| anonim_4396 a întrebat:

am o relatie de 1 an(eu am 18 ani el 23), eu sunt virgina el nu... tin la el dar nu stiu daca ar fi momentul sa facem dragoste.credeti ca ar mai trebui sa mai astept? simt deja ca relatia a inceput sa fie monotona dar...nu stiu daca inceperea vietii sexuale ar face sa dispara monotonia din cuplu! voi ce parere aveti?

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Faci pasul atunci când eşti pregătită, nu are relevanţă că el nu este virgin.
Plimbări în aer liberi, călătorii, distracţii prin cluburi de noapte, etc.
Şi în relaţia de cuplu poate interveni monotonia cu viaţă sexuală, în situaţia asta ce se mai poate face? La asta te-ai gândit?
Pa, pa.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da, eu cred că aţi putea să vă începeţi viaţa sexuală.
Şi monotonia, zic eu, că ar începe să dispară dar şi ieşirile pe la concerte/baruri/grupuri sociale mai mare ar ajuta la asta.

Spor.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Un an de zile e o perioada destul de mare in care ti-ai fi putut da seama daca esti pregatita.De-altfel, ma mira faptul ca nu il iubesti dupa atata timp...
Daca crezi ca doar ti la el nu o face!

| Alisa a răspuns:

Din ceea ce spui, rezulta ca nu esti inca pregatita. Nu trebuie sa te grabesti, el daca te iubeste te va mai astepta asa cum te-a asteptat si pana acum.
Vorbeste cu el, discutati despre asta.
SI ca sa faci dragoste cu el nu trebuie sa tii la el, ci sa il iubesti cu toata fiinta ta. Acela va fi unul dintre cele mai importante momente din viata ta.
Toate la timpul lor!

Si faptul ca relatia a intrat in monotonie, nu este din cauza ca nu ati facut dragoste. Incercati sa faceti si altceva impreuna, iesiti, mergeti la cinema, la concerte, gatiti impreuna, iesiti in grup si cu alte persoane, mergeti la petreceri, dansati, etc. Mergeti intr-o excursie, la munte, sa vizitati ceva.
Numai bine si o relatie cat mai frumoasa!

| catthshshshs a răspuns:

Alisa a zis foarte bine!
Este clar ca tu nu esti pregatita. Iar a face dragoste cu el nu e un mod de a face sa dispara monotonia din cuplu! Si in plus trebuie sa va iubiti foarte mult.Eu zic sa vorbesti cu el despre asta si sa ii spui ce ai pe suflet. Daca te iubeste cu adevarat, te va intelegewinking

| CevaNormal a răspuns:

Cine stie depinde si de baiati la baiat, el poate sa aiba unde-si satisface nevoile sexuale, si chiar de placere, vezi si tu, cum crezi tu ca ari fi mai bine

| BRG a răspuns:

Bună în primul rînd faptul de a face sex este un lucru rezervat persoanelor căsătorite, este cadoul minunat oferit de Creatorul nostru, de ce lumea nu vrea să înțeleagă lucrul acesta, de ce oamenii î-și bat joc de acest cadou minunat oferit de Dumnezeu, sexul le este rezervat doar persoanelor căsătorite.

| carmin a răspuns:

Fa ceea ce iti dicteaza inima! Daca te simti pregatita fizic si psihic si crezi ca el este alesul si te merita cu adevarat sa aiba o astfel de onoare, atunci fa-o, daca nu nu.Parerea mea este sa mai astepti, deoarece esti confuza.Bafta.

| troxanici a răspuns:

Pai ar trebui sa iti incepi relatia sexuala atunci cand te simti pregatita. A faca dragoste cu cel pe care il iubesti, dupa mine, mi se pare incununarea dragostei voastre, demonstratia cea mai profunda de iubire. Sunt de parere ca inceperea relatiei sexuale, nu trebuie planuita, trebuie doar sa gasesti momentul potrivit. Daca asta simti, lasa-te dusa de val!

| dana21 a răspuns:

Daca deja ii monotona relatia, dupa ce va plictisiti si de sex, ce ati mai avea de facut? eu is de parere ca daca ai sentimente pentru el ii ceva normal sa se intample si asta, cateodata ii bine sa te lasi purtat de val. Eu zic sa faci ce crezi ca ii mai bine pentru tinehappy

| everystudent.ro a răspuns:

