| RobY_3853 a întrebat:

Buna
Am o problema mai complicata, mai dificila dar am sa incerc sa fiu cat mai pe scurt, altfel ar fi roman.Cer ajutor, pentru ca am ajuns la capatul puterilor.

Am avut o relatie cu o fata 4 ani, dar primi 2 ani mergea foarte prost incontinu cearta si scandal, dar totu era de la ea, eu tot trageam de ralatie iar ea tot se indeparat ea fiind prima mea fata pe care am iubit-o, va dati seama ca a ajuns sa faca din mine ce vrea.
Pana intr-o zi in care ma tot rugam daca ea ma inseala so insel si eo.........Deodata la 2 ani si ceva aflu ca ea mai are o relatie,cu un alt baiat mai mare decat ea cu multi ani,si anume finu ei din familie la care eu ma intelegeam foarte bine cu el.Bun ca sa nu intru in de tali,( va dati seama cum am reactionat, vroiam sa-mi iau viata am apelat la pshilogii, pana intr-un final so rezolvat totu am ajuns la un comun acord si cu ea si cu finusu).Am decis sa ramanem impreuna dar eu nu mai aveam incredere in ea, si nu puteam sa ma despart de ea atunci pentru ca tineam prea mult si de accea am iertato si am mers inainte.pe la aproxmativ 3 ani si unpic am cunoscut o alta fata pe nume Ade, care pot spunem ca mi-a schimbatviata si mi-a aratat ce inseamna adevarata iubire.
Mam bagat impreuna cu Ade, dar in acelasi timp si cu ea alexandra care am avut cu ea 4 ani.La ade i-am povestit tot despre alexandra si ca o so las.Cand m-am bagat cu ade,ea mi-a spus ca nu stie ce inseamna sa iubesti, ca ea no iubit niciodata.Dar iata ca cu mine a descoperi, ce iinseamna iubirea si sa iubesti cu adevarat.Eo pentru ea am fost prima iei iubire, a ajuns sa ma iubeasca enorm de mult si sa tine foarte mult la mine.A asteptat 1 an sa ma despart de alexandra, dar eu inca nu ma despartise de easad.
Cu ade in acest an cat am fost cu ea, mia demonstrat si aratat ca ea ai iubirea vieti mele, mi-a placut tot la ea.Am avut cu ea intre-un an asa multe amintiri frumoase, incat pana acum necunoscandule, ea m-a facut fericit ea m-a facut sa iubesc viata.
Pana intr-un final o venit zioa decisiva.Parinti lu Ade stia ca mai is cu una,dar nu eu zis nimica pentru ca vedea ca ma iubeste mult,si a lasat-o pe ea sasi deschida ochiii.Ea in acest an a suferit si foarte mult din cauza ca eu mai eram cu alexandra,parinti ei o vedeau cat sufera si etc.
Iar acum de sarbatori,eu am facut sarbatorile cu alexandra din motiv,ca ai mei erau atasati de ea,dar eu ma gandeam tot timpu la ade.Iar de anul nou cand au aflat parinti lu ade ca eu tot cu alexandra sunt, sau enervat au batuto si eu interzis sa mai fie cu mine, si sa mai vorbeasca.
Eo afland toate astea dupa anul nou prima zi, ea stand la un sat la vreo 10 km distanta de oras, noaptea pe la 12.1, am mers la ea pe jos sa vorbesc cu ea sa-i spun ca imi pare rau,si ca o iubesc pe ea nu pe alexandra.Dar ea n-am putut sa iasa afara sa vbm din cauza parintilor ei ca o bateau, mi-a zis sa ma duc acasa ca o vazut ca o iubesc mult si etc.
Bine dar nu mai vorbea la telefon, nici la ea nu puteam merge, din cauza parintilor ei.Nu stiam ce sa fac,eram disperat dupa aia ea nu dormeam noptile nu mancam m-am despartit de alexandra de tot,mergem la ade la sat stateam fata sa stie in fata casei ei si plangem,si nu intram sa nu-i fac rau, pentru ca ea ultima oara mi-a dat un sms: ca vorbim luni la scoala cand incepe, asta insemnan mai o saotamna, dar pentru mine saptamna aia era ca 1an.Mergeam zilnic la ea in sat fara sa stie,mergeam la o manastirie la ei in sat si ma rugam incontinu,mergeam numa pe jos prin firg ploaie etc nu ma interesa plangeam incontinu si nu stiam ce sa mai fac,simteam ca pe zi ce trece ma sting tot mai multsad.
Pana intr-o zi m-am dus la masa la lucru sa vorbesc numa cu ea sa o fac sa inteleaga si sa o lamuresc,Am ajuns am vorbit cu ea cu greu a inteles a chemat-o pe ade la ea la lucru sa vorbeasca cu mine(masa lucra in sat), dar cand o venit ade o venit cu toata familia.Iar toti erau impotriva mea, nu stiam cu cine sa mai vorbesc cum sai mai lamuresc, iar ade statea intr-un colt si nu zicea nimica.Intr-un final imi spuse sa face ce vrea ade,bun zis si facut.ea mi-a spus ca dc am facut asta de ce n-am asteptat pana luni la scoala,i-am zis ca nu mai rezistam etc.
De atunci a lasat-o sa vorbeasca la tel cu mine,si cu cateva zile ianinte sa inceapa scola ne inpacasem fara sa stie nimeni.

