| precious30 a întrebat:

Buna!
Am o realtie stabila de aproape un an si o viata sexuala normala. La inceput am incercat sa ne protejam cu prezervativ dar am renunta pentru ca era foarte incomod pentru mine. Ma durea destul de tare. O perioada buna nu ne-am protejat decat ca el ejacula afara.
La ultimul contact sexual eu eram in a 5-a zi de menstruatie (ma tine intre 3-5 zile ) si am folosit ovul contraceptiv - Pharmatex, el a ejaculat in mine. La 2 zile dupa contact am avut niste scurgeri rosu inchis si mi-e putin teama. Ar trebui sa merg la control? Ar fi asta simptom al unei sarcini? S-ar depista o sarcina asa devreme?
Din cate stiu, 7 zile inainte si dupa menstruatie o poti face neprotejat fara probleme. Ar trebui sa imi fac griji din cauza unei posibile sarcini? Va rog fara glume proaste.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Alicezzz a răspuns:

Draga mea, ovulul contraceptiv are o eficacitate de 75% ceea ce inseamna ca sunt sanse sa ramai insarcinata, dar daca tu spui ca ai avut contactu in a5a zi de mentruatie sansele sunt minime dar nu imposibile. Ai spus 7 zile inainte si dupa o poti face pe liber... metoda calendarului este o metoda la fel de nesigura, te poti pacali daca intervine o dereglare si apare ovulatia. Si nu te basezi ca dupa terminarea menstruatie ai voie 7 zile sa faci sex pe liber, este eronat exista sanse sa ramai insarcinata daca mentruatia ta dureaza 5 zile si mai aduni 7 zile sunt 13 zile ceea ce inseamna ca intri in perioada de fertilitate si sa nu uitam sa spermatozoizi traiesc pana la 5 zile in cavitatea vaginala dupa contact sexual neprotejat! Deci parerea mea este sa mergi la un consult pentru ca scurgerea poate fi de la o sarcina care se implanteaza, de la dereglare hormonala sau in cadrul unor infectii.sa iti faci un teste de sarcina peste 12-14 zile sau mergi fuguta la un control ginecologic asa cum am spus, mai ales ca ai viata sexuala activa. Bafta! happy

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O poti face fara probleme? cine te a pacali t?

ovulele alea contraceptite sunt una dintre metodele de contraceptie cu o rata mica de succes la fel cum e si ejacularea in afara.

Mergi la un medic ginecolog sa iti recomande niste pilule anticonceptionale daca aveti o relatie serioasa.

Acum mergi la o farmacie si fa un test de sarcina la 20 zile dupa contactul cu pricina

| precious30 explică (pentru suntserios):

Nu au trecut inca 20 zile. Nu as vrea s iau pilule pentru ca stiu ca sunt pe baza de hormoni si nu vreau sa ma ingras sau alte chestii de genul asta.

| Alcyon a răspuns:

Metoda calendarului este destul de nesigura, fiindca uneori apar ovulatii spontane, in afara perioadei fertile. Si asta chiar si-n cazul femeilor cu ciclu regulat. Ovulele contraceptive au la randul lor o eficienta destul de redusa si se recomanda folosirea lor impreuna cu o alta metoda. Prin urmare, da, e posibil sa fii insarcinata. Cel mai bine ar fi sa faci o vizita la ginecolog, ca sa excluzi alte variante: sangerarea poate sa apara si de la anumite afectiuni ginecologice. N-ar strica sa discuti cu medicul si despre alte metode de protectie, in afara celor naturale, care nu-s prea sigure. Poti folosi de ex. steriletul, daca nu vrei sa iei anticonceptionale. Iar in legatura cu prezervativul... Parerea mea e ca-i mai mult ceva mental... ca te gandesti tu, ca e acel plastic acolo si atunci iti trece excitatia.