| bla_5453 a întrebat:

Am o problema..acum ceva timp am avut o mancarime in zona genitala si imi curgea o secretie alba branzoasa insa nu mirosea urat, nu avea niciun miros(mentionez ca eram virgina) am citit pe internet si scria ca e o candidoza si sa imi pun lapte in zona aceea..am urmat faza cu laptele... a trecut mancarimea a trecut si scurgerea... dupa vreun an, adica acum iar ma apucat mancarimea si aceeasi scurgere alba branzoasa(de la ce se face aceasta infiectie? sau ce este ea?)si am citit pe net ca trebuie tratata dar la mine a functionat prima data cu lapte si o sa incerc acum aceeasi metoda insa nu inteleg de ce dispare si apare?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o infectie cu o ciuperca numita Candida care apare, de obicei, din cauza unui tratament cu antibiotice. Nu trece cu lapte, doar dispar simptomele si infectia se cronicizeaza, adica devine mai profunda, mai grava, mai greu de tratat si, din cand in cand, cand devine mai puternica, reapar simptomele. Tratamentul babesc nu face decat sa duca infectia in faza cronica si sa amelioreze temporar simptomele, nu te vindeca.
cand aveam 16 ani si eram virgina am avut si eu candidoza. Am mers la ginecolog, mi-a prelevat secretii de la nivelul vulvei (din exterior), mi-a facut o analiza si mi-a dat un tratament corect. In 10 zile scapasem de infectie si nici azi nu mi-a mai aparut (am 33 de ani). La tine va fi mult mai dificil de tratat si vindecat fiindca e o infectie cronica, tratata dupa ureche. dar mergi la medic, vei primi tratament si, daca il respecti si mergi la consultatii act de des e nevoie, te vei vindeca cu adevarat.

3 răspunsuri:
| ggalilei a răspuns:

Si eu te sfatuiesc sa te tratezi, am avut si eu o prietena cu asa ceva la vagin si nu puteam sa-i fac sex oral, mereu ii spuneam sa mearga la doctor si ea spunea ca nu o doare, pentru tine nu prea are miros dar daca vei vrea ca cineva sa-ti faca sex oral ii va fi imposibil. Exact cum spui tu, arata ca o secretie alba branzoasa, si il va incomoda enorm pe partenerul tau. Din peste 150 de partenere cate am avut, doar la una singura am intalnit asa ceva, deci e o boala rara.

| badgirl22 a răspuns (pentru ggalilei):

rolling on the floor))))))) am facut pe mine de ras... Don Juan de Romania, te-ai gandid sa intri aici sa agati niste "puicute" de 10-11 ani? la 150 gagici eu cred ca trebuia sa fii printr-un club la ora asta. asa ca. LASA-NEEE...LASA-NEEE
cat despre candida, ea apare cand flora microbiana naturala a vaginului este distrusa. ce mai bine mergi la medic, te va trata cu crema/ovule si iti va spune ce sa faci pentru a nu mai aparea. este o boala des intalnita, deoarece candida traieste in mod natural in vagin, doar cand sunt dezechiibre, face probleme. bafta si mergi la dr chiar daca esti virgina.

| ggalilei a răspuns (pentru badgirl22):

Dc razi asa, ce, nu crezi ca am avut peste 150 de gagici? Treaba ta, poti sa crezi ce vrei, dar eu sunt satul de fete cum e catarul satul de bataie.Crede-ma ca si azi m-a sunat una din Buzau sosita acum in Galati, sa facem sex, si nu i-am rasp.Mai iau si eu o pauza, sa beau si sa mananc, sa ma refac, frumoaso.