| Balerina19 a întrebat:

Am si eu o mica-maare problema. Este vorba despre un baiat la care tin foarte mult si ne intelegem foarte bine, suntem prieteni buni de ceva timp.Mereu l-am ajutat cand a avut nevoie cu sfaturi, in relatii sau alte cele,dar si el ma ajunta mereu cand am nevoie sau daca ii cer un sfat.L-am placut de cand l-am vazut prIma data,dar nu am putut sa ii spun vreodata asta,deoarece una dintre prietenele mele s-a cuplat cu el,iar pentru fericirea lui am renuntat.Cei doi au fost o perioada scurta impreuna,iar acum suntem prieteni toti ca la inceput laughing Iar eu am o relatie cu prietenul lui. In primele luni am uitat de de acel baiat, desi era mereu in grupul nostru, dar acum am inceput sa-l simpatizez iar.Ideea e ca el se poarta frumos cu mine si mereu cand vorbim radem si ne amuzam,cand iesim in oras glumim si ne simtim bine, ma protejeaza in fata celorlalti.dar nu stiu daca asta se datoreaza faptului ca apartin prietenului sau cel mai bun. As vrea sa-i spun tot ce simt, dar nu stiu cum si cred ca s-ar cam speria la cate am sa-i spunhappy Astept pareri, indrumari si idei! Va puup :*

4 răspunsuri:
| PsychologistT a răspuns:

Trebuie sa-ti exteriorizezi trairile, nu mai tine in tine.
Incearca sa-l prinzi intr-o discutie despre "prietenia" dintre voi doi.
In felul asta puteti afla impreuna ce simtiti de fapt, daca e doar o relatie amicala, sau mai mult.
Daca face toate astea pentru tine, posibil ca el te simte destul de apropiata.
Si tie, probabil ti-e teama sa nu strici prietenia voastra, dupa ce o sa fiti constienti.

| Balerina19 explică (pentru PsychologistT):

Am avut nenumarate discutii despre prietenia noastra, tind sa cred ca si el simte ceva mai mult decat o simpla prietenie, dar mereu cand vede ca intrece limitele imi spune de celalalt sau ca 'l-a luat valu'. Da, sincer imi e teama de reactia lui si de faptul ca il voi pierde, desii nu imi apartine!happy

| leyaa a răspuns:

Avand in vedere comportamentul lui eu zic ca si el te place si nu are legatura ca "apartii prietenului lui" ca sa te citez, nu trebuie sa ii zici tot dar ai putea sa ii dai de inteles si sa il lasi pe el sa faca primul pas pentru a fi sigura ( dar fara sa ii dai de inteles intr-un mod destul de vizibil ca sa zic asa, nu cred ca o sa faca ceva ca in general baietii nu se baga peste prietenii lor) happy sper ca am ajutat! Bafta!winking

| Annyshka a răspuns:

Mai bine e sa-i spui tot ce simti, iar el daca o sa te inteleaga n-o sa se sperie si o sa accepte. Poate ca si el te place, dar ii e frica sa-ti spuna din cauza ca o sa fie ignorat...