| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am o problemă destul de complicată.
Vreau să încep prin a spune că am 20 de ani, am un grup de prieteni băieți alături de care am crescut, merg cu ei la fotbal, camping sunt o fire mai băiețoasă etc. Acum doi ani un bărbat care are acum are 33 ani a intrat în grupul meu de prieteni. Ne-am apropiat treptat si am devenit cei mai buni prieteni, ieșim împreună, râdem, ne susținem reciproc, el a fost lângă mine în cele mai grele momente din viata mea. În ultimele luni ne-am apropiat mai mult si parcă s-a aprins o scânteie, iar dupa doi ani ne-am sărutat. Simt că m-am îndrăgostit de el fără să vreau si el la rândul său de mine. Am purtat această discuție cu el si habar nu avem ce să facem, familia mea niciodată nu ar fi de acord, dar eu peste două luni urmează să plec la o școală si nu voi mai depinde de ei. Stiu că e mare diferența de vârstă, dar m-a atras carisma si maturitate lui, nu e vorba de bani sau alte lucruri si nici nu sunt o fată imatură. Fiind prieteni foarte buni, ne cunoaștem destul de bine atât defectele cât si calitățile. Stiu că as putea fi fericita alături de el, dar toată lumea va fi împotriva noastră, niciunul nu am vrut să se ajungă aici.
Merită acest sacrificiu?

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Intre bunicii mei a fost 15 ani diferenta si au ajuns sa sarbatoreasca 60 de ani de casatorie. Daca va casatoriti cu hotararea de a fi fideli unul altuia si va veti tine de cuvant, Creatorul va fi de partea voastra si restul nu va pot impiedica sa fiti fericiti daca voi veti fi dedicati sa va faceti bine unul altuia.

| Violleta2022 a răspuns:

Care sunt motivele pentru care familia ta nu ar fi niciodata de acord?
Ce este atat de rau cu el, de familia ta este atat de categorica impotriva lui?

| Gabrielaalina78 a răspuns (pentru Violleta2022):

Diferența de vârstă

| anonimuIl a răspuns (pentru Gabrielaalina78):

Să îl întrebi pe ăla de 33 de ani dacă te ia de nevastă.

| anonimuIl a răspuns (pentru Gabrielaalina78):

Vezi că dacă te măriți cu el nu o să ai nimic din ce are el pe numele lui.

| anonimuIl a răspuns (pentru Gabrielaalina78):

Sigur nu te mai caută ăla de 33 de ani dacă aude că ai pretenții.

| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar 13 ani este o diferenta destul de mare de varsta, mentalitate, educatie, varsta bilogica ca el intra la andropauza pe a 50... stiu parintii tai ce stiu si cred eu ca varsta nu este unicul inconvenient, mai sunt si altele pe care itie ste probabil jena sa le mentionezi aici.

| mihai69 a răspuns:

Tu o să stai cu el, sau cu lumea?!?
Urmează-ți inima!

| anonimuIl a răspuns:

Un bărbat la 33 de ani trebuie să fie realizat și cu familie.

| Gabrielaalina78 a răspuns (pentru anonimuIl):

Are o carieră de succes în domeniul în IT, a durat atât deoarece nu a vrut să mă influențeze si totul a decurs natural.

| anonimuIl a răspuns (pentru Gabrielaalina78):

Domeniul IT? Sigur nu îl bagă în seamă nici o IT-istă care e ca el dacă e singur și la 33 de ani.

| anonimuIl a răspuns (pentru Gabrielaalina78):

Dacă e în domeniul IT poți să îl lași peste 2 ani să te mai sărute încă o dată când o să aibă el 35 de ani.

| anonimuIl a răspuns (pentru Gabrielaalina78):

Întreabă-l exact așa - Dragă, cu ce TIP de bărbați se mărită colegele tale tot IT-iste pe la 28 - 30 de ani?

| Willis a răspuns:

Nu.
Vei găsi pe altul mai aproape de vârsta ta. Nu te grăbi.

| DARLINGx a răspuns:

Poate vei găsii pe cineva.Nu te grăbi,