| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

Saptamana trecuta mi-am inceput viata sexuala. Ne-am protejat, partenerul meu a folosit prezervativ, insa de atunci traiesc cu o teama oribila in ceea ce priveste aparitia unei sarcini nedorite. La sfarsitul actului sexual nu am verificat daca prezervativul nu este rupt sau daca are fisuri. In plus, nu cred ca partenerul meu si-a dat drumul.
Este vreun motiv pentru care sa ma ingrijorez? In plus, cum pot sa scap de teama asta de a nu ramane insarcinata? Ce pot face pentru a ma linisti acum si pe viitor? Multumesc pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Va trebui sa te informezi, sa citesti sau sa inveti care este intregul proces prin care o femeie poate ramane insarcinata. In cazul in care sexul se face protejat cu prezervativ sau mai nou cu ovule/creme spermigene dispare posibilitatea ca spermatozoizii din sperma barbateasca sa ajunga in uterul femeii. De asemenea pentru a se forma o sarcina este obligatorie existenta in uterul femeii a unui ovul care sa fie viabil/apt de a fi fecundat.In lipsa celor 2 "ingrediente" dispare orice posibilitate de sarcina. Revenind la cazul tau prezervativele sunt verificate cu o aparatura ultrasofisticata ceea ce face ca probabilitatea ca un prezervativ defect sa ajunga la comercializare sa devina aproape imposibila.In cazul in care el nici macar nu a ejaculat in prezervativ, intreaga ta teama este 100% nejustificata. Posibilitatea unei sarcini in situatia ta NU EXISTA. Cel mai bun lucru ce-l poti face acum este sa te linistesti. Pe viitor nu ar strica sa te informezi foarte bine despre : procreere, protectie, ovulatie, perioada fertila, si multe alte lucruri ce tin de sex, pentru ca pe viitor sexul sa devina o activitate agreabila, o placere nu ceva inspaimantator. Multa sanatate.

7 răspunsuri:
| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Asa este la inceput...ai multe temeri.Foloseste prezervativu si cand vei creste un pic ia pastille.

| DeeDee28 a răspuns:

Buna, stai linistita ca nu ai de ce sa iti faci griji. La inceput si eu eram foarte panicata chiar daca ne protejam dar o sa te obisnuiesti si va fi ok. Totusi, sa nu faci neprotejat oricat de mare ar fi dorinta ca nu merita sa stai stresata asa, si mai ales nu iti doresti la varsta asta copii.

| anonim_4396 explică (pentru DeeDee28):

Buna! Multumesc pentru raspuns, apreciez. happy

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Teama asta mereu va va bantui cat timp nu va documentati despre anatomia aparatului genital feminin. e placut sa stai cu senzatia asta dupa sex, nu? ca sa ramai bortoasa trebuie contact NEPROTEJAT urmat de EJACULARE IN INTERIOR!
Linistestete ca nu ai ramas bortoasa.

| anonim_4396 explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Nu e vorba ca nu m-am documentat. Am citit destul de mult si inainte sa fac acest pas. Poate intrebarea mea e stupida, dar crede-ma. Nu sunt una dintre pustoaicele de 16 ani care fac asta fara sa gandeasca. Am o varsta mai mult decat potrivita pentru acest lucru, numai ca educatia pe care am primit-o acasa si relatia pe care am avut-o cu mama mea in ultima vreme m-a determinat sa vin aici, sa caut un raspuns. Multumesc pentru lamuriri oricum! Pe viitor, nu ar strica un limbaj mai placut happy

| SkyPilot a răspuns:

Ar fi trebuit sa stii cand esti fertila si sa nu o faci in acea perioada. Nu este o metoda sigura, dar mai scade din risc.
Ai putea ramane in anumite conditii si din lichidul lui preejaculator. Riscul este insa mult mai mic.
Pe viitor, verificati prezervativul dupa act. Il umpli cu apa.
Poti face un test de sarcina in laborator (test de sange). Costa cam 40 de lei. Daca il faci la 15 zile de la contact, acoperi toate situatiile posibile. Daca ai menstruatia pana atunci, nu il mai face, poti sta linistita.

| Alcyon a răspuns:

Daca te protejezi corect nu ramai. Poate doar daca se intampla vreun accident cu prezervativul.