| Iulia8659 a întrebat:

Buna am o problema.deci am 2 telefoane unu de orange si unu de cosmote...si pe cel de orange am 100MB internet... si am scos cartela de orange si am pus-o in cel de cosmote pentru a intra pe internet. da nu imi merge.nu stiti de ce nu imi merge? trebuie activat cv ca sa mearga pe telefonul respectiv sau ce este? Va rog ajutati-ma am nevoie rapid de informatia asta.
PS: Telefonul de orange nu are internet...este un telefon mai vechi.si de aceea l-am pus in celalalt ca sa pot intra. ofer funda scuze de categorie

2 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Pai daca pe cel de cosmote l-ai luat la abonament, cel mai probabil e ca e codat, deci il vei putea folosi doar cu cartela de cosmote. Daca ti neaparat sa il folosesti pentru internetul de pe cartela de Orange, atunci du-te la un service de telefoane(adica intr-un loc unde se repara telefoane) si cere sa iti deblocheze telefonul. Nu ar trebui sa fie mai mult de 50 ron, insa depinde de tipul telefonului, vechime, locul in care mergi etc.

| WeedGamer a răspuns:

Depinde,de cele mai multe ori cauza e telefonul, existand posibilitatea de a fi blocat intr-o retea, si atunci daca vrei sa mearga pe alte retele trebuie sa il duci in service si nu-i scumo sa ti-l deblocheze.