Sexul este ceva intens, o combinatie de emotii unice si puternice. Atunci cand un cuplu tanar (de genul vostru) decide sa faca pasul acesta, comunicare este mult afectata deoarece sexul va trece in plan principal in detrimentul comunicarii. In special pentru un baiat va deveni un motiv principal pentru intalnirile cu tine. Asta inseamna ca nu vei mai reusi sa comunici idei, pasiuni, principii, dorinte de viata etc si cunoasterea partenerului este afectata. Intr-o relatie vrei ca celalalt sa te placa nu doar pentru cum arati sau pentru ca i te daruiesti fizic, ci mai ales pentru cine esti tu ca persoana. Vrei sa-i placa de tine cu bune si rele, de caracterul tau, de modul cum te poarti, cum gandesti. Vrei ca el sa te inteleaga sa te asculte atunci cand iti versi inima inaintea lui sau ii spui ofurile tale. Sexul, dupa cum am spus, taie acest nivel intim de cunoastere a unei persoane si cand spun intim nu ma refer la sex. Multi baieti dupa ce ajung la sex cu o fata devin dezinteresati de a o mai cunoaste ca persoana, de o mai respecta si pretui. Daca nu ma insel statisticile arata ca dupa ce un cuplu tanar ajunge la sex relatia se destrama. Asta pentru ca baiatul a ajuns la ceea ce isi doreste foarte mult si apoi, dupa o vreme sexul cu acea persoana nu mai devine la fel de intens si de pasionant ca la inceput. Incep sa mai apara conflicte pe ici pe colo si daca nu exista o dedicare pe termen lung, un legamant sau o dorinta puternica si statornica pentru o relatie de durata, atunci baiatul abandoneaza "corabia" si merge in cautarea altor fete pe care sa le cucereasca. Un test bun de a vedea daca cineva nu este interesat intr-un mod primordial de o relatie fizica cu tine, este acela de a-l intreba daca este dispus sa astepte pentru acest pas pana la casatoria cu tine sau la logodna, terminarea facultatii etc. Raspunsul lui la acest test poate sa te ajute sa vezi cat te pretuieste, daca este dispus sa astepte. Poate ca dorinta de a te darui fizic vine (si) din partea ta si nu esti nimic gresit in avea dorinte sexuale, am fost creati in acest fel. Insa cel mai bun cadru pentru a avea aceste relatii este acela al unui legamant, al unei dedicari pe viata. Problema cu compatibilitatea fizica este un mit. Pricipala compatibilitate este in domeniul emotional, intelectual, cel al valorilor si intereselor si al aspiratiilor de viata.
Mai este un aspect al implicarii fizice mai bine zis al consecintelor nedorite. Daca relatia se rupe, vei ramane ranita si cu un bagaj emotional pe care il vei purta tot restul vietii. Asta este valabil si pentru baieti. Am ascultat povestea unui tip care s-a culcat cu mai multe fete cand era elev/student. Spre sfarsitul facultatii a intalnit-o pe fata visurilor lui si in scurt timp s-au casatorit. Omul a ajuns la psiholog si plangea cu lacrimi punand ca nu se mai poate bucura fizic de sotia lui pentru ca in mintea lui ii venea tot felul de scene de la relatiile fizice cu celelalte partenere si incepea sa compare sanii sotiei cu sanii celorlalte fete si tot asa... Vezi tu, mintea ta este cel mai pretios si cel mai sensibil organ sexual pentru care nu s-a inventat prezervativ si nici anticonceptionale. Este ca un hard-disk pe care ramane inregistrat toate trairile tale bune sau rele iar emotiile sexuale te asigur ca ramane bine intiparite pentru ca sunt foarte intense.
Sexul nu este rezolvarea monotoniei din relatie. Cand esti indragostit de o persoana si iti place f. mult personalitatea ei, caracterul ei, atunci vei astepta cu interes sa o revezi si pasiunea pentru el/ea va aprinde creativitatea care va face sa dispara monotonia. Cel putin asta este valabil in relatia mea care dureaza de 10 ani si as dori oricui sa traiasca o relatie asa de implinitoare si fericita ca a mea. Spune-mi, esti sigura ca, in cazul inceperii relatiei fizice, dupa cateva luni cand focul erosului de la inceput se domoleste, nu te va lovi iar monotonia? Iar atunci lucrurile sunt si mai complicate pentru ca in cazul deciziei de a rupe relatia vei fi si mai raniata. In plus, esti sigura ca vrei sa risti sa ramai insarcinata la 18 ani? UIte, te sfatuiesc sa iti desenezi o linie a vietii incepand de acum la 18 ani si pana la 25-30 sau chiar 35-40 de ani. Cum te imaginezi atunci, cum ai vrea sa arate viata ta peste 5-10-20 de ani? Probabil vrei sa ai o slujba buna, o casa, o masina draguta, poate o familie sanatoasa si frumosa etc. Ce faci acum, deciziile tale de acum au mare imapact asupra vietii tale peste 2-5 ani, 10 ani si chiar pentru restul vietii. O sarcina la 18 ani are consecinte uriase fie ca pastrezi copilul fie ca iei dureroasa decizie de al ucide prin avort. Stiu ca poate toti iti spun ca te poti proteja sau ca iei pilule si nu ramai dar toate sunt cu dus-intors. Prezervativele au procentul de esec de 16% iar pilulele au efecte adverse. Citeste doar prospectul si vezi ce zic si inca pentru multe nu s-au facut teste pe perioade lungi de timp. Spun asta pentru ca probabil vei dori ca in viitor sa ai familia ta si poati sa ai copii (sanatosi). Si oricum mintea si emotiile tale nu ti le vei putea proteja asa cum am mai spus. Nu vreau nicidecum sa te sperii ci vreau sa te gandesti bine la acest pas. Eu sunt de parere sa astepti. Poate ti se pare neprotrivita legatura dar si Dumnezeu spune sa astepti pana ce gasesti partenerul cu care iti vei petrece restul vietii si pana la urma El stie cel mai bine pentru ca El a inventat sexul. El este un Tata bun si iubitor care vrea sa te protejejze si sa-ti ofere ceva mai bun.
Si un ultim gand. Daca a intevenit monotonia, poate ca nu este totusi partenerul cel mai bun pentru tine. Ma refer aici la compatibilitate emotionala, sociala, intelectuala, viziune de viata, aspiratii, caracter etc.
Am vazut ca si altii te-au sfatuit sa mai astepti dar nu am vazut motive mai detaliate si de aceea am simtit nevoia sa-ti scriu mai pe larg. M-as bucura daca te-a ajutat afatul meu. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La un moment dat si viata sexuala va deveni monotona, faci cum simti.