| xXAnonimulXx77 a întrebat:

Am o problema cu menstruatia, luna asta mi-a venit pe 13-14, este regulata, iar dupa terminarea ei am facut sex neprotejat. Aveam totusi frica ca as putea ramane insarcinata asa ca am luat pastila de a 2-a zi ( a 4-a pe anul asta, stiu ca nu e bine) si in saptamana urmatoare am avut varsaturi (nu si in ziua in care am luat pastila ) iar acum am iar menstruatie, Ce credeti ca inseamna? As fi putut ramane insarcinata sau e o dereglare din cauza pastilei si a faptului ca nu este prima luata pe anul acesta?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Comportarea ta este inclificabila deoarece reprezinta prostia suprema si cea mai crasa IRESPONSABILITATE de care poate da dovada cineva, auzita pana in prezent. In ziua in care ai intretinut sexul amintit formarea unei sarcini era in proportie de 99% IMPOSIBILA deci ai folosit pastila de a 2-a zi ABSOLUT INUTIL. Ma intreb si eu dar te intreb si pe tine DE CE INTRETINETI SEX si mai ales NEPROTEJAT daca voi habar nu aveti in ce conditii si in ce moment al ciclului menstrual poate sa ia nastere o sarcina. Prima sangerare aparuta dupa 4-7 zile de la inghitirea pastilei a fost un efect advers al organismului fata de hormonii din pastila folosita. Abia acum a doua sangerare reprezinta menstruatia adevarata. IN NICI UN CAZ NU POTI FI INSARCINATA, ESTE EXCLUS. Dar daca vei mai continua sa inghiti si alte pastile contraceptive ai absolut toate sansele sa devii sterila fara a mai avea vreodata posibilitatea de a deveni mama. Se pare ca esti unica in privinta unor astfel de greseli incalificabile. Iti doresc sanatate deoarece se pare ca vei avea nevoie de asa ceva in viitorul tau.

| corbulalbrosu a răspuns:

Revin, sangerarea actuala deoarece se produce dupa trecerea a doar 11-12 zile fata de ultima menstruatie cea inceputa in 13-14 iunie, reprezinta sangerarea provocata de pastila de a 2-a zi iar adevarata menstruatie se va produce in 10-11 iulie dar numai in cazul in care dereglarile hormonale care in cazul tau trebuie sa fie deosebit de intensa nu vor amana momentul inceperii menstruatiei.

| Emilian65 a răspuns:

Pastila pe care ai luat-o afost luata degeaba, pentru ca ati facut sex imediat dupa menstruatie, cand oricum ati face sex nu se poate ramane gravida.