cu realitatea... intelege asta!

| Ririru explică (pentru Ecaterina2016):

So, n-as putea sa-i scriu nimic, macar sa fiu eu impacata ca am zis tot pentru ca se considera umilire

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Ririru):

Cu cat discuti pe tema asta cu atat iti sporesti durerea si umilirea... iar el te va respige tu vei suferii mai mult. Accepta ca omul asta nu te iubeste si nu te apreciaza asa cum vrei tu. Tu esti disperata acum si esti axata doar pe fatul ca il vrei inapoi, no matter what! Ai spune si ai face orice, numai sa va impacati...esti masochista?
O sa iti dai seama mai tarziu cand o sa iesi din perioada asta de criza. Vezi alti barbati si nu te mai arunca cu capul inainte intr-o viitoare relatie. You are young, just have fun!

| Cosmiinna a răspuns:

Parerea mea este ca el s-a culcat cu tine din 2 motive. I-ai starnit mila cand te'a vazut ca plangi si probabil a vrut sa te mai simta o data inainte de a se termina totul definitiv. Poti sa ii scrii scrisoarea si sa ii dai cadoul, ii poti spune ca le-ai luat de dinainte sa se ajunga aici si eventual sa pui scrisoarea undeva unde nu e la vedere si sa o gaseasca abia dupa ce o sa intorci spatele si o sa pleci. Spune-i ca ai inteles ideea, ai inteles ca intre voi nu mai merge si ca nu mai ai nici o intentie de a-i cere sa va impacati. Nu face greseala de a-i mai spune asta pentru ca el deja e obosit si tot ce ai face ar fi sa il indepartezi mai tare. Fi indiferenta, nu ii arata nici o emotie. Pana la urma o sa iti fie greu cateva zile dar pe urma iti vei reveni, viata inseamna mai mult decat o relatie esuatahappy nu trebuie sa te milogesti de el sa te primeasca inapoi pentru ca oricat ai incerca o sa fie degeaba. Succes

| RAY a răspuns:

Va plac genu de barbati, va plac dramele, el e alesul draga mea cu asta nu te vei plicti niciodata, cu unu romantic ce sa faci unde e drama?

| Ririru explică (pentru RAY):

Da, imi plac nenorociti rolling on the floor))))).
Mersi de raspuns, problema mea insa s-a rezolvat fara sa depun eu efort.

| RAY a răspuns (pentru Ririru):

Hai zi-mi ca sunt curios, tiat gasit un prost cu multi banii?

| Ririru explică (pentru RAY):

Eu il tin pe el cu bani.

| RAY a răspuns (pentru Ririru):

Ce barbat noroc, mai rar asa ceva

| mihai69 a răspuns:

Ți-am mai spus parcă odată - nu ai ce face, vezi-ți de drumul tău, ia viața în piept din nou.
E clar că nu a ținut la tine, ce rost mai are să te agăți ca-necatu' de un pai?!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum ca a trecut 5 luni, mai sunteti impreuna? Stiu stiu, tarziu la petrecere dar nu vad problema.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Ce sa iti zic? Ca te faci pres in fata unui putoi imatur incapabil sa isi asume o decizie si da vina pe tine? Cum dracu sa te duci cu un cadou la el cand el nu are pic de respect fata de tine?
Pai te cheama sa iti iei lucrurile ca sa te mai f...a once again...se mai descarca siel dupa care te da afara pe usa ca o prostituata. Wake up girl let him go and live your life, there are so many men out there!