| Pukii a întrebat:

Am o problema, luna trecuta mi-a venit ciclul menstrual pe data de 8, Însă luna asta mi-a întârziat, și suntem deja in 17. Am făcut un test de sarcina și mi-a ieșit negativ. Specific ca am avut o luna destul de stresanta, cu plâns mult etc. Și am stat și pe rece, poate sa fie doar o răceala? Nu mi-a întârziat niciodată atâta de mult, mereu mi-a venit la timp... luna trecuta am fost diagnosticata cu candidă, am luat tratament o săptămâna aproape cu ciprinol și supozitoare.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Plansul nu modifica ciclul menstrual si nici candida!
Dar o sarcina poate sa-l modifice, asta daca este un ciclu regulat, ca de-i neregulat, nimeni nu poate calcula data urmatoarei menstruatii.

| corbulalbrosu a răspuns:

Desfasurarea ciclului menstrual pe intreaga durata, incepand din prima zi a menstruatiei/a ciclului si pana in ultima sa zi cea de dinaintea urmatoarei menstruatii, este condusa si dirijata STRICT HORMONAL.Toate schimbarile si modificarile care se produc in modul in care se desfasoara ciclul, sunt dependente numai si numai de activitatea glandelor endocrine, indiferent de starea medicala. Dereglarea hormonala NU este influentata si nici NU este provocata de starile de sanatate descrise. O consultatie endocrinologica urmata de una ginecologica este indicata in astfel de situatii. Multa sanatate!

| GabyT10 a răspuns:

Intarzierea menstruala poate fi din cauza stresului sau a unei dereglari hormonale. Daca ai facut test si a fost negativ, eu te sfatuiesc sa mergi la un medic endocrinolog (acesta iti va spune daca e cazul sa mergi si la ginecolog). Multa sanatate iti doresc.

| Almateeazender a răspuns:

Bea în fiecare zi ceai de coada şoricelului şi îți va veni regulat.

| Pukii explică (pentru Almateeazender):

Mulțumesc!

| Pukii explică (pentru Almateeazender):

Am băut 1 litru de ceai, iar după câteva ore au început durerile specifice ciclului menstrual iar a doua zi de dimineața a venit! Mulțumesc de sfat!

| unicorn09 a răspuns:

Cat timp relațiile sexuale le-ai avut protejate și ești sigura ca prezervativul nu s-a spart sau nu ai întâmpinat alte probleme de genul acesta, stai liniștită! Cel mai probabil e o dereglare. Du-te la farmacie și ia-ți mlădițe de zmeura. Ajuta la reglarea menstruației. Multa bafta!