| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am o problema. Am 14 anii si am inceput sa ma masturbez de cateva luni, prima data ma masturbam 1 data la 2 zile dupa care am rarit la 1 data pe saptama. Insa intrebarea mea este masturbarea provoaca insomni? Intreb asta deoarece in ultimul timp am inceput sa nu pot sa dorm, ma pun in pat pe la 9:30 adorm frumos insa ma trezesc pe la 3 si dupa imi este greu sa adorm la loc insa pana la urma ador. Credeti ca starea asta este datorata faptului ca au fost saptamanile cu teze si doar eram eu stresat? Va rog sa ma ajutati chiar vreau sa stiu daca e devina masturbarea sau nu.

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Masturbarea poate provoca insomine pentru ca activeaza amigdala cerebrala.

Acesta amigdala cauzeaza insomnie cand este activata, pune organismul in alerta.

La sfarsitul masturbarii la faza de rezolutie se dezactiveaza, dar se pare ca masturbarea nu linisteste acesta amigdala, mai mult o antreneaza.

Este ca si cum cineva are probleme cu frica, si sta tot timpul activata mi se pare ca se cheama fobie.

Tot asa si cu masturbara, poate cauza fobie(obsedare).

| anonim_4396 explică (pentru Seba2013):

Si cat dureaza pana isi revine corpul?

| Seba2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de cat de mult este invatat corpul cu acesta chimica.
Daca mananci bine, bei lichide, faci sport, te concentrezi pe un obiectiv, dispare mai repede dependenta.
Trebuie sa intelegi un lucru:
Faptul ca simti atractia sexuala este normal, ceea ce simti tu se activeaza in situatii erotice la toti oamenii heterosexuali.
Daca tu nu te afli in situatii erotice, ci te pastrezi in situatii neutrale, nu este normal sa simti aceasta chimica.
Daca simti nevoia de aceasta chimica insemna ca s-a dezorganizat.
Pentru a scapa de viciul acesta trebuie sa lucrezi si cu mintea, este foarte complex-
Ca gandurile poti activa acesta chimica, si astfel iti alimentezi propia doza.
De aceea este nevoie de schimbarea mintii, iar Dumnezeu te ajuta pentru ca el da intelepciune.
Uite aici unele vereste biblice, si incearca sa faci asa cum spune aici:
Ecclesiasticul 9:8 Întoarce-ţi ochii de la femeia frumoasă şi nu-ţi opri privirea la frumuseţea străină. Cu frumuseţea femeii mulţi s-au rătăcit, căci din aceasta iubirea se aprinde ca un foc.
Aici spune sa nu te uiti la o femeie frumoasa pentru ca pe multi i-au facut sa se ratacesca, si se aprinde dragostea ca un foc.
Ecclesiasticul 25:28-30
De la femeie este inceputul pacatului si prin ea toti murim.
Nu da apei loc sa iasa, nici femeii rele putere asupra ta.
De nu umbla dupa mana ta, de la trupul tau departeaz-o.
Trebuie sa o indepartezi de la trupul tau, pentru ca se aprinde ca un foc.
Daca fata te iubeste cu adevarat, doar atunci trebuie sa permiti, acesta pasiune.
Acesta intelepciune daca o pui in practica, iti va schimba mintea, vei avea o minte realista si un corp sanatos.

11 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Eu dorm ca un puisor de gaina dupa ce fac o laba buna

| corbulalbrosu a răspuns:

De vina ca tu nu poti dormi linistit intreaga noapte pot fi : stresul, oboseala, anumite pusee de panica, precum si unele ganduri ca si acesta ridicat de tine in aceasta intrebare, care iti pot provoca unele "insomnii" de moment. Prea putin probabil sa iti apara aceste insomnii din cauza masturbarii mai ales daca avem in vedere ca in ultima vreme ai rarit considerabil frecventa acestui mod de a-ti elibera organismul de stresul hormonal. Sanatate.

| mihai69 a răspuns:

Cel mai bine adorm după masturbare (sau sex). Sigur insomnia ta e provocată de alte cauze.
Iar faptul că te autoînvinovățești că o faci, nu te va ajuta deloc, dimpotrivă!

| Seba2013 a răspuns (pentru mihai69):

Mihai69.
Hai ca mie mi-ai dat vot eronat.
Dar lui doctorandus, de ce i-ai dat?
Ce nu iti convine din comentariul lui?

| mihai69 a răspuns (pentru Seba2013):

Pentru că, în opinia mea, nu e corect să răspunzi copy/paste la orice întrebare, oricărui membru, cu același răspuns insipid și mult mai lung decât au copiii ăștia răbdare să citească. Și dacă te uiți mai atent, lui NU i-am dat eronat (pentru că nu este greșit ce spune el, ci doar modul CUM o face), ci NEFOLOSITOR. Din motivele mai sus enunțate.

| Seba2013 a răspuns (pentru mihai69):

Apreciez opinia, dusmanule.big grin
El este postas, nu stie sa isi sustina afirmatiile.
Am incercat sa ii deschid putin ochii dar se pare ca este ignorant.
Eu m-am convins de el, la inceput pare interesant, dar dupa aceea iti dai seama ca el vrea sa vada doar ce vrea, nu este dispus sa vada si intregul.
Foloseste termeni ca, psihologii americani, nu spune unii.
Eu i-am aratat ca nu toti psihologii americani afrima ceea ce spune el.
Plus ca el se da cu pumnul in piept ca masturbarea nu produce nimic.
Siguranta aceea il descalifica, pentru ca nu poate fi atat de sigur, se vede ca are ceva interese ascunesebig grin.

| doctorandus a răspuns:

Gogoritele despre masturbare sunt respinse pe http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/masturbation.html

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

In limba romana:

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

In SUA masturbarea nu mai este un diagnostic valabil incepand cu DSM II (1968), sursa: David J. Ley (10 iulie 2014). The Myth of Sex Addiction. Rowman & Littlefield. p. 12. ISBN 978-1-4422-1305-0.

Asociatia Medicala Americana a declarat in mod consensual masturbarea ca normala in 1972, sursa: Planned Parenthood Federation of America (martie 2003). „Masturbation: From myth to sexual health". Contemporary Sexuality (Mount Vernon, IA: American Association of Sex Educators, Counselors, and Therapists) 37 (3): v. ISSN 1094-5725. OCLC 37229308. „Finally, the American medical community pronounced masturbation as normal in 1972 American Medical Association publication, Human Sexuality (Rowan, 2000)."

| Oana92 a răspuns:

Situatia ta se datoreaza mai mult ca sigur stresului. In orice caz nu masturbarea este de vina! Masturbarea NU are efecte negative, ea ajuta la descarcarea tensiunii sexuale, la descoperirea propriului corp.

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

1 Bravo Oano, deci stresul este cauza acestui simptom.
Eu iti dau dreptate, pentru ca stiu ce insemna stresul.

2 Dar uite aici ca si masturbarea cauzeaza acest simptom:
https://en.wikipedia.org/wiki/Postorgasmic_illness_syndrome
Se cheama simptomele dupa orgasm.
Deci orgasmul poate cauza insomnie, si tote simptomele enumerate acolo.

Haha deci la stres stiti cauza, dar la masturbare nu!
Se pare ca Freud si consensul medical din 1975 avea dreptate cand spunea ca masturbarea produce neurastenie.
Acuma nu se mai spune neurastenie ci sindrom post orgasmic