| Bianca11383 a întrebat:

Buna! Am o problema si daca aveti experienta as vrea un sfat. Am avut o relatie lunguta 4 ani (am 21 si eu si el), a fost prima noastra relatie, aveam planuri de viitor si eram alaturi unul de celalalt. Au fost si certuri, dar fara sa implice inselat sau alte persoane, ca în orice relatie. Plănuiam sa ne mutam si sa călătorim mult. Dintr-o data relatia a inceput sa mearga in jos si sa existe probleme. El nu voia sa mai iasa si sa mai petrecem timp impreuna. Ne certam adesea din cauza asta.
El spune ca nu mai era asa îndrăgostit, ca dragostea e o prostie si trebuie sa se focuseze pe pasiunea lui, anume sala. Merge zilnic si mai mult de atat mananca doar la ore fixe mancare cântarita. Asta face toata ziua si spune ca ii aduce placere. Mereu l-am sustinut insa cand facea asta cu o limita. A preferat sa ne despartim ca sa fie singur. Nu vrea sa mai vorbim si cred ca pentru el acesti 4 ani nu au insemnat nimic. A fost ziua lui i-am facut o surpriza, am incercat sa il fac sa fie iar atras de viata si de lucrurile pe care le faceam, insa nimic. Spune ca nu poate renunta nici macar o zi la programul lui. Nu mai e atras de nimic din ce faceam inainte, iar la orice ii zic spune ca vrea sa fie lasat singur.
Am crezut ca fiind prima relatie vrea sa experimenteze alte tipe, insa el sustine ca nu vrea sa cunoasca pe nimeni, sa stea doar el, focusat. Am prieteni culturisti, cu familii si viata sociala, insa el nu mai vede nimic. Inainte era asa vesel si bine dispus, acum e trist mereu.
Am crezut ca poate e in depresie si am vrut sa ii fiu alaturi necondiționat, chiar daca asta inseamna sa ne vedem o data pe saptamana si sa nu-mi acorde atentie. Nu a functionat nimic, asa ca am decis sa ii ofer ce vrea, singuratate.
Inteleg ca poate nu se mai regasea in relatie insa chiar sa renunte asa usor la mine? P.s-a zis ca nu ma mai iubeste sau cel putin e confuz.
Oare e doar o faza sau el nu va reveni niciodata la vechiul el?

Răspuns Apreciat de Editori
| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Mi se pare absurd sa spuna ca daca are o pasiune pentru sala, trebuie ca voi 2 sa va despartiti, nu are nicio legatura una cu alta, iar eu sincera sa fiu daca as fi in locul tau, nu mi-as mai bate capul in legatura cu el, dat fiind faptul ca s-a despartit asa de usor de tine dupa 4 ani de relatie. Daca el asta si-a dorit, mai bine sa mergeti fiecare pe drumul lui, pe viitor sigur iti vei gasi pe cineva mult mai bun care sa iti aprecieze sentimentele la adevarata lor valoare.Stiu ca nu este usor deloc sa mergi mai departe, dar nu isi merita nici timpul irosit pe un barbat care clar nu te apreciaza.Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

De aia zice in Biblie ca e mai bine ca omul sa se casatoreasc decat sa arda. Dumnezeu vrea ca cineva sa intre intr=o relatie cand e suficinet de matur si vrea in viitorul apropiat sa se casatoreasca, altfel te trezesti ca tu ai pus tot sufletul si celalalt s vrut sa aiba si el o prietena ca asa au toti care nu sunt considerati blagi de altii, dar esti imatur si nu te gandesti la consecinte. Mai bine roaga-te lui Dumnezeu pentru viitorul tau sot si sa te ajute sa te ferestie de oameni imaturi si nestatornici.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu nici acum nu ai inteles ca nu te mai vrea deloc? Daca ti-a spus ca nu ami simte nimci pentru tine si vrea sa fie singur, de ce continui a te interbi "pare e doar o faza?"
Ma steptam la putina maturitate la tine, ai totusi 21 de ani, nu 15 sa nu intelegi ce ti se explica.
Dupa 4-5 ani de relatie intervine rutina in orice cuplu, dar numai o dragoste puternica si sincera de ambele parti, va putea sa o miste mai departe.
Este evident ca baiatul este deja plictist, fiindca era copil cand v-ati imprietenit si acum este om matur, care a constientizat ce vrea pe lumea asta si evident, tu nue sti in planurile lui.
Eu spun sa fii multumita ca nu te-ai casatorit cu el, fiindca acum erai intr-un divort urat.
Nu toate relatiile din copilarie se finalizeaza cu casatoria, 99% din ele sunt sortite esecului, fiindca mintea de copil vrea una, pe cand cea de adult constientizeaza ca sunteti incompatibili, ca aveti alte preferinte, ca vreti altceva de la viata, ca aveti alte prioritati in viata samd.
Aici nu se poate vorbi de confuzie sau faze, dimpotriva, cred ca si-a analizat bine viata si prioritarile in viata si stie mai bine ca niciodata ce vrea, iar tu nu esti inclusa in planurile lui.
Imi pare foarte rau pentru tine, stiu ca-ti este greu sa accepti o despartire, dar nu poti sa-i impui nimanui sa te iubeasca si sa se insoare cu tine, doar pentru ca ati fost 4 ani impreuna. Dragostea se pierde, cand nu mai exista focul pasiunii!

