| Yasmin875 a întrebat:

Credeți ca o fata nu ar trebui să se masturbeze? Eu mă masturbez de 4 ani.Ma simt vinovată când fac asta deoarece masturbarea este imorală dar nu mă pot abține ca m-am obișnuit așa.Imi este foarte rușine să îi spun cuiva în fața lucrul ăsta.Acum doi ani mă masturbam de 3 ori pe zi deoarece eram foarte îndrăgostită de un băiat.Acum nu ma mai masturbez așa des, cam o dată pe zi dar cand mă gândesc la un băiat sau la un film porno nu mă pot abține deloc.Nu mă pot controla.Ce să fac?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Tu esti o fata lipsita de inhibitii si prejudecati si din acest motiv nu te inscrii in "gloata" chiar daca uneori perceptele morale te fac sa te intrebi daca prin masturbarea practicata nu comiti o fapta imorala. Masturbare atat d.p.d.v. medical cat si atat mental cat si mintal reprezinta o activitate necesara si binevenita in vederea eliminarii stresului hormonal in cazul celor cu un libidou probabil foarte ridicat asa cum reiese ca este al tau din cele relatate de tine. Te sfatuiesc sa practici masturbarea in continuare fiindca masarea produce relaxarea muschilor si largirea vaginului ceea ce iti va fi de real ajutor in momentul in care vei intretine sexul de dezvirginare. Multa sanatate!

14 răspunsuri:
| maradi3 a răspuns:

Da-i inainte!

| ania a răspuns:

Și eu mă masturbam pe la 15 ani, mă simțeam de fiecare dată extrem de vinovată după, doream să scap dar parcă nu puteam. Apoi bunicul meu mi-a spus că e păcat și că Dumnezeu e mânios pe ceea ce fac și eu m-am rugat plângând lui Dumnezeu să mă ierte și să mă scape.Mi-a trecut pe loc dorința, nu m-am uitat la filme porno, a fost o mare eliberare, am fost mult mai fericită. După căsătorie, am realizat că plăcerea sexuală aprobată de Dumnezeu prin conștiința ușoară te umple de recunoștință și încântare nu de rușine și vinovăție.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine a stabilit ca este imoral? masturbarea e ceva normal, mai ales in perioada adolescentei cand hormonii urla in corp si nu exista o viata sexuala activa... noroc ca ai multe apartamente in care sa te masturbezi

| RAY a răspuns:

Ca orice lucru totul orice o limita,nu este imoral sa te masturbezi dar daca o faci des devine o dependenta, o rutina prea deasa care afecteaza restul timpului atunci vorbim de ceva care nu e normal, poate esti la ovulatie de asta simti o dorinta asa puternica sexuala, nu am crezut ca fetele numa cu gandul si sa se masturbeze, hai ca barbati e ceva normal

| mihai69 a răspuns:

Nu, dimpotrivă, ar trebui s-o facă pentru a-și cunoaște mai bine corpul, zonele erogene etc. și pentru a elimina tensiunea sexuală ce se adună din cauza activității hormonale.
Nu e nimic imoral în asta, dimpotrivă! Nu mai te gândi așa, îți vei crea reflexe subconștiente care te vor împiedica să ai o viață sexuală normală, destinsă! Trăim în secolul 21, ce mama naibii!
Ce să faci? Exact ce faci acum: când simți nevoia, freacă-te! Ai totuși mare grijă la igienă!

| doctorandus a răspuns:

Daca te-ai fi dus la un medic cu facultate facuta in secolul trecut ala ar fi zis: "Da, masturbarea e un comportament pueril pentru un adult si produce o singura boala: ejacularea precoce." Daca a facut facultatea secolul asta ar fi zis: "Da, masturbarea e comportament normal la un adult si nu produce nicio boala."

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| doctorandus a răspuns:

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| Nemessys a răspuns:

1. Din moment ce e ceva omenesc, nu e nimic anormal sa te masturbezi daca esti fata. Da doar nu esti singura, mai sunt o groaza de fete ca tine, deci stai linistita.
2. Nu ar trebui sa te simti vinovata, ca doar iti faci un bine tine, un bine propriului tau corp. Din moment ce simti nevoia sa o faci, nu vad de ce nu ai face-o. Totusi e singura modalitate prin care te mai poti linisti de la chestia asta si sa mai alungi chef-ul. Ia gandeste-te daca nu ai face-o deloc. Cum ar fi? Ai incepe sa devii din ce in ce mai exicitata si cu senzatia aia de neliniste, nu ai mai putea sa fii concentrata pe nimic, asa ca mai bine te masturbezi decat sa te simti asa + ca nu e nimic rau in asta. Masturbarea te relaxeaza si e sanatoasa. Din moment ce simti nevoia sa o faci, fa-o, fara niciun regret. Oricum asta o sa te ajute in viitor cand o sa te dezvirginezi. Acea durere o sa fie mult mai mica. Deci, la faza asta tu ai un avantaj, fata de o fata care nu se masturbeaza deloc. Pe ea o s-o doara mai tare decat pe tine.

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu te mai uita la porno.

| BebeLungu a răspuns (pentru Necunoscut112):

Las-o să se uite, ce ai cu ea? Și tu te uiți happy

Răspuns utilizator avertizat
| OMFGConrad a răspuns:

Continuă să o faci, e ABSOLUT NORMALși benefic pentru tine.

| Eduard196 a răspuns:

Ca sa scapi trebuie sa faci o intelegere cu creierul, ochii sa nu mai accepte asa ceva

| erfweeagedg a răspuns:

Nu-i nici imoral și nici ieșit din comun să te masturbezi, pentru că toți am făcut-o, iar cei/cele care spun că nu au făcut-o, nu recunosc. Nu pățești nimic dacă te masturbezi, stai fără griji...Are și corpul nevoie să se relaxezewinking
Ps: Apropo, sunt curios, ce metodă folosești atunci când te autosatisfaci, folosești spray-uri sau obiecte dure, dildo? Sau doar mângâi puțulica superficial cu degețelele? happy