| alex1353 a întrebat:

Buna,am o relatie cu o fata de vreo 6 luni.Totul a fost frumos pana in ultima luna, in care au aparut multe certuri.Acum o saptamana,s-a bagat fostul ei in seama cu ea,vorbeau dar nu parea sa ii dea atentie,m-am simtit deranjat,i-am spus,mi-a spus ca nu mai vorbeste cu el,o simteam schimbata,certurile erau mai dure, vorbea mai sec cu mine si am intrebat-o daca mai simte ceva pentru el, mi-a spus ca nu. Dupa vreo 4 zile,ne-am certat urat de tot,acasa, imi spune ca ea nu mai suporta aceste certuri, ca relatia nu duce nicaieri si am decis sa luam o pauza pana isi face ordine in cap.Mai vorbeam dar foarte putin,in aceeasi seara in care luasem pauza,ea vorbea cu fostul,a doua zi,l-am intrebat ce au vorbit pe el, mi-a zis ca i-a zis ca inca mai tine la el...ei se despartise pentru ca el o inselase, ea a aflat in timp ce vorbea cu el ca nu a fost asa...eu simteam ca o sa se intample ceva.Vineri,nu am mai putut suporta si am mers sa vorbim,ea era la dansuri, intra la 5, iesea la 8, am mers sa o iau de acolo si sa o duc acasa,cand m-a vazut,mi-a zambit si parea fericita ca ma vede,am intrebat-o cum mai e,cum se simte,mi-a zis ca nu stie. Dupa cateva momente de tacere,o opresc si ii spun "Fi sincera,mai tii la el?" mi-a raspuns cu: "Acum nu mai tin la el dar stiu sigur ca nu te merit si nu cred ca mai putem fi impreuna." Am intrebat-o de ce imi zice astea,ce s-a intamplat, mi-a spus ca s-a vazut cu el, ca el a adus-o la dansuri si ca s-au sarutat.Atunci cand l-a sarutat,si-a dat seama cat de mult ma iubeste dar nu ar mai vrea sa fie cu mine pentru ca stie ca ma doare foarte tare.I-am spus ca nu ma doare,ca mai tare m-ar rani daca ar pleca,stiu ca a facut asta ca sa vada daca chiar mai simte ceva pentru el,acum ne-am impacat,dar nu stiu sigur daca am iertat-o sau nu,nu i-am spus cat de mult m-a ranit, pentru ca mi-e frica ca o sa vrea sa plece si asta ar durea mult mai tare, ce sa fac? Am facut bine? Oare chiar am iertat-o?

Răspuns Câştigător
| andreiul78 a răspuns:

happy alta situatie delicata.
Prietene, hai sa iti spun ceva: doar tu stii daca ai iertat-o sau nu. Stiu ca te-a facut sa te simti nasol, ca ultimul om, pe langa asta s-a mai si sarutat cu fostul. Nu stiu ce sa zic. Poti sa ii spui ca te-ai simtit nasol dar trebuie sa stii cum sa o faci. Mergeti la o plimbare, ia-o in brate si atunci ii zici pe un tot foarte calm si putin retras ca vrei neaparat sa ii spui ca atunci cand ai aflata de sarut sau ca vorbea cu el te-ai simtit super naspa. O tii in brate si ii spui sa nu se supere dar simteai nevoia sa ii spui si ei asta. Fii calm cand vorbesti cu ea si nu ii argumenta prea multe chestii. Daca tine la tine va intelege ca a gresit si se va simti putin vinovata dar probabil nu o sa iti arate. Dupa ce ii zici ce am zis mai sus o mai imbratisezi o data si ii dai un :* pe obraz.
Daca tine la tine fii sigur ca va intelege ce ai vrut sa spui si se va simti vinovata oarecum. Sa fii pe faza si sa schimbi subiectul la ceva amuzant sau asa ceva. Nu o fa sa se gandeasca ca a grezit, ci fa doar sa intelega asta.
Bafta!

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Daca vrei sa o pastrezi, trebuie sa o ierti din tot sufletul tau si nu mai aduci problema asta in discutie. Poate acum va veti aprecia mai mult unul pe celalalt.

| Exilee a răspuns:

BAAAA. Mentine-ti OMULE PRESTANTA!

In primul rand, da-ti 2 palme. Nu o spun pentru a-mi marca cine stie ce complex in mediul virtual sau sa-ti arat greselile, ca n-ai gresit cu nimic. palmele acestea simbolzieaza in mod figurat o mica reflectie si nevoia de o noua schimbare.

Nu mi-ai confirmat varsta, caci "atitudinea" aceasta deschisa ( gestul de-a-i spune unei fete ca suferi dupa ea din momentul unui impas inseamna obsesivitate si NU E INDICATA din partea nimanui). Insa daca ai mai mult de 16 ani, e clar ca trebuie sa renunti in prealabil la atiduinea de om pasator si mult prea deschis. Relatia aceasta, flagelul asta care a mai ramas va fi spublerat si el nu de incredere/ greseli, ci de CARACTER si de o actiuni mai puierile.

Niciodata sa nu-i confirmi unei fete, dupa ce te-a ranit sau se vede cu fostul, framantarile si perturbarea echilbirului interior pe care ti le-a creat, din contra e bine sa stai, sa rabzi unpic de singuratate si sa fii mai serios, dar in momentele in care se ivesc de un eventual sarut, sa nu le refuzi. " Ideea de prieteni cu beneficii" e si ea binevenita la varste mai mici de 18 ani pentru EXPERIENTA, numai ca TREBUIE SA NU DEVII NICI EXPLOATAT, DAR NICI INDIFERENT, ca atunci e grav si carei fete i-ar placea un baiat indiferent?

Iesi la un suc cu niste baieti(eu n-as miza deloc pe bere.), practica un sport ( endorfinele iti ajuta mult starea de spirit), fii mai stapan pe tine si mentine-ti notorietatea. TI-o spun din experienta proprie. Fetele nu vor un mielusel, mai ales in secolul 21 din pacate, care-si expun ca la un meniu KFC latura sentimentala. Este intr-adevar pura si delicata, dar e dureros daca e exploatata. Aceste lucruri le faci cu fete care sunt mereu alaturi, chiar daca ezita si se afla intr-o perioada de mutualism.Imi pare rau..sanatate multa!

Inca ceva, i-ai vazut sarutandu-se, sau asa ti-a zis ea? Fetele mai pot sa si insiruie numeroase... vorbe desarte.

Si inca ceva, sa analizezi in urmatoarele clipe cuvintele ei, caci e posibil sa ti le arunce in vant doar de dragul de a nu te lasa in discutie cu alizeele.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Exilee):

Prima propozitie m-a facut sa te confund cu o feminista infocata

| Exilee a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Si credeai ca sunt Syndey Sierrota?

Răspuns utilizator avertizat