| Crackman a răspuns:

Deci părerea mea
Im viata la un moment toți avem acea criza de unde ma duc...
Totusi dacă a început sa o ia pe aratura cu sala și cu mâncatul astfel încât sa renunțe la orice, a devenit o obsesie pentru el ( ca un drog ) ceea ce înseamnă că are alta prioritate în viata ( lucru ce se întâmplă des pana pe la 27) deci nu este ceva ieșit din comun
Sfatul meu este sa găsești pe cineva care împărtășește aceleași valori ca și ție
Intr-o zi o sa își dea și el seama ce și cum
Depinde de tine cât vrei sa stai degeaba ( fiind prima relație renunti greu)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei!

E foarte important ca tu sa reflecti asupra ultimilor 4 ani a acestei relatii

E foarte posibil ca el sa fie asa de la inceput si doar relatia s-a schimbat treptat pana la monotonie care nu ia mai adus satisfactie sau oricare alte motive, asta e mai putin relevant

In schimb tu, poate esti genul care se ataseaza si asta te face sa ramai acolo, sa ajungi dependenta

Iubirea nu exista la trecut, doar la prezent, probabil nu e vorba de asa ceva in relatia voastra

Ar trebui sa intelegi ca nu putem schimba oameni, doar pe noi insine si ca nu intotdeauna merita sa astepti pe cineva, ca ar fi mult mai benefic sa mergi mai departe si sa te gandesti ca ar putea exista altcineva cu care sa rezonezi mai mult si mai aproape

Mult succes!

| Mopmop a răspuns:

Chiar daca o sa cinsideri ca sunt cinic sfatul meu este sa ii dai bloc pe toata linia si sa te concentrezi pe viitor. El a intrat in "secta culturistilor" doar din egoism. Nu am nimic cu cei ce fac sala, ca e femeie sau barbat!
Zic "secta" in ideea ca a devenit obsedat de asta!
Asa incat cauta alt barbat cu care sa iti faci planuri de viitor insa va trebui sa iti dai timp inainte de a investi sentimente in relatia viitoare.

| RainbowD a răspuns:

Salut.
Stii? Nu poți forța pe cineva să stea lângă tine, dacă el nu vrea sau nu simte asta. Unii oameni, vin ca o lecție pentru noi, iar alții vin și rămân definitiv. Deși a fost o relație lungă, eu, îți propun să îl lași. Din ceea ce ai spus, îmi dau seama, că pentru el acești 4 ani nu au însemnat mare lucru. Tu, ai făcut tot ce tine de tine, și ai fost mereu lângă el, dar de ce să îți pierzi timpul lângă un om care nu mai are aceleași sentimente față de tine? Eu, așa gândesc. Știu... și te înțeleg. Nu este ușor, dar viața ta este abia la început, lasă timpul să îți vindece rănile și mergi mai departe. Cine știe pe cine îți scoate viața în cale?
Revin din nou: este strict părerea mea. Tu, faci cum consideri. Dar eu, cred că nu merită să investi în cineva care nu mai are sentimente pentru tine. Și niciodată nu poți forța pe cineva să te iubească, dacă el nu simte.
Toate cele bune!?

| bymhyt a răspuns:

Parerea mea la cat te-ai chinuit pentru relatia voastra si el nu a dat niciun semn inseamna ca nu te mai iubeste si nu mai tine la tine! Un baiat daca tine la o fata indiferent de situatie nu tear da la o parte ar face tot posibilu sa te aiba!

| Syrten a răspuns:

E posibil să fie genul ăla de băiat care are un complex referitor la corpul lui și nu vede altceva decât sala. îți sugerez să mergi mai departe, ești tânără și ai toată viața înainte. Știi vorba aia,, dragoste cu sila nu se poate ". Concentrează-te pe tine și pe ceea ce îți face ție plăcere, nu merită să te consumi pentru cineva care nu luptă la fel cum o faci tu. E greu întradevăr, dar asta ne face mai puternici, succes happy!