Pana azi i-am tot demonstrat de auntci cat o iubesc de mult si ca as face orice pentru ea,iar ea in tipu asta mai vorbea cu un alt baiat care tot timpu cand se certa cu mine ai spunea lui tot so atasat de el si ori ajuns sa fie impreuna dar ea sa nu simta nimic pe el.Ea ma tot mintea ca s-a despartit de el ca nu mai vorbeste cu el,pana intr-un final o vazut cat o ibesc de mult si ca nu mai rezist nici eu in halu asta,sa ne ferim sa fim ascunsi,o decis sa le zica la ai iei ca sa fim impreuna cum eram odata.O incercat sa vorbeasca cu ei sai lamureasca etc,dar ei nu mai ma vor,ai tot spune sa nu se lase smai bat joc de ea,ai spuse ca o iubesc mult si etc dar iau zis ca nu crede si ca astea is pe momentcrying.
Sincer va spun ca o iubesc cum n-am iubit niciodata simt ca as face orice pentru ea,dar cum sa facem sa accepte ai ieisad.

Tot ce am scris, am scris in mare, daca este cineva care imi poate asculta toata povestea, si ajuta va rog frumos sa-mi spuneti.

Iar acum in concluzie cu ai ei ce sa mai facem?

ADE este cu mine In liceu clasa a10 iar eu a12, iar alexandra la alt liceu clasa a 12

Multumesc

13 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Felicit pe cei care au avut atata rabdare necesara pentru a citi tot. Recunosc, eu nu am avut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru neutrino):

Dar are talent literar in stupiditatea lui... are un ritm al nararii destul de bunhee hee

| Vix999 a răspuns:

Ti-ai batut joc de Ade exact asa cum Alexandra si-a batut joc de tine.
Degeaba te martirizezi tu si spui ca plangeai si te duceai la biserica sa te rogi...irelevant.
Daca o iubeai asa cum trebuie si daca o respectai, o lasa-i pe Alexandra si gata.
Nu inteleg cu stiind cat ai suferit cu ca Alexandra mai era cu cineva, ai putut sa pui si tu o persoana sa treaca prin aceleasi experiente...ma rog.
Cel mai probabil ade inca te iubeste si aici sunt 2 variante:
1. O sa deveniti mai apropiati pentru ca in sfarsit sunteti doar unul cu celalalt
2. Ea intre timp a incetat sa te mai iubeasca chiar asa de mult si relatia voastra se va termina in scurt timp.
Asta doar incercand veti vedea.
Nu o forta, nu astepta de la ea marea cu sarea si nu-i cere iubire mai multa decat iti poate da.
Las-o pe ea sa decida ce si cum vrea sa faca.
Si pe viitor nu mai fi atat de egoist.

| Ycu a răspuns:

Tare povestea, m-am chinuit la unele randuri ca nu le-ai scris coeerent, dar, tu ai fost vinovat in prima faza ca trebuie sa renunti la ale daca tineai la ade, si acum totul se va rezolva in timp intr-un an doi daca vor vedea parintii ei ca merge bine cu scoala si mai ales ca ve-ti lua bacul amandoi este imposibil sa nu va accepte. Ai grija de Ade, si demonstreazai in fiecare zi ca o iubesti si ajut-o sa invete pentru bac dupa ce il iei si tu desigur. O sa vezi ca daca parintii ei vor vedea ca va tine-ti de treaba si nu o mai influentezi negativ si "nu iti mai bati joc" de ea. O sa se schimbe situatia. Cheers.

| supradozadenebunie5 a răspuns:

Oau! pot sa spun cu mana pe inima ca m-a impresionat foarte tare povestea ta de dragoste va iubiti foarte mult tu si Ade asta se poate observa din randurile pe care le-ai scris mai sus sunt randuri scirse cu inima si nu cu creierul ceea ce am apreciat foarte mult,sfaturi sfaturi nu exista pentru povesti de genul nu pot eu un necunoscut sa ma bag in povestea voastra de dragoste nu ar fi drept pentru ca daca eu iti spun sa faci ceva si tu faci iar lucrul acela nu este bine mie o sa imi para foarte rau iti pot spune doar sa nu va pierdeti speranta sa va iubiti in continuare la fel de mult cum va iubiti si acum sa nu va lasati batuti si invinsi de parinti sa luptati in continare pentru iubirea voastra ca merita. Toata viata mea am urat parintii care s-au bagat in relatiile copiilor lor, nimeni pe lumea asta nu are dreptul sa se bage sau sa isi dea cu presupusu ca nu este bun pentru ca inimii nu ii poti comanda, inima nu gandestea ea simte si nu ai cum sa o opresti sa ii spui gata nu mai iubesc este un lucru imposibil si un lucru absurd cerut de parinti, ar trebui sa se gandeasca ca si ei au fost copii si ei s-au iubit si nu cred ca le-a zis cineva pe cine sa iubeasca si ce nu sau cu cine sa se marite sau insura, fiti tari in continuare eu as vorbi despre subiectul asta foarte mult timp pentru ca imi face placere dar imi pare rau sa aud ca se baga cineva acolo unde este iubire adevarata. Mult noroc sa aveti grija unul de celalat si repet sa nu renuntati mai ales tu ca esti mai mare sa nu renunti la ea ca ar fi pacat

