| Nyktho a întrebat:

Am o problema putin mai intima si va rog sa nu radeti, se poate intampla oricui: cum sa fac sa imi controlez hormonii? Ma gandesc prea mult la sex si a devenit o problema stresanta care imi afecteaza concentrarea catre altele. Mi-am inceput viata sexuala, dar nu am vazut niciun fel de schimbare, obosesc pe moment si dupa putin timp parca nu s-a intamplat nimic.
Ce imi recomandati? tratamente naturiste, poate, nu stiu, ceva ce pot incerca fara prescriptie medicala...

12 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Manaca sanatos,fa sport pana obosesti si ocupa-ti mintea cu lucruri ata de pasionante incat sa-ti dispara ideea obsedanta a sexului.
Se poate, pentru ca noi suntem stapanii organismului si simturilor noastre, noi le permitem sa se manifeste liber, nu invers.
Totul este in creierul tau, atat puterea sa te stapanesti cat si forta sa o faci.
Gaseste-le!

| Nyktho explică (pentru greece12):

Fac sport deja. Am anumite pasiuni dar nimic nu egaleaza sexul ba dimpotriva imi distrage atentia. Nu le pot controla chiar in totalitate, incerc si alte activitati frumoase devin o corvoada sad

| greece12 a răspuns (pentru Nyktho):

Gaseste-ti pasiuni noi si un mod eficient sa-ti tii creierul ocupat cu altceva.
Poti, sa stii, nu te autosugestiona de contrariu!

| neutrino a răspuns:

Singura solutie: fa sex pana ti se apleaca!

| Nyktho explică (pentru neutrino):

Nu se poate mereu, logic... Sincer nu vreau sa ajung o prostituata ca sa ma satisfac ca altfel daca nu ma concentrez la altele nu o sa stiu nimic face in viata

| simpluone a răspuns:

Ceea ce ti se intampla este complet normal. Va trebui sa te adaptezi la noua situatie si sa o accepti ca stare prezenta. In curand probabil te vei autoregla singura odata ce te vei adapta. Cat despre viata ta sexuala se pare ca o practici doar ca un antrenament sportiv si mai mult ca sigur nu ai orgasm. Incearca sa "faci" dragoste poate vei observa o schimbare!

| Maya2014 a răspuns:

Pai esti nimfomana.Nimfomania se refera la femei in special. Reprezinta dorinta irezistibila de a face dragoste/sex. Poate fi o boala fizica si psihica. Fizica (secretia prea mare de hormoni), sau psihica( traume din copilarie ca lipsa afectiunii). Este o problema serioasa care ar trebui rezolvata prin sedinte la psiholog sau sa te duci la un sexolog.Nu exista tratamente naturiste! Degeaba te feresti de doctori ca tot acolo ajungi.

| VSynKOn a răspuns (pentru Maya2014):

Psiholog-ul e o prostie...

| anonim_4396 a răspuns (pentru VSynKOn):

Fiecare cu parerea lui.Eu sper doar sa iti revii, pentru ca te afecteaza destul de mult.

| Nyktho explică (pentru Maya2014):

S-ar putea sa fie secretia marita, din cate stiu carnea este responsabila, e adevarat? Mananc 90 la suta carne deci foarte multa, stau la oras deci cu multe chimicale. Ce ar trebui sa mananc de acum incolo?

| Maya2014 a răspuns (pentru Nyktho):

Scumpa mea, nu cred ca ar fi de vina carnea, in schimb chimicalele mereu aduc probleme.E posibil sa fie si un dezechilibru hormonal.Dar tu cand te gandesti la sex, e ceva general indiferent de partener sau ai fantezii strict cu iubitul tau?

| Nyktho explică (pentru Maya2014):

Am cu mai multi, prieteni apropiati care arata bine, dar asta nu inseamna ca vreau o relatie cu ei zic asa in general. Dar totusi cel mai tare ma starneste partenerul actual la care tin. Devin trista si agitata cand nu primesc ce vreau si nu poate la momentul acela. Are omu o viata. Imi vine sa ma dau la altii in acele clipe dar bineinteles ca ma abtin.