| Bogdan0802 a întrebat:

Am o problema cu increderea in fete si niciodata nu mi s-a intamplat sa fiu inselat. Am 17 ani, prima relatie pe care o consider serioasa a fost de la 15 ani si a durat cam 1 an jumate.Ea era o fata destul de perversa, sa zic asa, dar am aflat asta abia dupa ce am devenit parteneri, inainte credeam ca e cuminte. Credeam ca poate de aceea nu aveam incredere in ea si a trebuit sa taiem legaturile cu persoanele de sex opus ca sa pot sa am si eu incredere in ea. Apoi ea s-a schimbat, vroia sa ne 'traim adolescenta', sa fumam iarba, sa ne distram si eu nu vroiam deloc asta, gandindu-ma ca ceva rau s-ar putea intampla si asa m-am despartit de ea. Acuma am o relatie cu o fata din clasa, chiar daca mi-am promis sa nu ma mai apropii de nimeni, avand in vedere problema mea cu increderea. O iubesc atat de mult si e opusul fostei mele prietene. E incredibil de cuminte, si era deprimata inainte sa ma cunoasca, era, cred, singura. Am fost prieteni inainte sa fim impreuna cateva luni si incepusem sa vorbim mai serios din vacanta de vara de dupa clasa a 9-a. Vorbim in fiecare zi de cateva luni si ne vedem zilnic si iese doar cu mine. Acuma mereu imi zice ca are impresia ca viseaza si ca am salvat-o si ma face sa ma simt important. Este grijulie si ma iubeste. M-a ajutat putin si cu increderea, dar inca sunt paranoic. Am incredere in mine, in cum arat si in felul in care sunt, dar nu am o parere foarte buna despre fete in general, cand vine vorba de fidelitate. Tin minte ca am sarutat 2 fete, una de 19 si una de 23 de ani, ele avand prieteni... Si mereu ma gandesc la scenarii urate, in care prietena mea se uita la un alt baiat si imi e frica ca, daca am incredere maxima in ea si s-ar intampla ceva rau, as fi mult mai ranit decat daca sunt paranoic.Nu stiu ce sa fac, nu as vrea sa fiu asa, dar nici nu vreau sa ajung sa fiu ranit, urasc sentimentul. Tin minte cum a fost dupa ce m-am despartit de prima prietena, de fiecare data cand auzeam ceva de ea si un alt baiat, ma manca ceva inauntru. Intrebarile mele sunt : Ar trebui sa ma dedic total? De ce nu am incredere? Si ea de ce are incredere in mine? Am uitat sa specific, ea are foarte foarte foarte mare incredere in mine. Inseamna asta ca are incredere in ea, si cum stie ca o iubesc, nici eu nu as face nimic sa o ranesc? Si, deci, inseamna ca si eu pot sa am incredere in ea? Eu pot sa ma dedic si nu am nevoie de nimeni altcineva, dar nu stiu de ce fetele mi se par mai usor de...impresionat si isi pun pata mai usor pe un baiat, decat un baiat pe o fata. Asta am vazut din ce mi s-a intamplat mie. Multumesc anticipat, am scris mult, aveam nevoie sa ma descarc

Răspuns Câştigător
| Șurubelniță a răspuns:

Uite...in primul rand, faptul ca ea are incredere in tine este mare lucru. In ziua de azi este greu sa gasesti persoane pe care te poti baza, carora sa le acorzi incredere.
Din cate ai scris tu aici, am inteles ca esti un fel de Fat Frumos pentru domnisoara. Ei bine, crede-ma ca genul acesta de fete, nu te vor trada si nu te vor insela daca tu te vei purta normal si frumos cu ele. E normal ca tipa sa tina la tine, din moment ce tu probabil ai fost singurul care i-a acordat importanta, singurul care a facut-o si o face sa se simta speciala.
Trebuie sa constientizezi faptul ca lipsa ta de incredere nu este benefica relatiei voastre. Spun asta deoarece tu poate ca nu iti dai seama asta, dar se vede cand cineva nu are incredere in tine iar lucrul acesta este foarte neplacut. Din moment ce vei face asta, increderea domnisoarei va scade treptat si e posibil ca in timp, sa prinda incredere intr-un alt baiat, unul care poate sa-i ofere mai multa incredere decat ii acorzi tu.
Te inteleg de ce ai aceasta retinere de a avea incredere in ea, insa gandeste in felul urmator : tu nu vei putea mentine o relatie serioasa cu orice fata, atata timp cat nu vei avea incredere in ea. Din pacate, lucrurile in viata nu sunt intotdeauna asa cum ni le dorim noi, ne putem insela in privinta oamenilor iar in cele din urma asta ne poate costa.
Cel mai bun lucru in momentu de fata, daca doresti sa continui relatia, este sa incepi sa ii acorzi increderea ta fetei. Fa efortul asta, lasa gandurile negativiste la o parte, pentru ca nu-si au rostul cu o astfel de fata.
Daca era una precum fosta ta prietena, atunci da, aveai toate motivele sa nu ii acorzi increderea ta totala, dar din moment ce chiar tu ai spus ca este contrariul ei, atunci realizeaza ca este diferita si ca se merita sa faci asta.
Nu-ti fie frica, daca nu vei avea incredere in ea, atunci mai mult ca sigur nici in altele nu vei putea avea incredere, iar lucrul acesta va deveni o problema majora pentru tine in viitor.
Trateaz-o in asa fel incat ai vrea ca si ea sa se poarte cu tine.

Sper ca ti-am fost de ajutor, o zi buna! happy

| Bogdan0802 explică (pentru Șurubelniță):

Multumesc, chiar m-ai ajutat. Aveam nevoie de perspectiva altcuiva si pana acum, nu am zis nimanui de problema mea, am fost prea orgolios cred. Si eu cred ca merita incredere si o sa incep sa i-o acord eu, astfel incat sa nu gaseasca ceva ce nu are la mine la altcineva.

| Azµre a răspuns (pentru Șurubelniță):

Un răspuns complex, un răspuns demn și de un foarte mare ajutor. Bravo! Ai vot de la mine!

| Șurubelniță a răspuns (pentru Azµre):

Multumesc frumos!

8 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Un mic test nu strică.Te bagi cu ea în vorbă pe mess(sau pe ce vorbiţi), te dai drept altcineva şi vezi dacă admite că este într-o relaţie.
Dar eu pe de altă parte cred că merită să ai încredere în ea, după cum o descrii tu. Dacă o fată ţi-a dărâmat încrederea nu înseamnă că toate sunt la fel şi că nu mai poţi avea încredere în nicio fată.

| mona a răspuns:

Pentru a putea continua relatia ar trebui sa ai mai multa incredere in ea, daca nu atunci nu are nici un rost sa continui

| Liliana1981 a răspuns:

Ori incepi sa ai incredere in ea, ca un om normal, ori inchei relatia. Pentru ca daca o sa continui asa oricum relatia va lua sfarsit. Si dupa aceea iar o sa vii sa plangi pe aici ca nu stiu cine te-a ranit. Trebuie sa intelegi ca problema e la tine. Trateaz-o.

Răspuns utilizator avertizat
| Maddutzakiss a răspuns:

F/xdfb; mf'