| PassingBY a răspuns:

În mare, vreau să spun că ma doare putin capul după ce am citit asta de la cât m-am chinuit să înţeleg ce ai scris. Şi nu am înţeles nimic.

| K4sZz a răspuns:

Salut ti am citit povestea...aceeasi situatie am avut si eu...da mi add la adresa asta:adytza997@yahoo.com si te ajut

| agathapurple a răspuns:

Wow aproape telenovela... in mare cred ca am inteles despre ce este vorba, nu sunt eu in masura sa dau sfaturi nimanui, tu oricum faci cum consideri. Ia.ti putin timp, o luna daca nu chiar doua numai pentru tine. Pune.ti gandurile in ordine, nu te consuma, relaxeaza.te si nu mai actiona impulsiv. Explica.i si ei ca o perioada de respiro va prinde bine si vedeti ce se intampla dupa timpul asta in care amandoi luati o gura mare de aer.
Nu are sens sa ramana traumatizata copila, inteleg ca.si ia omor in mare parte din cauza ta. Las.o usor, pastrati discretia pe cat posibil si in timp, daca o fi sa fie, o sa inteleaga si parintii ei ca esti ceea ce fata lor merita, ca este fericita si.i este bine. Practic ei vor sa o protejeze.
Mult succes si nu mai alerga dupa doi iepuri, risti sa nu prinzi niciunul.

| Stefanuk a răspuns:

Frate cat ai scris....chiar ca aicea este un roman.

| Andu21 a răspuns:

Vai, deci sa o iau cu inceputul.

Prima greseala, din cate am inteles eu, nu vroiai sa renunti la niciuna dintre fete, dar trebuia sa iti gandesti situatia mai mult si mai "la rece" sa iti poti da seama ce ai tu nevoie, sau mai bine spus de cine ai nevoie.

A doua greseala a fost ca ai amanat prea mult despartirea de Alexandra. Si totusi Ade ti-a acceptat mult prea multe, nu cred ca mai este o fata ca ea sa iti accepte un asemenea lucru!

Ok, Ade a inteles ca o iubesti prin toate faptele ce le-ai scris mai sus, dar ar trebui sa te uiti si in sufletul ei, nu numai in al tau.

Sfatul meu este sa lasi o perioada de timp sa treaca pe langa voi, sa se mai calmeze lucrurile, nici tu numai reactiona in felul cum ai zis (ma gandeam sa iti spun sa consulti psiholog... Nu o lua in nume de rau!) si nici ea nu o sa mai incaseze bataie de la parintii ei. Gandeste-te ca este o pustioaica de 16 ani (cred) si nici ei nu ii place situatia in care va aflati...

In alta ordine de idei, asteptati o perioada, lucrurile trebuie sa se calmeze intre voi doi si parintii ei.

| Corineeel a răspuns:

Uite...am trecut si eu prin la fel de multe. Cel mai bine ar fisa fiti impreuna asa cum vreti, sa lasati timpul sa le decida pe toate. Intr-un final ai ei vor ceda vazand ca voi nu va lasati batuti. Daca ea e fata cu care trebuie sa fii, fi sigur ca iti vei da seama de asta, dar cu TIMPUL. Incercati tot posibilul, va ascundeti, va feriti, incercati sa vorbiti mai mult unul cu celalalt, sa va destainuiti unul altuia, sa petreceti catusi de putin timp impreuna. Ea daca vrea intr-adevar sa fi cu tine, crede-ma ca va trece si peste parintii ei, si le va explica si lor ca asta este dorinta ei. Sper ca te-am ajutat macar putin. Ai grija de tine si sa nu faci vreo prostie, calmeaza-te si ai rabdare. Cred ca ai cam 18 ani deci poti sa iei decizii pentru tine.

| RobY_3853 explică (pentru Corineeel):

Multumesc Corinel, am 19 ani in onctombrie fac 20, daca am sa reusesc sa scriu toata povestea mea, si ai fi interesat sau curios, tio voi trimite.

| supradozadenebunie5 a răspuns (pentru RobY_3853):

As fi bucuroassa sa o citesc si as citi-o cu mare drag