| Ana2210 a întrebat:

Am o problema, putin jenanta, dar am nevoie de un sfat! Saptamana trecuta, miercuri eu am fost fertila si am intretinut relatii sexuale cu iubitul meu. Problema este ca la ejaculare, o parte din sperma a ajuns pe vagin, la exterior. M-am spalat cu apa si m-am sters, exista vreo posibiliate de a fi ramas insarcinata? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Ar fi doua parti aici. Daca te-a penetrat, poti sa ramai si de la lichidul lui preejaculator, care poate contine spermatozoizi in anumite conditii. Nu ne spui ce s-a intamplat de fapt, deci nu avem de unde sti.
Pentru partea a doua, ceea ce este relevant este daca sperma a ajuns in interiorul vaginului fie de la inceput, fie impinsa de apa cu care te-ai spalat. Daca a intrat, riscul de sarcina este mare oricat de bine si de rapid te-ai fi spalat.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur, stergerea si spalarea au rol igienic nu contraceptiv. De ltfel, exista o ipoteza in care spalarea poate creste riscul de sarcina, prin impingerea spermatozoizilor mai rapid spre uter.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Greu de dat un raspuns cert. Daca ai indepartat imediat sperma astfel ca aceasta sa nu patrunda deloc in vagin dispare posibilitatea ca vreun spermatozoid sa reauseasca performanta de a ajunge pana in uter.In mod normal ejacularea fiind facuta in exterior nu ar fi motive de teama.

| mihai69 a răspuns:

Un risc există. Ceva mai mic față de cazul „normal" (ejaculare în interior), dar diferit de zero.

| ForWhat a răspuns:

Da. Daca erai in ziua maxima de feritilitate e posibil. Acum nu stiu exact ce s-a intamplat si cum si nu vreau sa te sperii dar sper sa nu fie nimic grav. Data viitoare protejeaza-te in perioada feritila.